lpg sorunsalı çözüm önerisi

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
MANGUSTA
Vosdost
Vosvosumun adı: ŞOPAR

lpg sorunsalı çözüm önerisi

Mesaj #1 gönderen MANGUSTA » Prş Haz 18, 2009 10:24 pm

merhaba fikrim geldi arkadaşlar

lpg ile ilgili egsoz kazanına sokulan lpg ısıtması beni epey rahatsız ediyordu anladınız siz onu :)
şaka bir yana oldukça tehlikeli geliyor bana lpg yok aracımda ama

olan arkadaşlarım için zihni sinir bir projem var belki düşünenler olmuştur.

acele ile çiziktirdiğim bir şemam var bakın baştan sölim gülmece katılmaca yarılmaca yok :kehkeh:

işte şema açıklamalarıda altına yazacağım ;

[img:512:384]http://img222.imageshack.us/img222/1774/lpgema.png[/img]

şimdi olay basitçe şemada belli lpg'yi bizde vosda su ile ısıtacağız 5lt su tankı çelik olucak tabiki 1 su girişi 1 su çıkışı 1 gaz girişi 1 de gaz çıkışı için boru bağlantıları yapılacak 12 v rezistans bağlandıktan sonra şemaya koymayı unuttuğum termostat koyulacakki su sürekli kaynamasın :)ayrıca ufak bir genleşme kabı ilave edilebilir

ayrıca lpg bağlanırken ilk çalıştırma benzin ile olacak bu arada ısının su ile lpg kıvama gelecek ve lpg geçişi kolay olacak ayrıca bu sistemde lpg tek bir yerde değil sürekli sıcak su içinde dolanıyor sulu araçlardaki gibi su devirdaimi için araya pompada koyuyoruz haliyle rezistans+devirdaim için akü ve alternatörü biraz takviye gerekebilir

ne dersiniz sizce olabilirmi?

ilave edilecek hususlar varsa ekleyebilirsiniz

Hayatın değil Yaşamanın arzusunda oldum her daim....
[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #2 gönderen [ WOLF ] » Prş Haz 18, 2009 11:00 pm

Tam zihni sinirlik bir proje olmuş.. Egzos kazanı içindeki ısıtma borusu tam tersine daha güvenli diye düşünüyorum sebebine gelince gaz kaçağanın olması durumunda kapalı bir alanda olmaması sebebi ile gaz sıkışmasıda olmayacak ve patlama ve parlama gerçekleşmeyecek. 12voltluk rezistansla 5 ltlik su tankınıda ısıtmak bayaa bir uğraştıracaktır.. Ayrıca Gazın yanma konumuna gelebilmesi için çok iyi ısınması gerekiyor.. Radyatör suyu sıcaklığı veya egzos kazanı sıcaklığını düşünürsek bu sistemde gazın sağlıklı yanması biraz hayal olur sanırım. Bol bol çiğ gaz.. Ama çizim ve anlatım güzel bu tarz bir sistem yapılmıştı ama su rezistansla değil egzos kazanından geçen ve ısınan suyla yapılıyordu.. verim alınamadı.. Bir adet su devirdaim pompası ve ısıtma çubuğu yeterli oluyor. Su yerine antifiriz.
MANGUSTA
Vosdost
Vosvosumun adı: ŞOPAR

Mesaj #3 gönderen MANGUSTA » Cum Haz 19, 2009 11:19 am

evet su yerine antifiriz mantıklı depo 5 lik değilde 2,5 luk düşünülebilir
ilk çalıştırma benzin ile yapıldığında ve süre olarak 10 ila 15 dakika arası olursa 12 v resiztans 2,5 lt lik depoyu makul seviyede ısıtabilir diye düşünüyorum kaçak durumunda ise ek genleşme kabının tahliyesinden gaz dışarıya kavuşacaktır sıkışma olmaz diye düşünüyorum .5 lt örneği ilk heyecandan verilmiş kaba bir örnek olmuş haklısın :)bugün bir lpg ustası ile görüştüm olabilirliği yüksek ama biz uğraşmayız dedi :(

benim sistemde gaz hem su tankında hemde regülatörde dolaşan sıcak suda ısınıyor olacak termostat sayesinde su belli seviyede ısısını koruyacak

geliştirilebilir diye düşünüyorum
Hayatın değil Yaşamanın arzusunda oldum her daim....
ince_memed
Vosdost
Vosvosumun adı: henuz yok

Mesaj #4 gönderen ince_memed » Çrş Kas 04, 2009 12:14 am

bı dostum da var su kazanda ısınıyor cok verimlı problemsız olmus.

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir