ön takım ve debriyaj sorunu

Bu bölümde vosvosla ilgili her türlü teknik soru sorup cevabını bulabilirsiniz.
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
sertug
Vosdost

ön takım ve debriyaj sorunu

Mesaj #1 gönderen sertug » Cum May 06, 2011 3:55 pm

Herkese iyi forumlar.
Konu kalabalığı etmemek için iki sorumu da bu başlık altında soruyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekür ediyorum.

1970 model 1300 serisi vosum engebeli ve bozuk yollarda giderken bir sorun olmamasına rağmen özellikle şehir içinde parke taşlı yollarda tırrr zırrr şeklinde sesler çıkarıyor, direksiyon titremesi pek olmuyor ama direksiyonu sağa yada sola hafifçe çevirince(sadece parmak ucuyla birazcık dokununca)ses kesiliyor.Giderken tekerlekler göbekten yukarı aşağı sallanıyor gibi bi titreşim var sanki o ufak titreşimleri amortisörler kesemiyormuş gibi..çok rahatsız bir durum.mesela 20 km hızla 1. viteste gidersem direksiyonda o titreşim olmuyor aynı hızda 2. vitese atınca aynen devam.hiç bir şekilde çözemedim sorunu.rot başı rotil vb değişeli henüz 8-9 ay bile olmadı 12-13 bin km yol görmüştür.amortisörler daha 2 aylık.gayet sık aralıklarla ön takıma yağ bastırıyorum.
Bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

2
Vos boştayken tahminimce debriyaj balatasından gelen bir ses oluyor debriyaja basınca geçiyor debriyajı bırakınca 2-3 saniye sonra tekrar başlıyor.sürtme sesi gibi bir ses.debriyaj baskı balata set halinde 8-9 ay önce değişti volan keçesi 2 ay kadar önce değişti.bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?
En son sertug tarafından Cum May 06, 2011 3:58 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

serdarbuğan
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: çilek

Cvp: ön takım ve debriyaj sorunu

Mesaj #2 gönderen serdarbuğan » Cum May 06, 2011 10:16 pm

o bahsettiğiniz tırr zırr sesi bendede var (73-1303) nereden geldiğini bende anlayamadım ama bende göbekli mangels jantlar var ve ben jant göbeklerinden şüpheleniyorum.konuya gelecek cevapları bende merakla bekliyorum :ok:
Resim
sertug
Vosdost

Mesaj #3 gönderen sertug » Cmt May 07, 2011 10:53 am

Benim jantlar normal kapaklılardan.lastikler maxis 165-80-15.
Hocam sana çözüm olurmu bilmiyorum ama eğer ibren çalışmıyorsa, sol göbekte ibre telini tutan bombeli ve delikli bir kapak var.o düştüyse jantın kapağına çarpıyor olabilir.benim başıma gelmişti ibre tel takılı değildi ve o dediğim bombeli kapak duşüp jant kapağına tık tık tık diye çarpıyordu çekiçle taktım yerine o ses kesildi.
sadece bi ihtimal olduğu için yazdım bunu.ama bu ses her lakada yada kasiste geliyor.diğer sorun olarak yazdığım ise sürekli parke yollarda geliyor..

hadi bakalım umarım sorunumuza bi çözüm bulabiliriz.
serdarbuğan
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: çilek

Mesaj #4 gönderen serdarbuğan » Cmt May 07, 2011 9:43 pm

benim km teli çalışıyor ama pek sağlıklı değil 40 km ye kadar salınım yapıyor sonra düzeliyor :)
Resim
sertug
Vosdost

Mesaj #5 gönderen sertug » Prş May 19, 2011 2:15 pm

Bir fikri olan yok mu?
Kullanıcı avatarı
canawar666
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: CaNaWaR

Mesaj #6 gönderen canawar666 » Cum Ağu 19, 2011 2:55 pm

kardeşim benim vostanda 2 sene once tırrr dıe ses gelıoyodu yanılmıyosam eger aynı sesten bahsedıyosak motorun ınmesı gerekıyor cok basıt bırsey rulman gıbı bırsey degısecek yanılmıyorsam yıne bı ustaya sormakta fayda var
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #7 gönderen gunebakan » Cum Ağu 19, 2011 7:31 pm

o debriyaja basınca kesilen ses motor soğukken mi geliyor ? eğer öyleyse sorun bende de var.galiba volan bilyasından geliyormuş o ses.diğer sesi bilemedim ama ön takıma bakmak lazım belki çatlak vardır ya da gres yağı kalmamıştır.

“Soru - Cevap” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir