Vosvos toplamaya karar verdim

Vos ustalarının ve parçacıların adre telefon gibi bilgilerini bu bölümde paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
mudemi
Vosdost

Vosvos toplamaya karar verdim

Mesaj #1 gönderen mudemi » Cum Mar 19, 2010 11:14 am

Merhaba,
Forma yeni katıldım,2 aydır bir voswos alıp toplama hayalimi gerçekleştirmeye karar verdim.
3000 TL civarında bir araç alıp toplamak istiyorum ancak başıma gelebilecek zorluklar ve oluşabilecek ciddi maliyetler hakkında endişelerim var .
Deneyimlerinizi veya tavsiyelerinizi paylaşabilirmisiniz.

Saygılarımla.

Habbeli
Vosdost
Vosvosumun adı: arıyorum bulursam hemen alacam ismi HAKEMM olacak

Mesaj #2 gönderen Habbeli » Cum Mar 19, 2010 1:26 pm

aynı durumdayız ancak vos almak sorun değil ben belki 10 dan fazla vos buldum ya içime sinmedi ya pahallı geldi yada vosvos ustam yanaşma dedi, şimdi benim kriterlerim var

motor ve yürüyenin sağlam olması kadar kaportanın sağlamlığı (boya sorun değil en babasını 1000 TL ye yaptırabiliriz)

kararüferin ön cama hava iletebilmesi bunun için extra boru bağlıyorlar ama bunun bağlı olmasıda aracın geçmişte büyük bir kaza geçirmesi yada ehil olmayan tamirci ellerinde yazık edilmesi sonucu oluşmuş olabilir,

elbetteki dösemesi önemli ama kapılar dahil sunni bir deri bile kaplatsak ne kadar tutarki, benim gözümde önemli olan vosvosun orijinalliğinin bozulmaması,

tabi maddi olanaklarımızda aracı alırken olduğu kadar tamiri ve onu toplatma sürecinde en büyük etkilerden olacaktır ben 2000 ede 11000 tl yede vosvos buldum benim gözümde 2000 tl lik vos 11000 tl likten daha güzeldi en azından daha orjinaldi, 11000 tl de güzel bir püskürtme!!!! vurulmuş deri koltuklar ve yeni bir döşeme takılmış ancak altı ziftlenmemiş şudur budur ben bir makyaja o kadar para vermem o makyajı ben aldığım vosvosu toplattıktan sonra yaparım yavaş yavaş ve bulabildiğim en ehil ellerde yaparım

bence sen bir vosvos almadan önce kendine bir vosvos binicisi yada iyi bir vosvos temircisi bul alacağın arabayı onlara göster aracın toplatma maliyetlerini öğren en azından ne kadar masraf çıkartacağını değerlendirir ona göre kendini maddi ve manevi hazırlarsın, eğer bunlara kendini hazırlamaz isen araç sorun çıkarttığı zaman masrafta çıkartır buda seni uzan vadede çileden çıkartabilir, bunlar benim fikirlerim paylaşmak istedim akıl vermek değil, umarım hayellerindeki araca en tes vakitte kavuşabilirsin
İstisnalar kaideleri bozmaz kaideleri ancak ben bozarım (nasılmı!!! bozana kadar zorlar ve kurcalarım)
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #3 gönderen vosbik » Cum Mar 19, 2010 1:55 pm

slm.3000 tl'ye alabileceğiniz bir vos için ortalma 7000-8000 lira bir maddiyat hazır bulundurun.vos dipsiz bir kuyu gibidir.ummadığınız bir araçta inanılmaz masraflar çıakbilir.

sayın habbeli, sandığınız gibi en baba bir boya işlemi 1000 tl'ye bitmez.vos çok değişik bir araçtır.hünerli ellerde bu işi yapacaksanız fiyat biçemezsiniz.yapılan işlemin ve kullanılan malzemenin önemi çok büyüktür.tabi bu işlemi yapan ustalarında.

1000 tl'ye yaptıracağınız bir boya işin içine girdiğinizde bir anda 2000-2500 lira olur.neden mi?vos klazındıkça altından çürükler çıkabilir.kaportacı çürükleri tamir eder.fiyat bir anda artar.camcı gelir camları söker 100-200 lira o alır.tavan döşemesini söktürürsünüz boyanınca içinize sinmez yenilemek sitersiniz 150 lirada o tutar.eski farları takmayalım dersiniz stoplar farlar çıtalar vb derken bunların işçilikleri elektirkçi kaportacı boyacı derken sizin vos bir anda 3000 sınırı aşar gider.bu basit bir örnek genel yaşanan tecrübelerin ışığında.

unutmadan voslarda kalorifer sisteminin ön cama hava iletmesi her vosta bulabileceğiniz bir durum değildir.nedeni sadece bir hortum ya da vosun daha önceden bir kaza geçirmesi değildir.örneğin baktığınız bir 74 modelde kartonlar takılıdır kalorifer sistemi vasat çalışır ama ön cama hava üfler.ancak kalorifer sistemi 4-4'lük bir 73 modle vos o vasat 74 modele göre ön cama daha az hava üfler.nedeni ise havayı ön cama ileten cam öünündeki ızgaraların tasarımıyla ilgilidir.

voslar çok ilginç araçlardır.genelleme yapamazsınız.3000-11000 arasındaki durum ise oldukça gariptir.sandığınızdan çok fazla bir bakım yapılmışta olabilir.taban sacı değişmiştir çürükler ayıklnamıştır vb sorun sadece pütürün atılamması olsun o kolaydır.ancak yeni pütür atılmış bir vosta bir süre sonra pütür dökülünce altından çürükleri gördüğünüzde iş işten geçmiş olur ve büyük bir masraf sizi bekler.umarım gönlünüzdeki voslara kavuşursunuz.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
oğuzhan
Vosdost
Vosvosumun adı: antika

Mesaj #4 gönderen oğuzhan » Cum Mar 19, 2010 3:04 pm

:alkış: :alkış: :alkış:
anne ben voscu oldum
slipknot474
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #5 gönderen slipknot474 » Cum Mar 19, 2010 9:53 pm

:alkış: :alkış: :alkış:
uÇurumuN KenarınDa Da oLsaN SırF HayaTa GıcıKLıK oLsuN DİYe GüLümSe..!
Resim
mudemi
Vosdost

Mesaj #6 gönderen mudemi » Cum Mar 19, 2010 10:06 pm

Bilgiler için çok teşekkür ederim.Bu formun bu derece samimi ve bilgilendici olması gerçekten süper.
Mesleğim icabı otomotiv sektöründe olmam çok sayıda aracın bakım onarım operasyonunu yönetmeme rağmen vosvoslar hakkında bilmediğim çok detay var.Yardımlarınız sayesinde sonuca eksisksiz ulaşacağıma inanıyorum.

Vosvosu toplatırken boya astar v.s sarf malzemelerin en kalitesini kullanabilirim ancak işçilikte ne kadar başarılı olabilirim bilemiyorum.Çünki aracı toplatacağım servisin vosvoslarla hiç alakası yok.Anlıyacağınız işçilik ve malzeme konusunda maddi olarak rahatım.

Forma katılmadan önce bilgi edinmek amacı ile aracın bazı parçalarının fiyatlarını araştırdım,Örneğin debriyaj seti 250 tl civarında çamurluklar 140 tl civarında yani anlatmak istediğim normal 2006 model yerli bir aracın yedek parça maliyetleri ile hemen hemen aynı değerde.Aceba yanlış yerdenmi fiyat aldım yoksa piyasada ederi bu fiyatlardamı??

Şu ana kadar 2.500-3.000 tl aralığında 5 araca baktım araçların kaportası çürük ancak tek marşta motorları çalışıyor.Avrupa yakasında araçlara baktırabileceğim servis yada ustalar varmı aceba??

Bilgiler için çok teşekkür ederim.Bu formun bu derece samimi ve bilgilendici olması gerçekten süper.
Mesleğim icabı otomotiv sektöründe olmam çok sayıda aracın bakım onarım operasyonunu yönetmeme rağmen vosvoslar hakkında bilmediğim çok detay var.Yardımlarınız sayesinde sonuca eksisksiz ulaşacağıma inanıyorum.

Vosvosu toplatırken boya astar v.s sarf malzemelerin en kalitesini kullanabilirim ancak işçilikte ne kadar başarılı olabilirim bilemiyorum.Çünki aracı toplatacağım servisin vosvoslarla hiç alakası yok.Anlıyacağınız işçilik ve malzeme konusunda maddi olarak rahatım.

Forma katılmadan önce bilgi edinmek amacı ile aracın bazı parçalarının fiyatlarını araştırdım,Örneğin debriyaj seti 250 tl civarında çamurluklar 140 tl civarında yani anlatmak istediğim normal 2006 model yerli bir aracın yedek parça maliyetleri ile hemen hemen aynı değerde.Aceba yanlış yerdenmi fiyat aldım yoksa piyasada ederi bu fiyatlardamı??

Şu ana kadar 2.500-3.000 tl aralığında 5 araca baktım araçların kaportası çürük ancak tek marşta motorları çalışıyor.Avrupa yakasında araçlara baktırabileceğim servis yada ustalar varmı aceba??

vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #7 gönderen vosbik » Cum Mar 19, 2010 11:17 pm

slm.vos parçaları için aldığınız fiyatlar normal.ancak işin içine aksesuar girdiğinde ve bulunmayan bir parçayı arıyorsanız fiyatlar bir anda uçuyor.İstanbul'daki vosdostlar usta konusunda yardımcı olacaklardır.birde sitemizde herkes memnun olduğu ustayı bir konuda vbelirtmişti.bulabilirseniz oradanda yararlanabilirsiniz.
Resim

reklilker
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Ece

Cvp: Vosvos toplamaya karar verdim

Mesaj #8 gönderen reklilker » Pzr Oca 16, 2011 9:25 pm

Ben yaklaşık 1 haftadır sanayide o usta bu usta kaportacı, boyacı, kumlamacı, elektrikçi, döşemeci geziyorum. Aynı zamanda değiştireceğim aksesuar ve yedek parçaların maliyetini hesaplıyorum.
Özetle size şu rakamlara ulaştığımı belirtmek isterim

1-Elektrikçi sökme takma, yenileme işlemi 500 tl
2-Döşemeci sökme takma, deri döşeme, taban halıfleks, ve ziftli keçe kaplama vs. işçilik 600 artı malzeme yaklaşık toplam 1.000 tl
3-kumlama işlemi, motor, bagaj ve iç komple 350 tl
4-camcı sormadım ama en az 100 tl
5-Taban sacı orjinali ile yenilenecek 400 TL artı kaporta işçilik 1300 tl (minimum aldığım rakam bu)
6-Boyama işlemi 2000 tl
7-Tüm fitiller, far, stop, sinyal, çıtalar, tamponlar, vs.. vs. yedek parça yaklaşık 1500 tl
8-Ziftleme ve su yalıtım 200 tl
toplam 7.350 tl çıkıyor.. Tabi bu ilk tespitler,, buna sanırım 500 tl falan daha ufak tefek binecektir.

Yani 8.000 tl yi buluyor .. bilginize
En son reklilker tarafından Pzr Oca 16, 2011 9:26 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
[highlight=#ffff40]New Life![/highlight]

Resim
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #9 gönderen vosbik » Pzr Oca 16, 2011 9:42 pm

slm.demek ki bahsettiğimiz rakamlar oldukça reelmiş.bunlar minimum uygulamalar.bunların içine aksesuarlar vb girdikçe durum dahda da vahim bir hale bürünecek.farlar kararmış yeni toplanmış vosa yeni far stop denecek 200 tl gidecek.camlar çizik denecek tüm camlar yenilecek 600 tl gidecek.yeni lastik alınacak jant vb alınacak 1000-1500 tl gidecek, aldığınız vosun parasıda 3000-5000 arası olursa toplam maliyet 13000-15000 arası olacak.vos 6-7 ayda bitecek.sanayiye gidip gelinecek.ustaya yemek ısmarlanacak.civata alınacak benzin alınacak, yol masrafları vs derken bir 1000 tlde öyle gidecek.motor vb yürüyen derken 3000 tl de öyle gider.olur size 20000 tl.buradan çıkaracağımız dip not: vosvos pahalı bir hobidir.

ben vosuma 12000 lira istiyorum.en fazla taş çatlasa 500 tl masrafı var.o da keyfe keder.arayan arkadaşlar telefonda çok pahalı diyorlar.3 e de vos var.var taiki var ama onu benim vosumun durumuna getirebilmek için (ki orjinali gibi kimse toplayamaz orjinal her zaman orjinaldir.) 12000 lira ekstradan para harcanacak.sinirlerin yıpranmasıda cabası.ancak herkesin kendi tercihi.işin içine girince anlaşılıyor durum.vosvos toplayan tüm dostlarımıza allah sabır versin.
Resim

Kullanıcı avatarı
kadircan
Vosdost

Mesaj #10 gönderen kadircan » Pzr Oca 16, 2011 11:33 pm

bende yavuz un dediklerine katılıyorum,3500 e aldığım ( bilerek aldım ) vosvosum bana bitiş maliyeti kendi dahil 20000tl görünüyor,

“Vos Ustaları ve Parçacıları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir