Dijital hız göstergesinin devre şeması ve açıklamaları

Konuyla ilgili her detayı ve sorunlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
vosbis
2007 Paylaşımcı üye ödülü
Vosvosumun adı: badi

Dijital hız göstergesinin devre şeması ve açıklamaları

Mesaj #1 gönderen vosbis » Çrş Haz 20, 2007 10:31 am

Arkadaşlar vosuma yaptığım digital hız göstergesinin beklenen devre şemasını veriyorum burda hızın doğru ölçümü için gerekli hesaplamalarda bulunmaktadır.anlaşılmayan bir şey olursa yine yardımcı olmaya çalışırım Bu linkten ulaşabilirsiniz.Bu devre kesinlikle çok harika çalışıyor.

http://martybugs.net/electronics/speedo.cgi

dilfigar
Vosdost

Mesaj #2 gönderen dilfigar » Çrş Haz 20, 2007 10:48 am

sinyal yokken display de 2 digit de 0 göstermesini engelleyebilirmiyiz acaba ?
vosbis

Mesaj #3 gönderen vosbis » Çrş Haz 20, 2007 2:20 pm

Malesef bu entegrelerle bunu yapmak çok zor.ama sinyal yokken 3 digitinde sıfır yazmasını sağlayabiliriz.Şimdi hız 100 ün üzerine çıktığında 3.digit devreye giriyor ve 1 sayısını yazıyor.Eğer istenirse bu ortadan kaldırılabilir ve 3üde 0 yazar 100ün üzerine çıktığında 0 dan 1 e dönüşür 3.rakam
dilfigar
Vosdost

Mesaj #4 gönderen dilfigar » Çrş Haz 20, 2007 2:25 pm

abi peki bu devreyi vosa bağladın mı sen yada sensör olarak ne kullandın ugn3503 kullanarak denicem ben bunu bi tavsiyen var mı ?
vosbis

Mesaj #5 gönderen vosbis » Çrş Haz 20, 2007 2:59 pm

Evet denedim vosa taktım ve geri çıkardım yani çalışıyor.Sensör olarak bende 3503 kullandım fakat taksimetrelerin sensörleri var onlardan aldım içindeki entegreyi değiştirdim.eğer ondan kullanırsan çok rahat sinyalleri alabilirsin.ama onların bazıları 2 bazılarıda 4 lü,sen 2 li olanı seçeceksin.neden söktüğüme gelirsek şimdi hepsini birleştirip tek bir gösterge haline getirdim onunla uğraşıyorum.mecburen söktüm.Çünkü devreyi ona bağlıycaaam .Onunda resimlerini verdim foruma biraz önce.Ortadaki hız göstergesini söküp yerine komple elektroniğini bağlıycaam.Haydi sana başarılar yine takıldığın yerde sorabilirisin.Her zaman elimden geldiğince yardımcı olurum.
revelation
Vosdost
Vosvosumun adı: Necdet

Mesaj #6 gönderen revelation » Çrş Haz 20, 2007 11:18 pm

Allah'ım siz ne diyorsunuz yahuuu... :) ben de bi tane istiyom banane
Resim

[email protected]
Happy is the man who says I am a TURK!
Kullanıcı avatarı
superkahraman
Vosdost

Mesaj #7 gönderen superkahraman » Cum Eyl 26, 2008 5:25 pm

Bu olay son zamanlarda ilgimi çekmeye başladı..

Devrenin çalışma mantığını biraz eşeleyebilirmiyiz?

Mesela orjinal vos'da (ve diğer araçlarda) hız nasıl ölçülür?

Hızı ölçen sensör nerededir.. Bu sensör nasıl bir bilgi gönderir? bu bilgiyi kim işler? ibreye yansıtırken ne gibi işlemlerden geçer?

Tüm bunların ışığında yurtdışında motorsikletler için falan satılan hazır dijital speedometer'ler var.. bunların vos'a uygulanması ve kalibrasyonu mümkünmüdür?

Daha önce bir otomobil forumunda hız / rpm / hararet vesaire temel bilgilerin bir alet vasıtası ile video-out çıkışı verilerek araçtaki monitör sistemine bağlandığını görmüştüm.. Bu şekilde bir fantazi nasıl gerçeğe dönüştürülebilir..

Müsait bir zamanınızda bu devrenin teorik olarak işleyişi ile yukarıdaki sorulara bir bilen olarak cevap verirseniz sevinirim..

Teşekkürler :D
Kullanıcı avatarı
superkahraman
Vosdost

Mesaj #8 gönderen superkahraman » Cum Eyl 26, 2008 5:48 pm

bi de böyle bir basit devre'ye denk geldim arama yaparken..

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisi ... lethiz.pdf

burdan az önceki sorularıma dair kafamdaki bazı soru işaretlerini giderdim ama vos'da da böyle mi çalışır ?

Ya da bu tarz şugar bir display vos'a adapte edilebilir mi?

Edilmesi için neler yapılabilir?

“Göstergeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir