Şok Şok Şok böylesi görülmedi,yapılmadı.

Konuyla ilgili her detayı ve sorunlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
keskineryk
Vosdost

Mesaj #51 gönderen keskineryk » Sal May 20, 2008 7:57 pm

Bora bende aynı durumdayım . 14 yıldır elime havya almadım.Gömüldük bilgisayar ve network işlerine yuvarlanıp gidiyoruz. Valla acayip canım çekiyor elime havya alıp birşeyler yapmayı.askerden önce (1990-1995) çok tasarımlarım vardı ve hala kullanılıyorlar daha önce çalışmış olduğum şirketlerde. Safkar klimanın araç içi kontrol panellerini ve termometrelerini ben dizayn etmiştim, Tekerlek balans makinası zaten okul bitirme porjemdi.İzmirde ilk digital rot ayar makinasının tasarımını yaptıö v.s.

1974 /1303
35 KP 273
E R İ K
vosbis
2007 Paylaşımcı üye ödülü
Vosvosumun adı: badi

Mesaj #52 gönderen vosbis » Sal May 20, 2008 10:07 pm

Elektronikçi arkadaşlar sizlerin adına üzüldüm vallahi.Elektronik harika bir uyraş,meslek.Yaklaşık bende 18 yıldır elektronikle iç içeyim.şimdiki işim gereğide hem elektronik hemde mekanikle iç içeyim.Öyle oluncada unutma imkanım yok.Og ve Ag ilede uyraşıyorum fabrikada her iş benim onlarda zevkli ama risk fazla.Sizlerin devrelere dönmeniz temennilerimle.

Km sayacına gelince göstergenin içine sığdıramadaım onu.Onuda ayrı lcd ekranla yapıp başka bi yere monte edeceğim ama acelesi yok bi kaç yıl içinde yaparım inş.Ayrıyeten yol bilgisayarı gibi bişi olursa onuda düşünüyorum km sayacıyla birlikte,nebilim basit bilgileri gösteren araç içi sıcaklığı dışı sıcaklığı gibi bilgileri yazdırabiliriz.
Suskunluğum Asaletimdendir. Her Lafa Verecek Bir Cevabım Var.
Lakin Bir Lafa Bakarım Laf mı Diye. Birde Söyleyene Bakarım Adam mı Diye...
superterlik
Vosdost

Mesaj #53 gönderen superterlik » Çrş May 21, 2008 1:10 am

Hocam fikir güzel ama, bu arabada bu saydığın cihazların tamamı analog, o kadar analog veriyi sayısala çevirmek zor olmayacak mı? Dahası km göstergesi telli, ona ne yapmayı düşünüyorsun? Üstelik analog sinyalleri o matrislere yazdırırken çok ciddi hatalar ile (ölçme hataları, yuvarlama hataları, sıcaklık kaynaklı okuma hataları, tasarımdan gelen hatalar) karşılaşacaksın ki o hataların yüzde olarak hesabını nasıl yapmayı ve nasıl gidermeyi planlıyorsun? Sonuçta 150 dereceye çıkan yağ sıcaklığını matristen 110 okumak şık olabilir belki ama tamamen işe yaramayan bilgi olacağı kesin, tüm verileri tek tek kalibre edilmiş cihazlarla ölçmen ve sonra hata düzelmeleri yapman gerekecek biliyorsun değil mi?
vosbis

Mesaj #54 gönderen vosbis » Çrş May 21, 2008 9:29 am

superterlik yazdı:Hocam fikir güzel ama, bu arabada bu sayd%u131%u11f%u131n cihazlar%u131n tamam%u131 analog, o kadar analog veriyi say%u131sala çevirmek zor olmayacak m%u131? Dahas%u131 km göstergesi telli, ona ne yapmay%u131 dü%u15fünüyorsun? Üstelik analog sinyalleri o matrislere yazd%u131r%u131rken çok ciddi hatalar ile (ölçme hatalar%u131, yuvarlama hatalar%u131, s%u131cakl%u131k kaynakl%u131 okuma hatalar%u131, tasar%u131mdan gelen hatalar) kar%u15f%u131la%u15facaks%u131n ki o hatalar%u131n yüzde olarak hesab%u131n%u131 nas%u131l yapmay%u131 ve nas%u131l gidermeyi planl%u131yorsun? Sonuçta 150 dereceye ç%u131kan ya%u11f s%u131cakl%u131%u11f%u131n%u131 matristen 110 okumak %u15f%u131k olabilir belki ama tamamen i%u15fe yaramayan bilgi olaca%u11f%u131 kesin, tüm verileri tek tek kalibre edilmi%u15f cihazlarla ölçmen ve sonra hata düzelmeleri yapman gerekecek biliyorsun de%u11fil mi?

Hocam sen hiç kaygilanma ben hepsini hallettim.Hepsinin kalibrasyonu tamam ve tam dogru ölçüm yapiyorum.Zaten yillardir kullandigim hararet göstergesinin displayini bu göstergenin içine aldim elektronikten ne kadar anliyorsun bilmiyorum ama encoder dedigimiz her turda belirli sayida puls üreten malzemeler var bende bunlardan kullandim ve saniyedeki puls sayisina göre saydirdim sifir hata ile çalisiyor km göstergesi.Devir göstergeside çok güzel çalisiyor zaten ölçme araligi 300dv/dk(her led için) 50-100 eksik olasa neee fazla olsaa neee onada çok takilmiyorum.çünkü onuda elimde rus yapisi araç test cihazi var onunla kalibre ettim baskada digital bisi yok digerleri normal lambalarin lede dönüsumüs hali.Umarim sorularina cvb verebilmisimdir.Zaten 3 tane analog sinyal var dönüstürdügüm baskada yok.Benzin göstergesi diyeceksen be söyleyeyim o tüp göstergesi ve onun hazir anahtar üzerinden lambalarindan kablo ile bagladım oraya yani onuda italyanlar yapmis onunda kalibresini depo üzerindeki samandiradan istedigim gibi ayarliyorum.

Not: hangi matristen ne okuyacagmki ise yaramayacak bilgi verirsen sevinirim.ayrica gördügün tasarim hatalarinida yazarsan beni bilgilendirmis olursun bu vesileyle.
Not:Yag sicaklign 150 dereceye çikmisa zaten büyük muhtemelle motoru kucagina almisindir yada almak üzeresindir.

superterlik
Vosdost

Mesaj #55 gönderen superterlik » Prş May 22, 2008 4:43 am

Encoder kullandıysan hız göstergen hata yapmayacaktır haklısın, ben hararet için analaog vericiden aldığın sinyali dönüştürdüğünü ve led matrise yazdırdığını düşündüğüm için söyledim ama hazır bir kiti kullanmışsın, nasılsa onun hatası belirli toleranslar içerisindedir o yüzden problem yok. Ben kontrol mühendisiyim, o yüzden %2 hata mantığıyla yaklaşıyorum ama dediğin şekilde encoder vs kullanmışsan ve aldığın işareti doğru işlemişsen sorun yok, sonuçta ciddi zaman ve para harcamışsın tebrik ediyorum.
vosbis

Mesaj #56 gönderen vosbis » Prş May 22, 2008 8:13 am

superterlik yazdı:Encoder kullandıysan hız göstergen hata yapmayacaktır haklısın, ben hararet için analaog vericiden aldığın sinyali dönüştürdüğünü ve led matrise yazdırdığını düşündüğüm için söyledim ama hazır bir kiti kullanmışsın, nasılsa onun hatası belirli toleranslar içerisindedir o yüzden problem yok. Ben kontrol mühendisiyim, o yüzden %2 hata mantığıyla yaklaşıyorum ama dediğin şekilde encoder vs kullanmışsan ve aldığın işareti doğru işlemişsen sorun yok, sonuçta ciddi zaman ve para harcamışsın tebrik ediyorum.

teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
berk.gulerler
Vosdost
Vosvosumun adı: Harny

Mesaj #57 gönderen berk.gulerler » Pzt Ağu 04, 2008 6:49 pm

Ustam gercekten mukemmel dusunmus ve uygulamıssın.basarılarının tasarımlarının devamını dııyor ve sonuna kadar desteklıyorum..arkadasların dedıgı gıbı serı ureıme gec bu olaydan bızlerde faydalanalım..kolay gelsın.montajlanmıs halını sabırsızlıkla beklıyorum ...
Resim
Kullanıcı avatarı
0M42
Vosdost

Mesaj #58 gönderen 0M42 » Prş Ağu 28, 2008 11:42 am

Abi hala bitmedimi cihaz ya ? Meslektaşın olarak seni bekliyorum inanki her foruma girdiğimde gözüm bu konuya bi ilişiyor belki sonuçlanmıştır diye projenin ne kadarı tamamlandı ? Tamamlandığı kadarını en azından paylaşsan bizimle ?
Çoksa torkun,olmasın korkun !
vosbis

Mesaj #59 gönderen vosbis » Prş Ağu 28, 2008 1:41 pm

0M42 yazdı:Abi hala bitmedimi cihaz ya ? Meslektaşın olarak seni bekliyorum inanki her foruma girdiğimde gözüm bu konuya bi ilişiyor belki sonuçlanmıştır diye projenin ne kadarı tamamlandı ? Tamamlandığı kadarını en azından paylaşsan bizimle ?

İide gözüm ben onu tamamladım bitti.Sadece vosa montajı kaldı.Onuda vos şu anda yapılıyor komple,işi bittikten sonra monte edeceğim.Hatta avatardaki resim göstergeye ait.çalışmasında felan sorun yok hepsi denedim.sadece montaj oda inş. bi aksilik çıkmazsa bayram sonu die planlıyorum.

Kullanıcı avatarı
0M42
Vosdost

Mesaj #60 gönderen 0M42 » Prş Ağu 28, 2008 9:16 pm

Bütünüyle bizimle ne zaman paylaşacaksın peki abi ? :) komple devre şemaları vs. ?
Çoksa torkun,olmasın korkun !

“Göstergeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir