gösterge gerekliliği- masrafı

Konuyla ilgili her detayı ve sorunlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
doguden
Vosdost
Vosvosumun adı: hippie daisy

gösterge gerekliliği- masrafı

Mesaj #1 gönderen doguden » Çrş Ağu 20, 2008 8:36 pm

merhaba arkadaşlar ben de sizin gibi vosvos sahibi olmak üzereyim. bir aracta karar kıldım sayılır, eksikliğini hissetiğim( buralarda gördüklerime göre) en büyük şeylerden biri de ekstra hic bir göstergesinin olmayısı. sahibi molasız uzun yol yapabildigini soyluyor ama arkadaslarım da gostergelerin aracı kontrol etme acısından önemli oldugunu, hararetin ne zaman ne yapacagınınn belli olmadıgını soyluyor. sizce arac saglam oldugu sürece göstergelere ne kadar ihtiyac var?

ikinci bir soru da takılması gerekli olna göstergelerin takılmasının maliyeti genel olark nedir?

şimdiden teşekkürler.

yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #2 gönderen yavuzss » Çrş Ağu 20, 2008 8:47 pm

Öncelikle hoşgeldiniz. Ek göstergeler normalde bir vosvosta olmuyor, olması da gerekmiyor. Yıllarca ek göstergeye ihtiyaç duymadan kullananlar var. İyi durumda bir vosvos ek göstergeye ihtiyaç duymaksızın uzun yol yapabilir. Fabrikanın kitapçığındaki vitese göre hız aralıklarına uyulduğu sürece ne devir saati ne de hararet saati gerekir. Ancak ek göstergeleri ben kullanışlı buluyorum. Bence kullanırken kafanızdaki soru işaretlerini gideriyor. Deneyimli vosvosçular hararet yapmış olmalı motor çekişten düştü, şişti diyerek az çok anlayabiliyor. Ek gösterge olarak bence en önemli ikisi hararet ve yağ basınç göstergeleri. Hararet de silindir kapağı ve yağ harareti olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu göstergelere bir de müşür gerekiyor.

Müşür gerektirmeyen göstergelere gelecek olursak; Klasik ampermetrelerin kullanımı vosvos için sakıncalı, kablonun katedeceği mesafe düşünülecek olursa. Voltmetre hem akünün durumunu, hem de şarj sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığını gösterebilecek güzel bir gösterge. Devir saati de yüksek devirde daha ne kadar basabileceğinizi gösteriyor. Fabrika 1600 şanzıman için son hız olarak 150 civarı bir hız öngörmüş vosvosun sağlıklı olarak çalışabileceği. Bu hız da 4500 devire karşılık geliyor. Ancak debriyaj balatası bitmişse, kaydırıyorsa 4500 devirde belki 110 yapabileceksiniz, daha da hızlanmak için daha çok basıp aşırı devir yaptıracaksınız motora mesela. Motorlarımız da yaşlı olduğu düşünülecek olursa hararetini, yağ basıncını arada takip etmek iyi olabilir. Ama göstergeler olmadan da bakımlı bir vosvos sakin bir kullanımla vosvos kolay kolay sorun çıkartmaz.
navi
Vosdost

Mesaj #3 gönderen navi » Cum Ağu 22, 2008 12:14 am

teşekkürler yvzsvgl :)
Resim
Kullanıcı avatarı
doguden
Vosdost
Vosvosumun adı: hippie daisy

Mesaj #4 gönderen doguden » Cum Ağu 22, 2008 12:19 am

teşekkür ederim
navi