GÖSTERGELER HAKKINDA YARDIM.

Konuyla ilgili her detayı ve sorunlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ABS55_06
Vosdost

GÖSTERGELER HAKKINDA YARDIM.

Mesaj #1 gönderen ABS55_06 » Cmt Kas 08, 2008 8:47 pm

HERKEZE SELAM.
GOSTERGELERLE ILGILI BIR ARASTIRMA YAPARKEN ULKEMIZDE FAALIYET GOSTEREN VE URETIM YAPAN BIR FABRIKA BULDUM.(KIRKLARELINDE)
BU MARKA GOSTERGE ALAN, KULLANAN VEYA BILGISI OLAN ARKADASLAR VARSA YORUMLARINI BEKLIYORUM.
VOSUMA GOSTERGE TAKTIRMAYI PLANLIYORUM.BIZE MALIYETI NE OLUR EN AZINDAN YAG HARARET GOSTERGESI.
YADA TAVSIYE EDEBILECEGI MARKA VE FIRMA VARSA ONLARIDA YAZIN LUTFEN.
SIMDIDEN TESEKKURLER.

ISTE ADRES:

http://www.olcusan.com.tr/tr_Menu.php

yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #2 gönderen yavuzss » Pzr Kas 09, 2008 3:16 am

Birçok kişi göstergeleri gereksiz bulur. Bence de şart değil ama ben kullanıyorum ve onlarla daha mutlu ve huzurluyum. Bence en önemlisi hararet, sonra voltmetre, yağ basınç da yararlı, bir de devir saati olduğu zaman tamamdır.

Hararet göstergesi ne kadar basabileceğinizi gösteriyor, ayrıca sıcak havada soğutma ile ilgili sorun olursa görebiliyorsunuz.

Voltmetre sistemin voltajını gösteriyor, motor çalışırken şarj sisteminin çalışıp çalışmadığını, konjektörün eksik veya fazla şarj ettiğini izleyebiliyorsunuz.

Yağ basınç göstergesi de yağın ısısına ve motorun devrine göre değişen yağ basıncını gösteriyor. Burada önemli olan motorun ısındıktan sonra yüksek devirde yağ basıncını izleyebilmek. Yağ lambası 0.3 Bar altındaki basınçlarda yanar, incelmiş yağ yüksek devirlerde motoru sağlıklı yağlamak için gerekli basınca çıkmasa bile lambayı yakmayacak kadar bir basınç olabilir. Mesela normalde 90C yağ 3000 devirde 2.5Bar yağ basıncı vermesi gerekirken 110C olduğunda 1 bar verebilir. Daha da basınç düşüp 0.5 bar gibi düşük bir basınçla lamba yakmadan 3000devirle gitmek hoş olmayacaktır uzun vadede.

Devir saati ise motoru fazla hızlı çevirmemeniz için yardımcı olacak. Fabrika uzun mesafe kullanım için 4000 devrin pek aşılmamasını önermiş. Kısa süreler için 4400-4500 devir çevrilebilir. Müzik açıksa, debriyajın ömrü dolmaya başlamışsa 70-80le giderken bile motor 3000 devir yerine 4000-5000 devir çeviriyor olabilir. Bunu anlamak her zaman kolay olmayabilir saat olmadan.

Ampermetreler iki tip, klasik ve şantlı. Klasik tiplerde tüm akım seri bağlantı ile göstergeden geçiyor ki şarj sistemi ve aküsü arkada olan vosvoslar için tüm akımın arkadan öne gezmesi sakıncalı. Şantlı olanlar kullanılabilir ancak voltmetre varsa zaten şarj sisteminin çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz. Ampermetre sadece hangi yönde ve hangi şiddette akım geçtiğini gösterir.

Hararet göstergelerinin de yağı veya silindir kapağı ısısını ölçen modelleri var. Silindir kapağı ısısı daha etkili ölçülüyor yağa göre çabuk ısınıp soğuduğu için, ama zor bulunuyor ve fiyatları pahalı.

Marka olarak da VDO, MotorMeter, Smiths, Jaeger gibi ünlü markaları tercih etmek yerinde olur. İsmi pek duyulmamış ucuz göstergelerin ne kadar gerçekçi olacağı, ne kadar ömürlü olacağı şüpheli.

Ölçüsan markası yerli bir marka isminden de anlaşılacağı gibi. Bu markanın VDO patentli üretim yaptığı söyleniyor, ne kadar doğru bilinmez. Araştırmak gerekiyor...

İlgili Videolarım:
http://video.yahoo.com/watch/3139876/8909677
http://video.yahoo.com/watch/3139880/8909689
http://video.yahoo.com/watch/3436120/9586287
http://video.yahoo.com/watch/3140099/8910211
En son yavuzss tarafından Prş Kas 20, 2008 12:25 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
ABS55_06
Vosdost

Mesaj #3 gönderen ABS55_06 » Pzr Kas 09, 2008 12:29 pm

BİLGİLENDIRME İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
EN KISA AANDA ARAŞTIRALARA BASLAAK ISTIYORUN

BU ARADA KLAYEDE BI SORUN AR BAI HARFLERI YAIYOR KUSURA BAKAYIN

:kehkeh: :kehkeh:
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Turna

Mesaj #4 gönderen atakan77 » Pzt Kas 10, 2008 7:11 pm

Geçen haftasonu Ölçüsan marka 7 bar yağ basınç saati gördüm müşürüyle birlikte. saat ve müşür VDO nun aynısıydı. Saatin içinde marka yazan yerde aynen şu yazıyordu " Vdo lisanslı Ölçüsan" .
FK
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: FK

Mesaj #5 gönderen FK » Pzt Kas 10, 2008 8:09 pm

Ölçüsan VDO'nun patentli üreticisi.Türkiye'de üretilen birçok markanın ticari aracında ölçüsan göstergeleri kullanılıyor.Ticari araçlara dikkat ederseniz farkedersiniz.Ölçüsan VDO'nun patentli üreticisi olduğu için alacağınız ölçüsan göstergeyi VDO gibi düşünebilirsiniz.Yalnız burada önemli olan alacağınız göstergenin müşürle uyumluluğu ve özellikle yağ sıcaklık göstergesinin vosvosun motor sıcaklık değerlerine uyumlu bir gösterge olması.
Resim

FK Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin:
TIKLAYINIZ

DEĞER OTO MOTOR KASTAMONU
Sanayi Sitesi 2.Sokak No:67
03662128524 - 05434418020
[email protected]
Kullanıcı avatarı
PORTY
Vosdost
Vosvosumun adı: PORTY

Mesaj #6 gönderen PORTY » Sal Kas 11, 2008 8:37 am

benzer konularda daha önce ucuz devir göstergelerinin endüksiyon bobinini bozduğu yazılmıştı ve yine daha önce yazılmış olan müşür ile göstergenin uyumsuzluk yaratabileceğide diğer bir sorun. bu nedenle BENCE; ikinci el, temiz VDO gösterge ve müşür kullanılması daha sağlıklı olur.
Resim

...::: 1973 - 1303 :::... ...::: 35 KNM 35 :::...
...::: PORTY :::... ...::: Fatih YAPICI :::...
ABS55_06
Vosdost

Mesaj #7 gönderen ABS55_06 » Sal Kas 11, 2008 6:53 pm

BİLGİLENDİRMELER/İÇİN/TEKRAR/TEŞEKKÜRLER.
navi
Vosdost

Mesaj #8 gönderen navi » Çrş Kas 12, 2008 10:19 am

2004 e kadar vdo nun iş ortagıdı. sonra sözleşme yenilemediler
ölçüsan artık kendi bir marka. ama kalite yönündne vdo kadar iyi deil...

kendimden biliyorum.. yag basınç fazla gösterio. vdo ile uyum sağlıyor.ama 1/1 deil sadece değerleri çok yakın
Resim

“Göstergeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir