boşa atma

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
alwaysloser
Vosdost

boşa atma

Mesaj #1 gönderen alwaysloser » Pzr May 16, 2010 6:05 pm

merhaba arkadaşlar benim arkadaşımın çok şirin bir vosvosu var 75 model ve ben o arabayla gezmeye bayılıyorum ve çok zevk alıyorum

başlıktaki konuya gelince arkadaşımla gezerken hiç boşa atmadığını gördüm hep vitesle yavaşlıyor en azından hafif inişlerde yada ışıklara yaklaşırken boşa atmasını beklerken atmıyor
diyorum boşa at die ama sakıncalıymış diyor sebebi nedir bilen varmı ?

mırmır
Vosdost

Mesaj #2 gönderen mırmır » Pzr May 16, 2010 8:49 pm

Hava soğutmalı olduğundan yüksüz durumda vitesteyken devir çevirirken motor daha iyi soğur hem de frene gerek bırakmaz. Yakıtı düşünerek yapılan boşa atmanın da faydası yoktur.Relantide de gazı bırakınca yaktığından az yakmaz..
VOGEN
Vosdost
Vosvosumun adı: CABBAR

Mesaj #3 gönderen VOGEN » Pzr May 16, 2010 9:53 pm

mesela yağ basınç göstergesi olan arkadaşlar görmüştür aracı boşa atarsan basınç göstergesi sıfırı gösterir sanırım yağlama ile ilgili yağlamayı yapmıyor olabilir
MİTHAT AYDIN
instrument
Vosdost

Mesaj #4 gönderen instrument » Pzr May 16, 2010 11:14 pm

Araç kullanırken en doğru yavaşlama şekli motor frenini kullanmaktır. Arkadaşınız doğru şekilde araç kullanıyor merak etmeyin.
"HAYATIM RÖPRİZLERLE DOLU."
vustang_muscle
Vosdost
Vosvosumun adı: TAZ

Mesaj #5 gönderen vustang_muscle » Pzr May 16, 2010 11:48 pm

sıkıntı surda bosa attıgında stop eder enjeksıyonlu olmadıgından yenı tıp motorlar etmez dha dogrusu rolentı ayarları vb vakıtlıce elden gecmedıgınden bırazda eder bunun dısında bosa atıldıgında kasnak hızlı donmez yagı sogutmaz araret yaptırır uzun sure bosta gıtmek cunku bastıkca kasnaktakı kayıs sarjı sarja ardındakı pervaneye baglı oldugundan yagı sogutur :ok:
oha vardır sabanı kırdırır oha vardır tum tarlayı surdurur ;)

irtibat msn:[email protected] tel: 0507 809 23 61
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #6 gönderen yavuzss » Pzt May 17, 2010 12:30 am

O kadar abartmamak gerekiyor aslında, boşa atması her zaman şart değil. Aksine bizim frenler yeni arabalar gibi şişmiyor rölantide veya motor çalışmazken. Motor freni çoğu durumda vosvos motorlarına zarar verir, saplama attırır, motoru indirmek gerekir tamiri için. Işıklara yaklaşırken motoru soğutma amacıyla 5-10 saniyelik süreçte rölantide çalışması veya devirli çalışmasının soğutmaya etkisi ciddiye alınacak bir durum değil, atsa da atmasa da pek fark olmayacak hararette. Ancak rampa çıktıktan sonra inişte uzun süreli boşa atmak hararetin yavaş düşmesine sebep olacaktır. Burada dikkat çekilen güzel bir nokta yağ basıncı. Ancak yağ lambası yanmıyorsa ki yağ incelmemişse , aşırı ısınmamışsa motor da çok yıpranık değilse yeterli basıncı rölantide de verir.
vustang_muscle
Vosdost
Vosvosumun adı: TAZ

Mesaj #7 gönderen vustang_muscle » Pzt May 17, 2010 8:14 am

yavuzss yazdı:O kadar abartmamak gerekiyor aslında, boşa atması her zaman şart değil. Aksine bizim frenler yeni arabalar gibi şişmiyor rölantide veya motor çalışmazken. Motor freni çoğu durumda vosvos motorlarına zarar verir, saplama attırır, motoru indirmek gerekir tamiri için. Işıklara yaklaşırken motoru soğutma amacıyla 5-10 saniyelik süreçte rölantide çalışması veya devirli çalışmasının soğutmaya etkisi ciddiye alınacak bir durum değil, atsa da atmasa da pek fark olmayacak hararette. Ancak rampa çıktıktan sonra inişte uzun süreli boşa atmak hararetin yavaş düşmesine sebep olacaktır. Burada dikkat çekilen güzel bir nokta yağ basıncı. Ancak yağ lambası yanmıyorsa ki yağ incelmemişse , aşırı ısınmamışsa motor da çok yıpranık değilse yeterli basıncı rölantide de verir.

bizim araclardakı pıstonlardakı segmanlar yeterı derecede sıkıstırma yapamıyormus ? baglantısı ne derecedır ?
oha vardır sabanı kırdırır oha vardır tum tarlayı surdurur ;)

irtibat msn:[email protected] tel: 0507 809 23 61
ToRnedo
Vosdost
Vosvosumun adı: Tıfıl

Mesaj #8 gönderen ToRnedo » Pzt May 17, 2010 12:15 pm

Arkadaşına deki boşa atsın sonrada kontağı kapatsın :) En güzeli bu şekilde :D
sainz
Vosdost

Cvp: boşa atma

Mesaj #9 gönderen sainz » Pzt May 17, 2010 1:55 pm

alwaysloser yazdı:merhaba arkadaşlar benim arkadaşımın çok şirin bir vosvosu var 75 model ve ben o arabayla gezmeye bayılıyorum ve çok zevk alıyorum

başlıktaki konuya gelince arkadaşımla gezerken hiç boşa atmadığını gördüm hep vitesle yavaşlıyor en azından hafif inişlerde yada ışıklara yaklaşırken boşa atmasını beklerken atmıyor
diyorum boşa at die ama sakıncalıymış diyor sebebi nedir bilen varmı ?

Mevlütçüğüm,

Boşa aldığında şanzımanın yağlanması da vites gittiği gibi olmuyor ve tam yağlama gerçekleşmiyor. 3 Kuruş benzin tasarrufu için şanzımanın yağlanmamasını göze almak gereksiz bence.
Kullanıcı avatarı
vwOzan
Vosdost
Vosvosumun adı: dost

Mesaj #10 gönderen vwOzan » Pzt May 17, 2010 2:08 pm

ben bu kadar abartılı bı durum olacagını zanletmiyorum ne olursa olsun motor çalışıyor ozaman rolantıde durmasıda zararlı mantıken cunku kawrama sanzımanı motordan ayırıyor motorda kendı bızım ayarlamış oldugumuz rolantıde saymaya devam edıyor zaten onu ureten kısı ona gore ayarlamıstır ama her aracta bı gercektır boşda gıtmenın motor dışı zararları vardır kontrol zorlugu gıbı ama 5 sn 10 sn den hıc bır zarar meydana gelecegını duşunmuyorum

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir