vosvos motor sıcaklığı ölçme

Bu bölümde vosvosla ilgili her türlü teknik soru sorup cevabını bulabilirsiniz.
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
izustun
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Semoş

vosvos motor sıcaklığı ölçme

Mesaj #1 gönderen izustun » Cum Haz 10, 2011 4:12 pm

aranıza yeni katıldım merhaba
arkadaşlar vosvosta hararet olayının önemli olduğunu sanıyorum.malum vosvoslarımızdada hararet göstergesi yok.vosvosumu hararet yaptığını bilmeden zorlayıp daha kötü sonuçlara yol açmaktanda korkuyorum bu yüzden istanbulda nerde ne kadara bu iş yapılabilir bunu sormak istiyorum.göstergenin uzun ömürlü ve doğru çalışmasını istiyorum.vosvos şuan antalyada ve orada kullanılıyor yazın ordaki aşırı sıcak havada beni korkutuyor.

Resim

(o\_!_/o)
serkan1213
Vosdost
Vosvosumun adı: ateş böceği

Cvp: vosvos motor sıcaklığı ölçme

Mesaj #2 gönderen serkan1213 » Cum Haz 10, 2011 4:49 pm

merhaba hoşgeldiniz
Vosvosu devirli kullanırsanız ve sıkıştırmazsanız ciddi anlamda hararet yapmaz. Hararet yaptığında ise motor şişer gaza bastığınızda çekişte düşüş olur böyle anlayabilirsiniz. zaten vosvosa alıştıktan sonra hissediyorsunuz hararet yapıp yapmadığını.
onun dışında böyle bir çalışma yapan bir usta veye bir arkadaş var mıdır bilemiyorum. Bilen varsa yardımcı olacaktır..
Resim
fùhrer
Administrator
Administrator
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: SrtK

Mesaj #3 gönderen fùhrer » Cum Haz 10, 2011 5:43 pm

vdo marka 150C hararet göstergesiyle birlikte vdo marka hararet müşürü sorununu çözecektir. Ya T aparatıyla yağ basınç müşürünün yerine ya da motor altındaki ek müşür yuvasından takılabilir. Keza serkan1213'ünde dediği gibi, araç hararet yaptığında araba gaz yemez, yedirmek için vites küçültmen dahi işe yaramaz. Aracınızın hararet yapmaması için özellikle yaz aylarında 2-3 saat kullandıktan sonra bir kenara çekip rolantide 5dk falan çalıştırmanız, yolda bir yokuş gördüğünüzde 4.vitese takıp yokuşu bu şekilde tamamlamanız harareti düşürecektir. Vospazar'ı biraz kurcala. Yavuzss'in gösterge ve müşürleri olacaktı. Tabi satılmadıysa :)
Kolay gelsin

Gösterge
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/VW-Rabbi ... 500wt_1182

Çiftli müşür (basınç için)
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/VW-PORSC ... 146wt_1165

Not: Yavuzun demesiyle hatırladım. Yukarıdaki müşürün biri basınç öbürü lamba. Vosvosu satmadan önce kullanmıştım bunu.)
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #4 gönderen yavuzss » Cmt Haz 11, 2011 3:43 am

Motorun en sağlıklı soğutma yaptığı devir 2500 civarında, bu da 80-90km aralığına denk geliyor 4. viteste. Çok devirli kullanırsan da hararet yükselir, çok devirsiz kullanırsan da. Özellikle motoru yüksek viteste düşük süratte kullanırsan mesela 40km hızla 4. viteste gitmeye zorlarsan ısınır. Vites seçimini gazın tepki verdiği ölçüde tutacaksın, ne çok bağıracak ne de gaza bastığında tepkisiz kalacak. Ufak bir ayrıntı, ilandaki çift fişli müşür sadece yağ basıncını ölçer, bir fiş yağ basınç göstergesine giderken ikincisi yağ lambasına bağlanır, ama yağ lambası bağlantısı için bu müşürü değil orjinal yağ lamba müşürünün kullanılmasını öneririm.
izustun
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Semoş

Mesaj #5 gönderen izustun » Cmt Haz 11, 2011 8:14 pm

benim vosvos 1300 motor.acikcasi benzinin durumu maglum oldugundan 40km'de 4'e atiyorum vitesi.dediginiz gibi hic cekisten dustugunu gormedim.araba 30yildir bizimle.aslada cikmayacak aramizdan.ben suan 19 yasindayim ehliyetimi yeni aldim.dogar dogmaz bindigim ilk araba surdugum ilk araba...ailemizde arabayi kullanan 3. kusagim ben.dolayisiyla 70'i gecmeye bile kiyamiyorum,gitmez degil gidiyor.ama 60-70'le o motorun tinisi o kadar guzelki fazlasina ihtiyac kalmiyor.araba simdi antalya'da bende bu yaz istanbul'a getirecegim insallah.burda bir hararet gostergesi taktirayimda motoruna bir zarar gelmesin dedimde sanirim buna gerek yok,arabayi sikistirmiyorum asla.arkadaslar cevabiniz icin cok tesekkur ederim.
Resim

(o\_!_/o)

“Soru - Cevap” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir