TÜRK icadı

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
vosbik
Administrator
Administrator

TÜRK icadı

Mesaj #1 gönderen vosbik » Pzt Eki 17, 2005 1:33 am

gün geçmiyor ki ülkemizde benzine zam gelmesin.özellikle son bir yıldır dalgalı kura geçmemizinde ardından benzin fiyatları tıpkı mehter takımı gibi iki zamlanıyor bir ucuzluyor.ama nedense zamalr hep ucuzlamadan daha fazla.sonuçta benzin fiyqatı gittikçe artıyor artıyor artıyor.

bu artışa bir dur demek için ülkemizde tüm dünyadaki teknoji,lere kenid olanaklarına göre ayak uydurmaya çalışıyor.ya araba alınırken dizel olmassı tercih sebebi oluyor yada lpg sistemi tercih ediliyor.

Voslarımızn dizeli olmadığı için biz voslseverlerede ancak tek çözüm olarak lpg kalıyor.(ya da benzine devam)hem lpg taktırmak istemeyenler hemde ekonomijk bir şekilde vosuna binmek isteyenler için TÜRK icadı olan bir sistem son günlerde piyasaya sürülmeye başlandı.

Bu sistemde araçlar benzinli veya dizel olsun aracın motor durumu ve yapısına göre %25-%45 arası tasarruflu hale geliyor.hemde çok basit bir yöntemle.hepimiz ortaokul sıralarındayken suyun hidroliz edilerek atomlarına yani H ve O ya ayrıldığını hatırlarız.işte sistem bu sistemdeki H yani hidrojeni kullanarak çalışıyor.yani otomobil hem benzinli bunun yanına ek olarakta hidrojenle çalışıyor.bu güne kadar yapılan hidrojenli sistemlerde araçlar tıpkı lpg sistemindeki gibi ayrı bir depoya ve bu depoya hidrojen dolumu yapacak istasyonlara ihtiyaç duyuyordu.ancak bu sistemde böyle birşey yok.ekstra bir depo var.ancak bu depoya sadece su konuluyor.ve araölarımız %60 -70 oraında benzin ve %+0-30 oranında hidrojeni birleştirerek bu karışımı yakıyorlar.

peki sistem nasıl çalışıyor?
sistem ortalama 5 litrelik bir su deposu bir hidroliz ünitesi manifolda giden borular ve alternatöre bağlı ekstra güç sağlayacak bir bobinden oluşuyor.depodan bildiğimiz musluk suyunu emen hidroliz ünitesi suyu atomlarına ayrıştırarak h,idrojen elde ediyor ve bunu benzinle beraber yanması için manifolda gönderiyor.

bu sistem dünya üzerinde sadece Türkler tarafından geliştirilen bir sistem.ve yurt dışına yakın zamanda ihraç edilmeye başlanacak.4 yıl boyunca çeşitli araçlarad denene sistem bu dört yıllık süreçte hiç bir olumsuzluk yaratmamış.

vosuna lpg taktırmak istemeyn ya da taktıramayan ama ekonomi yapmak isteyen vosdostlara duyurulur.

yasinm
Vosdost

Mesaj #2 gönderen yasinm » Pzt Eki 17, 2005 1:38 am

buğra bu olay benim ilgimi çekti herşeyi anladım sayılır ama performans olayından bahsetmemişsin sanırım birde sen olsan yaptırırmısın sence nasıl bir sistem fikrini soruyorum sadece birde performans kaybı olurmu bunu düşünüyorum...su vosvosu bozmasın ha birde bu sistemin takım maliyeti nekadar bilgin varmı yada bir tahminin...
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #3 gönderen vosbik » Pzt Eki 17, 2005 1:46 am

slm.yasin öncelikle tebrik ediyorumkardeşim.gecenin bu saatinde daha yazalı 5 dakika olmamışkenokudun ve hemen soru sordun.:)

şaka bir yana sistemin maliyeti hakkında tam bir bilgi yok.nerede takıldığı hakkında da.bunları öğrendiğim anda hemen yazıcam.ama öyle uçuk bir fiyat geçmesin aklınızdan.

performans olayına gelincede hidrojen benzine göre 3 kat daha verimli yandığı için performans kaybı olmuyor.aksine performansında bir miktar arttığı söyleniyor.

benim fikrime gelince ben yaptırmayı düşünüyorum.ama önce nerede yapıldığını bulmam gerekiyor.şimdilik araştırma içindeyim.bulduğum zaman hemen sizlerede aktarıcağım.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
yasinm
Vosdost

Mesaj #4 gönderen yasinm » Pzt Eki 17, 2005 2:02 am

ee napalım sahura kadar oturuyorum yoksa kalkamıyorum aç kalıyorum hemen yeni konu açılıncada okudum ilgimi çekti senden bilgi bekliyorum valla buğra...hem performansta artış olacak hem az yakacak hadi hayırlısı lpgden dahamı az yakyor acaba onu merak ettim...neyse sen bi öğren bakalım artık...
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #5 gönderen vosbik » Pzt Eki 17, 2005 4:33 am

verilen % de değerlerine bakarak lpg den az yakması kağıt üstünde mümkün değil be yasin.ama tahminen voslarımız artık bir suzuki maruti vb kadar benzin yakacak konuma gelecekler.düşünsene ortalama %30 tasarruf etsek bu cihazla sehir içi iyimser bir hesapla 100 km de 10 litre yakan bir vos 7 litre benzin yakacak.uzun yolda ise 7 litre yakan bir vos ortalama 3.5-4 litre yakacak konuma gelecek.
Resim

toyodilo
Vosdost

Mesaj #6 gönderen toyodilo » Pzt Eki 17, 2005 8:10 am

Ben kimyadan falan anlamam ama benim bildiğim enerjiyi C atomundan elde ediyorlar. Hidrojeni nasıl yakıyorlar acaba.
Ayrıca gerçekten hidrojeni kullanıyorlarsa tepkime ürünü olarak SU meydana geleceğini tahmin ediyorum. Çünkü sonuçta oksijenle tepkimeye girecek. Bu tepkime ürünüde hiç zarar vermezse egzos kazanını daha çabuk çürütür kanaatindeyim.
''Lafla peynir gemisi yürüse, Derya kadar yağ benden''
Resim
refika
Vosdost

Mesaj #7 gönderen refika » Pzt Eki 17, 2005 7:35 pm

Valla sistem teori de oldukça mantıklı , suyu ayrıştırıp , su da ki bağların gücünden yararlanılıo , geriye de atık olarak sadece oksijen kalıo , tabi bu hidroliz için ekstra bi madde kullanılıodur ama bana oldukça mantıklı geldi!! Ama tabi pratikte nasıl olduğunu da görmek lazım!!
Vosbik ben de LPG istemeyenlerden biriyim ve malum öğrenci olduğum için bu konu da dertliyim , o yüzden gelişmeleri merakla bekliyorum dostum!! Sağol!!!
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #8 gönderen vosbik » Pzt Eki 17, 2005 8:08 pm

slm.toyodilo bende kimyadan öyle fazla anlamam.ben araştırdım ve öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaştım.sistemin yan etkileri olabilir.belkide olmaz.bunu ancak gerçekten sistemi kullandıkça öğreneceğiz.

refika bende öğrenciyim ve lpg yi ben istesemde ailem karşı çıkıyor.vosumla dolaşmak onunla yol yapmak çok hoşuma gidiyor am abenzinden de ağzım yanıyor.bu durum beni arayışlara itti.böyle bir sistemin varlığını öğrendim.gelişmeleri yakından takip ediyorum.bir gelişme oldukça burada yayınlayacağım.unutmadan elektroliz işlemi söylediğin gibi özel bir kimyasal yardımıyla gerçekleştiriliyor.
Resim

Er_cU

Mesaj #9 gönderen Er_cU » Pzt Eki 17, 2005 10:43 pm

bizimkiler yaptıysa en fazla 6 ay ömür veriyorum o cihaza.... benden -1
yasinm
Vosdost

Mesaj #10 gönderen yasinm » Pzt Eki 17, 2005 11:43 pm

NİYE OLUM İŞE YARAR BAKALIM Bİ ÇIKSIN PİYSAYA ÖN YARGILI OLMA...

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir