Benzin ibresi ve yakıt problemi

Konuyla ilgili her detayı ve sorunlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
onurcetinkale
Vosdost

Benzin ibresi ve yakıt problemi

Mesaj #1 gönderen onurcetinkale » Pzr Mar 23, 2008 3:22 pm

Öncelikler herkes e merhaba ..

1973 Model 1303 aldım fakat birşey dikkatimi çekti benzin full olduğu halde benzin ibresi 1/2 yi gösteriyor bu arada araba acaip çok benzin yakıyor . 277 km yol yaptım şehir içi ve neredeyse kırmızı kısma geldi ibre şamandıra da sorun olabilirmi ? Ayrıca bukadar çok yakması anormal değilmi ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

Not: Tamircim karbüratör ün değişmesi gerektiğini söyledi fiyatı 350 ytl filan dedi. Doğrumudur ?

[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Cvp: Benzin ibresi ve yakıt problemi

Mesaj #2 gönderen [ WOLF ] » Pzr Mar 23, 2008 3:39 pm

onurcetinkale yazdı:Öncelikler herkes e merhaba ..

1973 Model 1303 aldım fakat birşey dikkatimi çekti benzin full olduğu halde benzin ibresi 1/2 yi gösteriyor bu arada araba acaip çok benzin yakıyor . 277 km yol yaptım şehir içi ve neredeyse kırmızı kısma geldi ibre şamandıra da sorun olabilirmi ? Ayrıca bukadar çok yakması anormal değilmi ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

Not: Tamircim karbüratör ün değişmesi gerektiğini söyledi fiyatı 350 ytl filan dedi. Doğrumudur ?

Öncellikle depo üzerinde bulunan şamandıra soketlerini bir kontrol et.. Bunlar zamanla oksitleniyor veya gevşiyor..

Fazla yakma problemine gelince.. Bunun bir çok nedeni olabilir .. Avans ayarı sübap ayarı.. Karbüratör ayarı.. Ateşleme sistemin problemsiz olmalı.. Karbüratörün değişmesi için neden yok.. Karbüratörde bir çok parçanın değişimi yapılabiliyor.. Eğer kelebek pimi yuvalarında sorun varsa bunuda tornacıda yaptırabilirsin..
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #3 gönderen vosbik » Pzr Mar 23, 2008 3:45 pm

slm.karbüratörden önce, vosunuzun subap ayarlarını yaptırmalısınız.bununla birlikte bujiler hava filtresi ve platini değiştiriniz.sonra depoyu fulleyip (benzin deponun dolum ağzından görüneceği şekilde)100 km kadar gittikten sonra tekrar aynı şekilde bir defa daha depoyu fulleyip vosunuzun yakıtını ölçünüz.

benzin göstergeniz arızalı.3 sebepetn ötürü böyle bri arıza söz konusu.depo göstergesi, şamandıra ve termik.denemeden hangisi olduğunu bilmek zor.

bir vosun benzin deposu 42 litre benzin tüketir.bakımlı bir vos şehir içinde 11-12 litre benzin tüketir.bu da bir depo ile ortlama olarak 350 km civarında bir yol demektir.şu an 277 km yapmışsınız ve kırmızı bölgeye gelmiş benzin ibresi.daha ne kadar yapacağını yanınıza yedek bir bidon benzin arlak ve depodaki benzini bitirrek görebilirsiniz.bu değerelre yakınsa karbüratörünüzü değiştirmenize hiç gerek yok.en azından karbüratörü değiştimreden önce yağ hava filitresi buji platin ve subap ayarlarınızı yaptırırsanız vosun daha az yaktığını görecekseniz.kolay gelsin.

unutmadan şehir içinde ve özellikle İstanbul trafiğinde dur kalkın çok olduğu durumlarda vosunuzun fazla yakmasını garipsememek gerekli.gaz pedalına her basıp çekneiz demek ekstra benzin tüketimi demektir.kolay gelsin.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Kullanıcı avatarı
onurcetinkale
Vosdost

Mesaj #4 gönderen onurcetinkale » Pzr Mar 23, 2008 3:53 pm

Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. Arabada bikaç sorun var zaten piston gömlekleri ve birkaç şey değişmeli dediler. Ayrıca karburatör hava alıyormuş illa değişmeli diyorlar.bazen gaz yemiyo ayrıca çalıştıktan 5-10 dk sonra yolda ışıklarda durunca stop ediyo gereksiz bi kasılma v.s oluyo deli oldum aldığımdan beri sürekli sorun çıkarıyo motor yağı v.s değişti ama 1600 cc motor gitmiyo yokuşta resmen ölüyo ayrıca çok bağırıyo yüksek devirde kullanmamaya çalışıyorum ama yinede gereksiz bir bağırma var arabada ayrıca usta motor ve karburatör yenilenmeli diyip duruyo 1250 ytl gözden çıkar filan dedi anlamadım neden böyle kabul eski bir araba ama bukadar kasılması ve çekmemesi doğal mı sizce ?
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #5 gönderen vosbik » Pzr Mar 23, 2008 3:58 pm

slm.motorda sorun varsa tabiki çekmez ve bağırır.ama uzaktan birşey söylemek anlamsız olur.vos incelenmeli ve ona göre bir tespit yapılmalı.ustanıza güvenmiyoranız bir başka ustaya götürüp vosunuza bir baktırın.bakalım aynı reçeteyi mi verecek size?
Resim

Kullanıcı avatarı
onurcetinkale
Vosdost

Mesaj #6 gönderen onurcetinkale » Pzr Mar 23, 2008 4:02 pm

Dün yolda giderken yine motor sıcakken ışıklarda stop etti.nezaman dursam stop etti .Ustaya götürdüm karbüratör dedi ayrıca bu hava filitrelerini sorduğumda kirli v.s olabilirmi diye hava filitresi yok filan dedi bunda anlamadım neden böyle bişey dedi.Peki sizin tavsiye edebileceğiniz bir yer varmı istanbul anadolu yakasında ?
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #7 gönderen vosbik » Pzr Mar 23, 2008 4:05 pm

hava filtreis nasıl olmaz?çok ilginç..Malesef ben Ankara'da olduğum için İstnabuldan bir usta tavsiye edemiyorum.forumda istanbuldaki vos ustalarının telefon ve adres bilgileri mevcut.İstanbullu arkadaşlarda tusta tavsiye edeceklerdir.kolay gelsin.
Resim

Kullanıcı avatarı
onurcetinkale
Vosdost

Mesaj #8 gönderen onurcetinkale » Pzr Mar 23, 2008 4:07 pm

Peki bu deponun şamandıra soketleri nerededir ? Yani benim ulaşabileceğim biryerdemidir ?
[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #9 gönderen [ WOLF ] » Pzr Mar 23, 2008 5:11 pm

Deponun üzerinde daire şeklinde bir parça var onun üstündeki kablolar göstergeye gider..
Kullanıcı avatarı
blackpearll
Vosdost
Vosvosumun adı: karaolan

Mesaj #10 gönderen blackpearll » Pzr Mar 30, 2008 11:53 am

dostum nerdesın hangı ustaya gıdıyorsun bılmıyorum ama sanada tavsıyem kadıkoy carrefour un karsısında Şenol usta'ya bi goster derım.bi recetede o yazsın bakalım nedır vazıyet...bendede benzer sorunlar vardı ılk adıgım vakıtler.şimdi dag tepe bayır fark etmıyor masallahı var :D
blackened is the end

“Göstergeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir