Benzim göstergem bozuldu :(

Konuyla ilgili her detayı ve sorunlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
baharrr
Vosdost

Benzim göstergem bozuldu :(

Mesaj #1 gönderen baharrr » Cum Tem 03, 2009 11:59 am

Benzim göstergem çalışıyordu. Geçenlerde gösterge panelini söküp taktım ve kısa devre olduğundan sigorta yaktım. Sigortayı değiştirm falan herşey çalışıyor. Benzini fulledim. Daha önce full olan göstergem 3 çeyrek gösterdi. Bir çerek yok gözüküyor. Elektirkçiden şimdi geldim. Gösterge panelini değiştir dedi. Yenisini bulman lazım dedi. Arkadaki termik değişse dedim. Olmaz dedi. Depodaki şamandıra ve gösterge komple değişecek dedi. Onlar aynı olmalı dedi. Haberleşiyorlar dedi.

Sizce ne yapayım?

yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #2 gönderen yavuzss » Cmt Tem 04, 2009 12:39 am

Şamandırayı sök, bombe camlarda depoyu sökmen gerekiyor bunun için. Multimetre ile direnç ölçümü yap. Toplar aşağıda 75 ohm toplar yukarıda 10 ohm gibi bir direnç vermeli, şamandıra topları yavaşça yukarı ve aşağı hareket ettirildiğinde doğrusal bir direnç değişimi olmalı, gösterge bir anda 100-120 ohm dirence çıkıp yine iniyorsa ortalarda, bu durumda iki topu tutan kollardan kısa olanının eklem veri temizlenmeli. Şamandırayı açıp zımpara ile temizleyebileceğin gibi balata temizleyici spray ile de temizleyebilirsin. Bu işlem sonucunda topların hareketi ile direnç değişimi ardışık şekilde doğrusal olarak değişmesi gerekiyor. Şamandıra reostasını gözlemle, erime varsa değişmesi gerekecek.

Benzin termikleri iki tip oluyor. Metal kasa olanlar sinyal vererek çalışıyor, 12 voltluk kısa kısa sinyaller veriyor, 2 watt'lık küçük bir ampul ile bunu da deneyebilirsin. Plastik kasalı termikler ise lambalı oluyor, bu tip termikler sürekli olarak 5 volt çıkış verir. Bu ölçümleri yaptıktan sonra termiğin düzgün çalışması konusunda fikir sahibi olursun.

Son olarak gösterge hatalı da olsa gösteriyorsa sağlamdır, ancak kalibre edilmesi gerekmektedir. Göstergenin arka kısmında iki adet ayar dişlileri var, birisi plastik kasanın altında gizli. Bu dişliler yardımı ile toplar aşağıda ve yukarıda boş ve full gösterecek şekilde ayarlayabilirsin. Daha da hassas ayar için 47 ohm kırmızının başındaki çizgi oluyor yani 5 litre bölgesi. Bu üç noktayı iki ayar dişlisi ile oynayarak tutturursan gösterge doğru gösterecektir.

Ustan anlaşılan işin kolayına kaçmış, modern ustalar böyle sanırım, yeni arabalarda nasıl servisler en basit arızada tüm parçayı değiştiriyor, aynı mantık iş yapıyor gibi bir hal var. Bu işten bedavaya sıyrılabilirsin malzeme almadan ve işlemleri kendin yaparak.
alper3
Vosdost

Mesaj #3 gönderen alper3 » Cmt Tem 04, 2009 3:25 pm

vallahi helal olsun yavuz saygılarrrrr........
hüseyin varyeter
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Gül'den

Mesaj #4 gönderen hüseyin varyeter » Cmt Tem 04, 2009 8:49 pm

Süper anlatım ve bilgilendirme,ne kadar memnuniyet verici,tebrikler...
Beni bir ben bilirim,birde beni yaratan,bana bir ben lâzımım,birde beni anlayan...Hz.MevlanaResimResim
http://www.antoloji.com/siir/sair/sair.asp?sair=78889 Şiirlerimi okumak için tıklayın.
Kullanıcı avatarı
agundogan
Vosdost
Vosvosumun adı: Betty Boop

Mesaj #5 gönderen agundogan » Cum Tem 17, 2009 3:29 pm

yavuz bu kalibrasyon vidalarının bir resmi var mıdır sende?
Armağan GÜNDOĞAN
06 AD 0091 ( T3 Westfalia -2.000)
06 HV 027 (1303 -1300)
34 UT 8510 (1303-1600)
34 TC 228 (1303S Big)
06 HP 910 (Variant 1600)
Kullanıcı avatarı
cemşit
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: DuRMuŞ

Mesaj #6 gönderen cemşit » Cum Tem 17, 2009 5:52 pm

Geçmiş olsun..... Yavuz döktürmüşsün kardeşim yine ....bilgi için teşekkürler....
Resim

Murat AKKAYA
0505 258 9911

[email protected]

Kimler geldi , Hayatımdan kimler geçti...

1974 1303 S 34 UT 467 Cemşit
1973 T2 B 07 CDD 25 Abbush
1973 1300 35 HCR 34 Hacer
1967 1500 06 EL 302 .....
MANGUSTA
Vosdost
Vosvosumun adı: ŞOPAR

Mesaj #7 gönderen MANGUSTA » Cum Tem 17, 2009 7:16 pm

yavuz 10 numara anlatım sağol
Hayatın değil Yaşamanın arzusunda oldum her daim....
adirnaz
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: voska

Mesaj #8 gönderen adirnaz » Pzr Haz 20, 2010 10:58 am

yavuz tesekkurler.

duz cam model ıcın 1302 samandra ıcın depoyu sokmek gerekmıyor anlasılan.

deponun ustunde ıkı tane kablonun uzerıne tutturuldugu bır kapak var. samandra onun altında mıdır?
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #9 gönderen yavuzss » Pzr Haz 20, 2010 7:59 pm

Evet,1303 hariç kaplumbağalarda depo sökülmeden şamandıra dışarı alınabiliyor. Kabloların takılı olduğu parça şamandıranın üstü, şamandıranın dışardan görünen kısmı yani. Aşağı baskı yaparak çeviriyorsun açılıyor. Kontak kapalı olsun, hatta akü kutup başını bile sökebilirsin kısadevre olursa hoş olmaz.

“Göstergeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir