LPG sorunu... Yardım lütfen

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Terminus
Vosdost

LPG sorunu... Yardım lütfen

Mesaj #1 gönderen Terminus » Prş Ara 17, 2009 12:41 am

Merhabalar,

Benim 1974 model 1600 cc minibüsüm var. 2003 yılından beri egzosttan ısıtmalı sistemle LPGli olarak kullanıyorum. Sistem Voltran olarak yapılmıştı (biliyorum daha iyisi olabilirdi ama o dönem izmirde benim bulabildiğim tek ruhsata işletebilen bu firmaydı)

Geçtiğimiz sene kafa-beyin denen lpg düzenleyici kısmı değiştirdim. ALDESA marka takıldı. Filtreler haiç başka hiçbirşeyi değişmedi gerisi eski voltran sistem.

Uzun bir girişten sonra derdim:

Hiç gaz yememeye başladı, araba gaza yüklenince yığılıyor. Benzinde saat gibi çalışıyor. Egzostan ölçüm yapan cihaza bağladık. Avansından tutun buji kablolarından geçen elektriğin düzenine kadar bu makinede irdelendi. Platinini değiştirdik, bujilerine baktık. Ama alet bir türlü gaz yemiyor.

Balçovaya yakın oturuyorum küçük sanayide bir tane LPGci var o da durmadan egzosttan ısıtmadan kabahati buluyor. O'na göre kafada birşey yok yağdan ısınmalı.

Çok da vaktim yok arabayı sanayi sanayi farklı gazcılara götürecek kadar.

Bana biraz fikir verirseniz sevinirim dar geldi bu gaz işinden, inşallah fikirler benzine dön ile sınırlı kalmaz :)

Çok teşekkür

Orhan

Terminus
Vosdost

Mesaj #2 gönderen Terminus » Prş Ara 17, 2009 5:53 pm

:)
Terminus
Vosdost

Mesaj #3 gönderen Terminus » Cum Ara 18, 2009 12:09 am

bir cevapsız gün daha... :)
İsmailFidan
Vosdost

Mesaj #4 gönderen İsmailFidan » Cum Ara 18, 2009 12:53 am

İlk aklıma gelen Aldesa marka beyin ve aparatlarının takılmasından sonra olan bi sorun olduğu için montaj yada sistem ayarı konusunda bi sorun olduğu..Aldesa TÜRK malı olarak iyi bir marka olduğu söyleniyor.Voltran sistemle uyumsuzluk yaşama olabilirmi?
İsmail Fİdan
MSN: [email protected]
VOGEN
Vosdost
Vosvosumun adı: CABBAR

Mesaj #5 gönderen VOGEN » Cum Ara 18, 2009 10:15 am

konu hakkında çok sağlam bilgiye sahip olan cevap verse daha sağlıklı olur
ama problem gaz ayarı çok yüksek ve aracı boğuyor gibi çiğ gaz kokusu geliyor mu? ve çok fazla yakması lazım öyle bir durumda
MİTHAT AYDIN
Terminus
Vosdost

Mesaj #6 gönderen Terminus » Cum Ara 18, 2009 12:19 pm

Cevaplar için teşekkür öncelikle...

Düzgün çalıştı 1 sene ama son zamanda cidden aptallaştı. Fazla değil de az gaz geliyor. Yani 2000 -3000 devirde normal çalışıyormuş gibi ama arkadan yüklendiğimizde araba "ba ba ba ba" gibi ses çıkarıyor gaz gelmiyor.

Burdaki LPG ci tutturdu egzostun delik ondan olmuyor, gel bunu yağlı ısıtmalı sisteme çevirelim. Şahsi fikrim ne dediğini bilmiyor çünkü gaz egzost kazanının içinde değil egzost kazanının içindeki bir borunun içinden geçiyor.

Kafam karışık.
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #7 gönderen yavuzss » Cum Ara 18, 2009 3:18 pm

LPG konusunda pek tecrübem yok ancak yağlı sistemin hiç iyi olmadığını kendim çevremdeki araçlardan biliyorum. Kafa donması oluyor çok, yağ zaten ısınmıyor kışın, değil buz tutan kafayı ısıtsın. Ayrıca içinden su geçmesi için tasarlanan kafadan yağ geçtiği zaman hayır gelmiyor. Aldesa'yı sorunsuz kullanan arkadaşlar var, senin kafa ile ilgili bir sıkıntı olabilir ama tabi önce daha ucuz olabilecek olasılıklara bakmak gerekir. Eksoz ısıtmayı iptal edelim diyen adama arabanı elletme bence :) işi bilmiyor. Eksoz ısıtma kullanan herkes memnun, yağdan randıman alamayan da eksoza geçiyor.
Terminus
Vosdost

Mesaj #8 gönderen Terminus » Cum Ara 18, 2009 4:02 pm

eyvallah yavuz.. zaten adama elletmedim... biliyorsun telaşeli hayatımı. adam akıllı ilgilenemiyorum arabayla. hiç bildiğin biraz vw den anlayan iyi bi gazcı var mı?
VOGEN
Vosdost
Vosvosumun adı: CABBAR

Mesaj #9 gönderen VOGEN » Cum Ara 18, 2009 8:08 pm

benzindeki gidiş nasıl onu dene

ateşleme sağlam diyorsan çalışmayan piston falan mı var ona baktır bazen klavuzda falan sıkıntı olabiliyor

bunlarıda sesin pat pat diye çalıştığını söyledin araba gitmez ve patırtılı çalışır ondan belirtiyorum
MİTHAT AYDIN
Terminus
Vosdost

Mesaj #10 gönderen Terminus » Cmt Ara 19, 2009 6:20 pm

benzinde arabanın maşallahı var. zaten lpg ile su an araba gidemiyor. o kadar kotu. umarım kafadandır da iste adamlar kafada bişey yok nasıl diyorlar acmadan bakmadan onu anlamadım.

izmirde tanıdıgı vwlerle alakalı lpgci tanıdıgı olan varsa paylaşırsa sevinirim...

cevaplar icin tesekkür

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir