Lpg Mi? Benzin Mi?

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html

Lpg Mi? Benzin Mi?

Lgp
67
48%
Benzin
72
52%

Toplam oy: 139
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #41 gönderen gunebakan » Prş Tem 15, 2010 9:33 pm

Ankara gibi bi yerde malesef benzin hiç avantaj sağlamıyor.vosvosumu aldığımdan beri 3-4 ayda 1500-1600 km yol yaptım 500 liraya yakın benzin yaktım.lpg taktırsaydım kendini amorti ederdi herhalde.ama dediğiniz gibi bi çevirmede yakalanırsak da ki benim araca işletilemiyormuş.iyice mahvoluruz.bakalım lpg taktırıp biraz heyecan yaşıyacağız çevirmelerde :)

VOGEN
Vosdost
Vosvosumun adı: CABBAR

Mesaj #42 gönderen VOGEN » Prş Tem 15, 2010 10:40 pm

şimdiye kadar çevirmelerde ben lpgye bakan kimseyi görmedim defalarca kez çevrirmeye denk geldim kemer hız alkol ve genel tarama idi bunlarda
MİTHAT AYDIN
deoper
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh -
Vosvosumun adı: BöcükMobil

Mesaj #43 gönderen deoper » Cum Tem 16, 2010 2:53 pm

bende hiç bir şekilde çevirmede lpg kontrolune denk gelmedim. hiç dikkat edilmiyor. hatta benim tankım arka koltugun arkasında o yuzden kapalı otoparklara feribotlara bile rahatlıkla giriyorum adamların kontrol ettiği tek yer ön bagaj :)

hatta inanın bir kere göstepe sanayi sitesine giderken aracımda arama yapıldı asayiş tarafından arabayı didik didik ettiler ama o lpg tankının oldugu yere bakmak akıllarına bile gelmedi. koltugu öne yatırıp bi arkasında ne var diye bakmadılar bile :)

Benim lpg manifolddan ısındığı için kışın biraz performans sıkıntısı yaratıyor fazla basınca anında buz tutuyor felan ama yazın inanın benzinden hiç bir farkı yok.
Resim
tombikvos
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Kelebek

Mesaj #44 gönderen tombikvos » Cum Tem 23, 2010 7:38 pm

Ben de tercihimi benzinden yana kullanıyorum,fakat vosuma Lpg takmak istiyorum :) Vosvosu yalnızca keyif olsun diye hafta sonları ve etkinliklerde kullansam kesinlikle benzinden şaşmam.Fakat iş günlük kullanıma gelince işin rengi değişiyor. :) Ayda çoğu zaman 1000 km'den fazla yol yapıyorum ve haliyle benzin masrafları oldukça ağır.Hatta karbüratörünüz de ayarsızsa vosvos kullanmak sizin için bir eziyete dönüşebilir.

Ayrıca Lpg konusunda da bu kadar kesin görüşlü olmamak gerekir diye düşünüyorum. (Çok değil bundan 1 yıl kadar önce kesinlikle Lpg takmam diyen biri olarak söylüyorum :) ) Aslında çevreci ve ekonomik bir yakıt.Ayrıca bu Lpg tehlikeli,yanıyor,patlıyor diyenleri de anlayamıyorum.Lpg birçok özelliğiyle benzinli araçtan bile daha güvenli.Sorun LPG'yi işinin ehli yerlerde taktırmak ve periyodik bakımlarını ihmel etmemek.Çoğu kişinin bundan haberi bile yok.Lpg sisteminde bazı parçaların birkaç yıllık periyodlarla bakımının yapılması ve yenilenmesi gerekiyor..Ancak güzel ülkemde kim hangi işi birşeyler 'dank' etmeden yapıyor ki..Ben bugüne kadar hiç kimseden 'Benim Lpg borularının yenileme zamanı gelmişti gittim onları değiştirttim' diye bir cümle duymadım.Muayeneden muayeneye birşey çıkarsa yaptırılır,çıkmazsa nerde trak,orda bırak hesabı devam..

Uzun mesajımla başınızı şişirdiysem affola,saygılarımla..
Onur Eryılmaz 0(543) 429 10 66 İzmir-Menemen
(o\_ı_/o) (Kelebek) (o\_ı_/o) 1973 model 1303

Resim

Uploaded with ImageShack.us
yeni t2ci
Vosdost
Vosvosumun adı: aldığım zaman devil olacak

Mesaj #45 gönderen yeni t2ci » Prş Eyl 09, 2010 9:55 am

ben ucuz olduğundan lpg derim.
Kullanıcı avatarı
1303trgt
Vosdost

Mesaj #46 gönderen 1303trgt » Pzt Eyl 13, 2010 11:04 pm

:gazla: benim arbam 250 tl yakıyor. 50 tl gaz aldım 200km yaptım normalmidir ayrıca yağ ısıtmalı olduğu için ruhsata işli ve yeni muayeneden geçti.14/09/2010 :ağla: bana hala çok yakıyormuş gibi geliyor.
343434
berkan
Vosdost
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: kapuş

Cvp: Lpg Mi? Benzin Mi?

Mesaj #47 gönderen berkan » Sal Ara 21, 2010 9:06 pm

Selamlar vosdostlar..
Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım..
Ruhsata işletmek büyük külfetmiş sanırım ? İşletilmezsede sorun olmuyormuş söylenenlere göre..
Lpg kullanıcıları büyük oranda memnun..
Gerekli bakımları kontrolleri yapıldığı sürece sorun olmadığı söyleniyor..
İşletilmiş ve işletilmemiş halde ne kadara maloluyor bu lpg meleti ?
Bilgisini veya fikrini paylaşan herkese teşekkür ederim..
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #48 gönderen vosbik » Çrş Ara 22, 2010 12:43 am

slm.bazı dostlarımız lpg kontrolü yapılmadığını söylemiş.Ankara'da güzel güneşli bir gün kızılay meydanında gündüz vakti bir çevirme.her araba çevriliyor (özellikle tofaş kuş serisi) lpg li olup olmadığına kaput açılıyor ve sistem var mı yok mu aranıyor ardından daruhsata bakılıp işli mi dğeil mi araştırılıyor.sonra da bir çok araba çekicilerle birlikte otoparklara doğru yola çıkıyor.hatta öyle ki çekicinin 10 u aynı anda geliyor 10 u aynı anda gidiyor.duru bu şekilde.yaşanmış bir olaydır.haberlerde izlemiştim.senesini hatılamıyorum.yapılmaz yapılmaz bir yapılırsa canınız ok yanar arkadaşlar.işletme imkanınız varsa işletin.işletmek sadece ruhsatta yazma vb durumuda değil.sistem tamamen ko torl ediliyor.boruların geçtiği noktalar montaj vb.buda ekstra bir garanti.ayrıca zaten muayene zamanı lpg yi söküp takarken (kendiniz yaptırmıyorsanız) 2 muayenede bu sökme takma parası ile kendini amorti eder.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Kullanıcı avatarı
yunusbatmaz
Vosdost
Vosvosumun adı: SEVİMSİZ

Mesaj #49 gönderen yunusbatmaz » Çrş Ara 22, 2010 11:44 am

Ben de hayatta lpgli kullanma taraftarı değildim fakat en sonun da bende taktım..Bence ikisini bir kullanmak lazım..Kıvamı iyi tuttukça sıkıntı çıkmaz :D vosa verilecek haftalık benzin iğnesi ve saati aynı zamanda lpg iğnesi saati olduktan sonra dengeli beslenmekten zarar gelmez bence..günde 3 doz lpg 1 doz benzin iyi gelir diyor doktorlar :D
ResimResim
Kullanıcı avatarı
kusadası
Vosdost
Vosvosumun adı: NARÇİÇEĞİ

Mesaj #50 gönderen kusadası » Sal Ara 28, 2010 3:11 pm

merhaba arkadaşlar,
bende yeni vosculardanım 2 ay oldu vosu alalı 1303 1300 motor çok yakıt harcıyor diye lpg taktırdım benim ki yağlı sistem soğukta veya sıcak ta ilk kontakta alıyor ustanın söylemesi sadece yağı hafta bir kontrol et şu an için çok memnunum bana da egsoz dan bağlantı sakıncalı dediler valla bu işte her yiğitin bir yoğurt yiyişi var derler ya ona döndü herkese sevgi ve saygılar 2011 güzel geçsin :yıldız:

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir