2A Muhendisliğin Vosvos için onaylı projesi mevcut (?)

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
deoper
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh -
Vosvosumun adı: BöcükMobil

Mesaj #21 gönderen deoper » Cmt Ağu 29, 2009 2:27 pm

yada muayeneden önce lpg sokulecek muayeneye girilip sonra devam edilecek..

ancak vosvoslara yag ısıtmalı projeli bi şekilde ruhsatten gececek sekilde lpg takan adam bulmak zor, bilen varsa lutfen paylassın

Resim
İsmailFidan
Vosdost

Mesaj #22 gönderen İsmailFidan » Cmt Ağu 29, 2009 5:49 pm

Forumda gördüğüm kadarıyla ; Ankarada Doğan Usta (Blue Face) hakkıyla yapıyor bu işi..
İsmail Fİdan
MSN: [email protected]
Kullanıcı avatarı
blue_face
VosvosTÜRK LPG Uzmanı
VosvosTÜRK LPG Uzmanı

Mesaj #23 gönderen blue_face » Sal Eyl 01, 2009 11:06 am

slm merhaba herkese... sevgili vos dostlarımıza bir kaç açıklama yapayım sizin yazdıklarınıza karşılık...
1- vosvos lpg takılıyor (ki ben 2000 yılından beri yapıyorum)
2- ruhsata işlenebiliyor( ancak mmo istediği sistem yağ ısıtmalı olması...ancak yağ sistemi yaptığımızda unutulan bir şey var vosvos dediğimiz zaman yağ ısıtmalı ve sooğutmalı bir motora sahib bu araçlara yağlı sistem takıldığında uzun süreli kalıcı şekilde olursa lpg beyini yani regülatörü 6 ay içersinde arıza yapma olasılığı %75den fazla...çünkü lpg beini yani regülatör imal edilirken suyun sıcaklığına göre diyaframlar kullanılır...ancak yağ ve suyun aralarındaki sıcaklık farkı cok fazla olduğundan dolayı lpg beyinleri arıza yapması cok kolay oluyor...ve ayrıca yağlı sistemde bilindiği üzere vosvos aracı motorun yağlamasını zayıflatıyor ve bu sebepten ötürü motor için ayrı bir sakınca yaratıyor....
3- ruhsata işletmek için yapılan sistemin ayrıca fiyat açısından 1000 tl yı bulmaktadır sebebine gelince (sızdırmazlık raporu dahildir, muayene hariç takip işçiliği hariç) çift işçilik ve ayrıca iki sitem yapılıyor yağ ve egsoz sistemi...ve montaj süresi 3 4 gün sürüyor...
4- bugüne kadar yapılan sistemlerde en güzelrandıman veren egsoz sistemidir ki burada yapılan sistemin aslında hiç bir saıncası yoktur....mmo genel anlamda sadece kendi istedikleri gibi olsun bizim dediğimiz olsun gibi tavırlara sahiptirlerr sadece bu olay vosvos için geçerli değil bütün araçlarda yaptıkları muamele budur...
5- lpg yi taktırıp işletip işletmem konusu araç sahibne kalmış bir durumdur...ki zaten trafik kurallarına uyulduğu taktirde (ki bu vosvosları zaten çevirmezler) araç çevirmesi olmaz kaldı ki vosvos lpg takıldığını bile anlayamazlar motor içersini açıp görmeden yada arka tankı acıp bakmadan yada lpg düğmesini görmeden.....
6- bilgilerim umarım işinize yaramıştır saygılar....
BluE_FirE ****vosvosturk büyük bi aileeee****

[email protected]
0506.390.61.63
0535.283.59.04
0542.215.32.27
0312.623.32.25
vosbis
2007 Paylaşımcı üye ödülü
2007 Paylaşımcı üye ödülü
Vosvosumun adı: badi

Mesaj #24 gönderen vosbis » Sal Eyl 01, 2009 2:57 pm

deoper yazdı:
vosbis yazdı:Bende şimdi projeli bir lpg buldum ve taktırdım.İşletebileceğimi sanıyorum ama daha muayeneye gidemedim.MMOya telefonla sorduk sorun olmaz bizden dediler ama yinede şansımı sonuna kadar zorlayacağım.Sonucları burdan aktarırım.

sevgili dostum, bulduğun projeli lpg hangi ilde ? kaça takıyorlar, artı ısıtma işini nasıl hallediyorlar? bu konuda bir fikir verebilirsen çok sevinirim.

O yuzden senin elindeki projeyi bi açıklarsan çok seviniriz. Burda şu sorun hallolursa ordan taktıracak bayağı bi vosçu çıkar herhalde

Ben kayserideyim.Proje lovato arkasına ait.Ama proje üzerinde şöle olucak böle olucak die bişey görmedim.Ben tüpü taktırdım ama henüz evrakları lpg ciden almadım.Bayram sonu inşallah işletmeye çalışacağım.Yalnız eğer MMO dan tanıdık birileri olursa sızdırmazlığı görmezden gelebilirler belki.aklıma o geliyor.
Suskunluğum Asaletimdendir. Her Lafa Verecek Bir Cevabım Var.
Lakin Bir Lafa Bakarım Laf mı Diye. Birde Söyleyene Bakarım Adam mı Diye...
Kullanıcı avatarı
blue_face
VosvosTÜRK LPG Uzmanı
VosvosTÜRK LPG Uzmanı

Mesaj #25 gönderen blue_face » Sal Eyl 01, 2009 4:10 pm

vosbis yazdı:
deoper yazdı:
vosbis yazdı:Bende şimdi projeli bir lpg buldum ve taktırdım.İşletebileceğimi sanıyorum ama daha muayeneye gidemedim.MMOya telefonla sorduk sorun olmaz bizden dediler ama yinede şansımı sonuna kadar zorlayacağım.Sonucları burdan aktarırım.

sevgili dostum, bulduğun projeli lpg hangi ilde ? kaça takıyorlar, artı ısıtma işini nasıl hallediyorlar? bu konuda bir fikir verebilirsen çok sevinirim.

O yuzden senin elindeki projeyi bi açıklarsan çok seviniriz. Burda şu sorun hallolursa ordan taktıracak bayağı bi vosçu çıkar herhalde

Ben kayserideyim.Proje lovato arkasına ait.Ama proje üzerinde şöle olucak böle olucak die bişey görmedim.Ben tüpü taktırdım ama henüz evrakları lpg ciden almadım.Bayram sonu inşallah işletmeye çalışacağım.Yalnız eğer MMO dan tanıdık birileri olursa sızdırmazlığı görmezden gelebilirler belki.aklıma o geliyor.

dedğiniz olayda mmo odasında tanıdık bile olsa yağ sistemi isterler nerde olursanız olun ankarayı ararlar sorarlar ancak şansınıza denk gelirse bilemm tabii...
BluE_FirE ****vosvosturk büyük bi aileeee****

[email protected]

0506.390.61.63

0535.283.59.04

0542.215.32.27

0312.623.32.25
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Turna

Mesaj #26 gönderen atakan77 » Sal Eyl 01, 2009 8:27 pm

ne yazıkkı lpg ruhsata işliyken bile gerek sızdırmazlıktan gerekse de muayeneden geçmesi sorun teşkil ediyor. bedevinin egzoz ısıtmalı lpg sistemi istanbul da sızdırmazlıktan geçirilmedi, sızdırmamasına rağman. baktım ki adamlar ne yaparsan yapayım sızdırmazlık raporunu vermeyecekler. bende izmir - bayraklı da aldım sızdırmazlık raporunu ve gaziemir de de muayeneye girdim. gerek sızdırmazlığı alırken gereksede muayenede hiçbir sorun çıkmadı tek seferde egzoz ısıtmalı sistemimle geçtim. kısacası iller arasında lpg sistemi farklı yorumlanabiliyor. bildiğim kadarıyla ankara da da yağ ısıtmalı sisteme sızdırmazlık verilirken egzozdan ısıtmalı sisteme ruhsata önceden ışletilmiş olsa bile sızdırmazlık verilmiyor
.lpg siz vosvosa binilmiyor benzinle baş edecek gibi değil.
Kullanıcı avatarı
mondiaynali
Vosdost
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #27 gönderen mondiaynali » Sal Eyl 01, 2009 8:55 pm

Bizim burada muameleciler ekmek arası bişeler yaptırıp götürüyorlar arabaları muayeneye hiç sorun çıkmıyo valla arka lambaları ve el freni olmayan arabayı geçirdiler muayeneden :)
1302 S 1972 - 25 AK 553
1303 1973 - 06 D 3425
1303 L 1974 - 25 NC 728

Murat AYNALI
Erzurum Atatürk Üniversitesi

[email protected]

Bir Sevdadır 1303...

Resim
alosh
Vosdost

Mesaj #28 gönderen alosh » Çrş Eyl 23, 2009 3:47 am

Merhaba arkadaşlar.
Ben de maalesef, lpg yi ruhasata işletmeden kullananlardan biriyim. 77 model 1600cc bus'uma yağ ısıtmalı yerli (fema) sistem taktırdım, 2,5 senedir keyifle kullanıyorum. Keyifle dedim, acacın ağırlığına rağmen (1600kg) sarfiyatım; 18 lla 21 kr arasında (kullanıma bağlı olarak)(LPG=1,75 TL/Lt) randıman konusun gelince; benzinle arasında çok az performans farkı tabiiki var. Antalya'da olduğumdan yazın ısıtma problemi yaşamıyorum. Gölgede bile beyin sıcak oluyor. Ancak kışın 2-3 km benzinle yol alıp sonra LPG ye geçiyorum. Forumdaki ifadelerden anladığım: da bu araçların ne kadar yaktığı ve yakması gerektiğinin bilinmediği. Onun için bizzat kullanan biri olarak deneyimimi anlatmak istedim.
Sağlık ve huzur diliyorum.
deoper
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh -
Vosvosumun adı: BöcükMobil

Mesaj #29 gönderen deoper » Çrş Eyl 23, 2009 8:51 am

alosh, sarfiyatın gerçekten çok iyi. Ben yeni taktırmış durumdayımi ateşleme sistemim sıfır, yağ yeni, aracım 1303 S BIG (1600 motor) ancak şehir içinde lpg ile tüketim malesef 23-25kuruş oluyor benim, gazlama asla yapmam, arabayı bağırtmam camların açık kapalı olmasına bile dikkat ederim.

Ancak benimkisinin ısıtması biraz ilginç, usta manifold un bir bacağını kesti ordaki egsoz baglantısından bir boru çekip egsoz gazını beyine verdi. arabayı direkt lpg ile start edince 2km sonra beyin buz gibi oluyor hatta altına elinizi değdirdiğinizde bugulanmış oluyor ıslak oluyor o kadar soguk,

LP ile çalışırken araba 120km yol gittikten sonra bile beyini rahatlıkla elinizle tutabilirsiniz. Sanırım sarfiyatın size göre çok olması beynin iyi ısınmıyor oluşu ?

arabayı benzinle start edince beyin alev gibi oluyor, ancak içinden lpg geçmeye basladıgında haliyle sogumaya baslıyor ve ılık olarak kalıyor.
Resim
aslah
Vosdost

Mesaj #30 gönderen aslah » Çrş Eyl 23, 2009 6:32 pm

selam arkadaslar , lpg sistemine yabancıyım baya ama bişi sorucam bu proje işi nasıl bişi gidip prje satın alıosunuz anladığım kadarıyla peki bu proje örneği elinde olan varmı inclemek isterim , ben kıbrısta oldugum için lpg yasak burda zaten benzinde 1.8 tl gerek te yok acıkcası,ısıtma işi elektrikli olsa olmazmı mesela bilmediğim için saçma olabilir ama hiç duymadım elektrikli ısıtmayı en azından vosvoslar için yapılabilir belki...

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir