hararet..yag ve devir göstergeleri...

Konuyla ilgili her detayı ve sorunlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ozerkok
Vosdost

hararet..yag ve devir göstergeleri...

Mesaj #1 gönderen ozerkok » Cum Şub 13, 2009 11:53 am

vosvoslara hararet ,yağ, ve motor devrini gösteren ekipmanlar istanbulda nerde takılır..ve ne kadardır..acemi bi vosvos cu olarak benim için önemli bir meseledir... şimdiden teşekkürler..

navi
Vosdost

Mesaj #2 gönderen navi » Cum Şub 13, 2009 1:03 pm

çin mallarından uzak dur.

devir saatleri genelde fazla gösteriyor ve bobine zarar veriyor.

yag hararet ve yag basın içinde hemen hemen aynı şey geçerli tam. fazla yada eksik gösterebiliyor.

tavsiyem vdo...
En son navi tarafından Cum Şub 13, 2009 1:50 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
olympos
Vosdost

Mesaj #3 gönderen olympos » Cum Şub 13, 2009 1:25 pm

bencede coğu yanlış gosterıyo memnun olan goremdım ben sevıyorum dıyen bıle yanlış gosterdını kabul edıyo
barış
deü hukuk fakültesi Resim
blue-chip
Vosdost
Vosvosumun adı: blue-chip

Mesaj #4 gönderen blue-chip » Cum Şub 13, 2009 2:29 pm

kadıköy'de oğuz usta takar ama o da önermiyor. benim 73'u yapıyor şu anda elimde vdo'nun devir, yağ basıncı, akü göstergeleri olmasına rağmen takmıyoruz.
---> MURAT YAVUZ <---

yapabileceğini düşünüyorsan, yapabilirsin;
yapamayacağını düşünüyorsan, haklısın!

Resim
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #5 gönderen yavuzss » Cum Şub 13, 2009 9:00 pm

Bence de vosvos için göstergeler gereksiz. Gerekseymiş zaten koyarlarmış. Ek göstergesi olmayan çok sayıda vosvos yıllarca Almanya Türkiye arasında sorunsuz gitmiş gelmiş. Ancak ben yine de her türlü göstergeyi taktım, yağ basınç, yağ hararet, voltmetre, devir saati, dış ısı göstergesi gibi göstergeler bana kullanışlı geldi. Özellikle devir saati ve yağ hararet göstergeleri ile ilgili sorunlar oluyor. Devir saatlerinin ucuz olanlarında ibre hareketleri gerçeği yansıtmayabiliyor, ayrıca ateşleme sistemini bozabiliyor bobine bağlandığı için. Bunun dışında en kaliteli hararet göstergesi bile olsa, müşürü ısıyı tam ölçemeyecek yere takıldığında normalden az gösteriyor.

Hiçbir gösterge gerekli değil, ancak durum konusunda fazladan bilgi sahibi olmak hoşuma gidiyor, mesela acaba akü şarj oluyor mu veya acaba marş basmadı akü mü boş diye düşünmek yerine volt göstergesine bakmak yetiyor, veya motorun çekişi düştü acaba hararet mi yapıyor diye düşünmek yerine normalde hararet göstergem 90-100C arasında gösterirdi, şu an 110u geçmiş demek ki normalden fazla ısınmış diyebiliyorum. Yazın yağ ısısı 100C civarında gezerken termostat olmadan kışın motor yağının 80Cye zor ulaştığını görebiliyorum. Yağ ısındıkça basıncının düştüğünü görüyorum, rölanti düşük ayarlandığında motor ısınınca neden yağ lambasının kırptığını anlıyorum. Otobanda süratli giderken müzik açıksa motorun sesini duymadığım için acaba debriyaj kaydırıyor mu, motorun sınırı nerede, daha ne kadar gaza basabilirim diye düşündüğümde devir saatinden motorun devrini görebiliyorum. Bence motorun sınırları zorlanmıyorsa hiç düşünmeyin, ama benim gibi meraklı biri iseniz trendleri ölçmek için faydalı aksesuarlar.
Kullanıcı avatarı
olympos
Vosdost

Mesaj #6 gönderen olympos » Cum Şub 13, 2009 9:48 pm

bunlar kalıtelı bıle olsa doğru monte edıcek usta sayısı oldukca az hatda bu işi bilmeseler bıle para için takıyolar ve sonu husran oluyor bıde bısı sorucam vosvosda yağla ilgili oldunu duşundugum bır ışık var o tam olarak ne işe yarıyo
barış
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #7 gönderen yavuzss » Cum Şub 13, 2009 11:10 pm

Yağla ilgili ışık mı? Yağ lambası mı acaba? Tüm arabalarda vardır zaten, kontağı açtığında yanar kırmızı (eski vosvoslarda yeşil), motor çalışınca yağ basıncı olur ve ışık söner. Yolda giderken bu ışık yanarsa hemen stop edilir, yağ seviyesine bakılır, müşüre ve kablosuna bakılır ve lambanın neden yandığı anlaşılana kadar motor çalıştırılmaz. Kablo çıkmışsa, biyerden şase alıyorsa veya müşür bozuk ise sorun yok. Ancak lambanın normalde yanması yağ basıncının 0.3 Bar altına indiğini gösterir yani motor sağlıklı yağlama yapmaz ve yola devam edilirse yatak sarar sarmasa bile yatakların ömrü ciddi şekilde kısalır. Yağ basınç göstergesi böyle bir durumla karşılaşırsam içimi rahat ettirir çünkü lamba yansa bile göstergede basınç varsa basıncı gösterir ve yola devam ederim durmadan :)
Kullanıcı avatarı
olympos
Vosdost

Mesaj #8 gönderen olympos » Cmt Şub 14, 2009 12:00 am

ewet onu soruyodum ee o basıncı anlıyosa sayısal bı gosterge koymak daha kolay oluyo demi
barış

“Göstergeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir