gösterge ışıklandırması

Konuyla ilgili her detayı ve sorunlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
OnuRrR
Vosdost

gösterge ışıklandırması

Mesaj #1 gönderen OnuRrR » Sal Şub 03, 2009 10:06 am

arkadaşlar aklıma gösterge tasarımıyla ilgili bişey geldi
ve üzerinde çalışıyorum şu anda bitince sizlerle paylaşacağım.
yappılan gösterge ışıklandırmalarının birçoğunda takılan ışıkların gözü alması problem,
bende şöyle bişey düşündüm
hem vosun orjinal göstergesini değiştirmeden hemde güzel güzel görünmesini sağlayabilecek bir fikir
şimdi arkadaşlar vosumuzun göstergesini söküyoruz ve rakamların yazılı olduğu plakada rakamları güzel bir şekilde kesiyoruz
yani oradaki rakamlar beyaz değil delik oluyor
sonra da bu delikleri ne çok kalın ne de çok ince olacak şekilde arkadan silikonla kaplıyoruz daha sonrada istediğimiz renkte ledleri bu silikonların arkasına koyuyoruz.bu silikon hem ışığın gözü almasını engelliyor(ışığın etkisini azaltıyor) hem de tüm rakamda eşit olarak dağılmasını sağlıyor. çok hoş bir görüntü çıkıyor ortaya.
ibre için de şöyle bir ışıklandırma düşündüm;

ibrenin beyaz çubuğunu dikkatlice söküyoruz arkadaki yaya zarar vermeden daha sonra boş cd paketlerinden çıkan cd biçimindeki şefaf pilastiği biraz bombeli olacak şekilde(bora ların ibre şekline bakın) maket bıçağıyla kesiyoruz.daha sonra heryerden bulabileceğiniz fosforlu yapışkan kağıtlardan alıyoruz ve bu kestiğimiz parçanın bize bakacak olan kısmına şerit olarak yapıştırıyoruz.daha sonra da ibrenin yerleşeceği yere kırmızı bir led koyuyoruz ve bu ışık ta fosforu şerit olarak aydınlatıyor.en kısa zamanda fotoğraflarını da koyacağım
yaptığım işlemleri adım adım fotolarla anlatacağım.fikir ve görüşlerinizi bekliyorum

FK
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: FK

Mesaj #2 gönderen FK » Sal Şub 03, 2009 11:25 am

çok güzel bir proje. benim de aklımdan geçiyordu ancak kastamonuda km saatinin içindeki sacı kesebilecek cnc tezgahı bulunmadığından projeyi gerçekleştirme fırsatım olmadı maalesef. projenin fotolarını ve bittikten sonraki halinin resimlerini bekliyoruz
Resim

FK Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin:
TIKLAYINIZ

DEĞER OTO MOTOR KASTAMONU
Sanayi Sitesi 2.Sokak No:67
03662128524 - 05434418020
[email protected]
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #3 gönderen yavuzss » Sal Şub 03, 2009 11:50 am

Plasma kadran olarak satılıyor yurt dışında. Belki getirtilebilir. Gerçi o sette ibrelerin ve sayacın aydınlatması yok, sadece kadran. http://www.hood.de/artikel/538639/plasm ... kaefer.htm
OnuRrR
Vosdost

Mesaj #4 gönderen OnuRrR » Sal Şub 03, 2009 12:02 pm

yavuzss yazdı:Plasma kadran olarak satılıyor yurt dışında. Belki getirtilebilir. Gerçi o sette ibrelerin ve sayacın aydınlatması yok, sadece kadran. http://www.hood.de/artikel/538639/plasm ... kaefer.htm
ben bunu görmemiştim daha önce ama benim takmak istedğim ledler mavi bundan daha hoş bir görüntü olacak sanırım ve daha az masraflı :)
Kullanıcı avatarı
suvos
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: totoş

Mesaj #5 gönderen suvos » Prş Mar 12, 2009 10:33 pm

müthişsiniz :alkış: bende bir ekleme yapmak isterim izninizle,göstergelerin arkasında nekadar yer var bilmiyorom ama şu forumda anlatılan angel far uygulamasını istediğimiz renkte o kısımdada uygulayabilirmiyiz acaba...hem olursa bir sürü led kullanmaktan kurtulmuş oluruz. :)
cervantes
Vosdost
Vosvosumun adı: ***********

Mesaj #6 gönderen cervantes » Çrş Tem 01, 2009 2:19 am

bende ekleme yapıp bazı değişik fikirler verebilirim .. mesela ışık şiddetinden rahatsız olma sorununu piyasa da 10 tl satılan dimmer ile çözebilirsiniz ulaşabilecek bir yere yerleştirilen dimmer ile istenilen şiddet ayarlanabilir hatta kapatılabilir...
ayrıca kadran arkasından gelecek ışığın homojen dagılması için suvosun dedigine benzer angel far yapımı gibi ama biraz daha farklı bir çözümüm var onuda şöyle açıklayım akvaryum için kullanılan şeffaf hortumların içlerini camsil gibi mavi renkli sıvı ile doldurduktan sonra uçlarından ledler sokulur tabi burda silikon yardımıyla sızdırmazlık saglancak ve sonuçta mavi ledler yandıgında içindeki mavi sıvı çok daha parlak lacivert yanmakta bizzat denedim neon tabela gibi yazı yazmıştım zamanında
cervantes
Vosdost

Mesaj #7 gönderen cervantes » Çrş Tem 01, 2009 2:40 am

bu arada bazı ipuçları vermeliyim ...

not :1 hortumlar sıvı ile doldurulmadan ledler hortum uçlarına sıkıca silikonlanmalı ve burda sızdırmazlık saglanmalı ... çünkü sıvı dolduruldugunda silikon ıslak malzemede tutmaz..

not :2 peki sıvı nasıl konulacak... basit bir yöntem iki ucu ledlerle kapatılmıs ve silikonlanları kurumus hortumun bir yerinden enjektör yardımıyla içeri sıvı doldurabilirsiniz..

not :3 sıvı enjektörle doldurulduktan sonra igne giriş yerinde çok az bir hava boşluğu bırakıp buranın ıslanmadan kuruması saglanır ve iğne deligi de silikonla kapatılır...

içerisine sıvı konmasının amacı ışıgın dağılmsını engelliyor ve bütün hortumun aydınlanmasını sağlıyor ... evet arkadaşlar istediğinz boyutlarda yapabilirisniz ve istediginiz aydınlatmada kullanabileceginiz bir yöntem
Kullanıcı avatarı
suvos
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: totoş

Mesaj #8 gönderen suvos » Çrş Tem 01, 2009 4:27 pm

mütişsin cervantes ben km saatini sorucam açabilirmiyiz forumda resimli açılan bir yer bulamadım fikriniz hoşuma gitti sığarsa nasıl olduğunu bilmiyorum iç yapısının denicem :alkış: şimdi göğüste çalışıyorum sıra onada gelecek inşallah :heyyo:
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #9 gönderen vosbik » Çrş Tem 01, 2009 9:41 pm

slm.cervantes 1303 tipi voslarda bahsettiğiniz dimmer zaten far düğmesine adapte halde kullanılıyor.:) .orjinalinde var yani.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
cervantes
Vosdost

Mesaj #10 gönderen cervantes » Çrş Tem 01, 2009 11:22 pm

ben bilmiyorum dimmer oldugu sadece arkadssın göz alması şikayeti üzereine bu fikri söyledim dimmer zaten varsa o zaman gösterge ışıkları gözü almazki ....?

suvosun sorusuna gelince suvos benim vosum yok ne göstergelerini biliyorum ne de nasıl açılacagını umarım daha önce açıp bakan bir arkadaş bu konuda bizi aydınlatır dostum

“Göstergeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir