2A Muhendisliğin Vosvos için onaylı projesi mevcut (?)

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #11 gönderen [ WOLF ] » Cum Ağu 28, 2009 11:13 pm

İlk LPG kullanılmaya başlandığı dönemlerde bu işler daha kolaydı ama artık yokuşa sürülüyor.. Aslında izlenecek yol.. Ruhsata işletme proje ıvır zıvır değil.. Zaten çalışma sistemi belli .. Bu çalışma sisteminde montaj yapılır faturalandırılır ve kişiye muayenne kartı gibi bir kart verilir. Bu kartla yıllık olarak sızdırmazlık ve güvenlik kontrolü yaptırılır. Olması gereken bu ama malesef hep zorluk hep zorluk..

Kullanıcı avatarı
mondiaynali
Vosdost

Mesaj #12 gönderen mondiaynali » Cum Ağu 28, 2009 11:40 pm

Ben Erzurumda otogaz takan bir yere sordum vosvosa lpg takabiliyor musunuz ona izin verilmiyormuş diye dediler ki sen yeter ki lpg tankını koyacak yer göster bize istediğin arabaya sorunsuz lpg takarız Erzurum da bu izin işi farklı mı oluyor yada illere göre mi farklılık gösteriyor?
1302 S 1972 - 25 AK 553
1303 1973 - 06 D 3425
1303 L 1974 - 25 NC 728

Murat AYNALI
Erzurum Atatürk Üniversitesi

[email protected]

Bir Sevdadır 1303...

Resim
Kullanıcı avatarı
tarikvos
Vosdost
Vosvosumun adı: vosvos

Mesaj #13 gönderen tarikvos » Cmt Ağu 29, 2009 7:06 am

Bende lpg istiyorum benzin yetiştiremiyorum gaza az basmaktan vosumdan zevk alamıyorum şehir içine giremiyorum çoğunlukla serbest ısıksız yoları kullanıyorum kısa mesafelerde gaza bas boşa al gaza baş boşa al yapmak istemiyorum ve 80km arasıra geçmek istiyorum ya benzin fiyatları düssün yada yeni ucuz bi yakıt bulunsun :ağla:
deoper
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh -
Vosvosumun adı: BöcükMobil

Mesaj #14 gönderen deoper » Cmt Ağu 29, 2009 9:50 am

vosbis yazdı:Bende şimdi projeli bir lpg buldum ve taktırdım.İşletebileceğimi sanıyorum ama daha muayeneye gidemedim.MMOya telefonla sorduk sorun olmaz bizden dediler ama yinede şansımı sonuna kadar zorlayacağım.Sonucları burdan aktarırım.

sevgili dostum, bulduğun projeli lpg hangi ilde ? kaça takıyorlar, artı ısıtma işini nasıl hallediyorlar? bu konuda bir fikir verebilirsen çok sevinirim.

MMO'ya sorduysan pek bi sorun çıkmaz herhalde. Ama birçok projeli vosvos lpg sistemi var ancak kabul gormuyor o projeler.. Sebebi de MMO'da bir inanış bir kural gibi birşey var, diyorki ; "gazın geçtiği boru egsoza 10cm dahi yakın olamaz" :) bzimkisi genelde içinden geçiyor gerisini sen düşün.

O yuzden senin elindeki projeyi bi açıklarsan çok seviniriz. Burda şu sorun hallolursa ordan taktıracak bayağı bi vosçu çıkar herhalde
Resim
Kullanıcı avatarı
olympos
Vosdost

Mesaj #15 gönderen olympos » Cmt Ağu 29, 2009 10:51 am

sanırım bu kadar kısı anlatamadık gaz egzozdan geçmıyor yaklaşmıyor
barış
deü hukuk fakültesi Resim
deoper
Vosdost

Mesaj #16 gönderen deoper » Cmt Ağu 29, 2009 11:08 am

olympos yazdı:sanırım bu kadar kısı anlatamadık gaz egzozdan geçmıyor yaklaşmıyor

hocam, istanbulda bu işi yapan çoğu yer egsoz kazanından bir aparat gecirerek bu ısıtmayı sağlıyor..
Senin bahsettiğin egsozdan gazın geçmediği sistemde olay tam olarak nasıl işliyor ? Yag ısıtma mı su ısıtma mı ?

Ve bunu yapan yer var mı ? Eger egsozun yakınından gecmiyorsa o zaman MMO'nun kabul etmeme gibi bir durumu olmaması lazım..
Resim
[ WOLF ]
Administrator
Administrator

Mesaj #17 gönderen [ WOLF ] » Cmt Ağu 29, 2009 12:29 pm

Yağ ısıtmalı sistem haricinde proje verilmiyor. Mevcut proje bu şekilde ama o projeyi bulmak sıkıntı.. Bu şekilde ruhsata işlenebiliyor.
deoper
Vosdost

Mesaj #18 gönderen deoper » Cmt Ağu 29, 2009 12:30 pm

konuştugum yerlerde yag ısıtmalı sistemin egsoz ısıtmalı sisteme göre pek fazla randıman vermediği sarfiyatın biraz daha fazla oldugunu soylemişlerdi.

Sizin bir fikriniz var mı bu konuda ?
Resim
Kullanıcı avatarı
KIRELLİ
Vosdost
Vosvosumun adı: Mikrop

Mesaj #19 gönderen KIRELLİ » Cmt Ağu 29, 2009 2:05 pm

2002 yılından beri aracında lpg kullanıp, bir kere bile muayeneye istasyonuna gitmeden muayenesini yaptıran bir aile dostumuzu düşününce, illa bu şekilde yasadışı mı halletmek lazım acaba bu işleri diye düşünmeden edemiyorum. Hem bizim işimiz daha kolay. Zaten uygulamalarda en az çevrilen araç vosovoslar. Tankı da arka koltuğun arkasına koysak kim nerden görecek değil mi? Çok kişi bilmiyor bile öyle bir yer olduğunu vosvosta...
Halil İbrahim KIRELLİ
İsmailFidan
Vosdost

Mesaj #20 gönderen İsmailFidan » Cmt Ağu 29, 2009 2:07 pm

yağ ısıtmalıdan randıman alınmadıgını okudum hep forumlarda..
Aslında çok saçma; tamam egsoz kazanının içinden gaz borusu geçiyor ama o borunun delinme ihtimali benzinde deposu hortumunun delinme ihtimalinden daha düşük..
Arkadaşlar yol belli aslında; muayeneden geçmek için yağ ısıtmalı sistemle lpg ruhsata işlenecek, daha sonra sistem egsoz kazanından ısıtmalı sisteme çevrilecek..
İsmail Fİdan
MSN: [email protected]

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir