yağ damlatma masraf?

Bu bölümde vosvosla ilgili her türlü teknik soru sorup cevabını bulabilirsiniz.
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
vosperen
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +

yağ damlatma masraf?

Mesaj #1 gönderen vosperen » Prş Haz 23, 2011 3:22 pm

merhabalar..arkadaşlar izmirde bi vosvos buldum,araba herşeyiyle güzel ancak çok az da olsa motoru yağ akıtıyo.Sizce sorun büyük mü? Tamiratı ne kadar tutar?
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-k ... 63/detay/#

mahoni38
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Cvp: yağ damlatma masraf?

Mesaj #2 gönderen mahoni38 » Prş Haz 23, 2011 6:24 pm

ana yatağın orda bi conta mı ne var ondan olabilir ben değiştirdim işcilik dahil 150 tl falan ama su da var blok da catlak olabilir? bi blok 900 tl+ %18 kdv ile işçilik hariç. 2.si 6,5 tl bi vos alacaksam kusura bkama da gram yağ damlatmamalı damlatıyorsa yaptırsın versin 6,5 tl hiç de ucuz bir vosvos bedeli değil

Baktığında vosvosların coğunda bi yağ atma var sonuçta keçe eskiyo kaval deliniyo kaval keesi eskiyo 30 35 yaşında araba lakin ben 5.000 tl lik 4.500 tl lik bir araç alıyorsam o riske girerim 6.500 tl verip de aman blok da mı catlak var ana kol yatağı aşındı da ordan mı atıyor aman aman diye korka korka ne gidecem. 2.si benim bildiğim kadarı ile motor komple acıllmadan tam etmin olmak zor. benim vos alltan yağ atıyordu ana kol yatağı keceli lpg den olayı daha cabuk eskiyor dedi usta işcilik dahil 150 tl dedi altan bakrak. bi indirdik ki an yatak gitmiş. 850 tl ödedim sırf yağ kaçırıyordu. bence sen daha temizine bak yada yaptırsın versin.
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #3 gönderen vosbik » Prş Haz 23, 2011 10:23 pm

slm. bu biraz ince bir konu.neden? çünkü vosvosun yağ damlatmasının bir çok nedeni olabilir.bir çoğu çok basit nedenler.ancak blokta çatlak varsa işin en büyük kısmı o.bazı durumlarda bloktaki çatlakta tamir edilir.ama her zaman bu mümkün değil.

önemli not: benimde vosumda hemen hemen her vostaki yağ damlatma sorunu var. kaval contasından olduğunu biliyorum.aldığımda vardı.halada var.çok binmediğim için yaptırmıyorum.ancak vosu almak isteyen vosdostlara durumu izah ediyorum. istedikleri takdirde yaptırıp teslim edebileceğimide belirtiyorum.ancak bir çoğu kendi ustasına yaptırmak isteyeceğini söylüyor.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
toprak_55
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Kaplumbabi

Mesaj #4 gönderen toprak_55 » Cum Haz 24, 2011 6:05 pm

Merhaba, 74 model 1303 sahibiyim. Her vosta olan yağ sızıntısı, kaçağı problemini bende yaşıyordum. Bu iş için çözüm motorun inmesinden geçiyor. Yani motoru indirim tüm conta lastik plastik aksamları elden geçirip gerekenleri değiştireceksiniz. Geçen hafta motoru indirdik. Üzerindeki tüm ömrünü tamamlamış conta lastik vs değiştirdik. Tabi bu sırada indirmişken şunuda değiştirelim deyip ekstralarda çıkacaktır. Motoru temizledik, saclarını boyadık, debriyaj balatası, prizdirek keçesi, eksoz vs vs elden geçtikçe değiştiriyorsunuz. Manifoltta tıkalı idi. Onuda temizledik en son şansmız porçöz ile denedik 2 küçük delik açıldı ama kaynattık. Böylece değiştirmek zorunda kalmadık. Tüm bu işler sök tak yedek malzemeler aşağı yukarı 1000 tl Tutuyor. Motoru elinize alınca her zaman sökülen bir parça olmadığı için tüm gördüğünüz eksikleri yapyor yaptırıyorsunuz. İzalasyonuda yaptık. Döşemecilerde satılan yünlü malzeme üzerinde inşaat çatı malzemesi olarak satılan bir malzemeyide ekleyerek kapladık Motor sesini % 70 azalttık. Tavsiye ederim. Aracın başında bulunamadığımdan fotoğraflayamadım. Bu sebeple üzgünüm.
Herkes zengin doğamaz, Herkes zengin olamaz, Herkes zengin ölemez...
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #5 gönderen yavuzss » Cum Haz 24, 2011 9:46 pm

Yağ damlatmayan vosvos çok çok azdır. %99'u damlatır, ancak park ettiği yere bir iki damla damlatanı var, su bardağı kadar yağ bırakanı var :)

En basitten en zora doğru düşünecek olursak maliyeti 0 olandan 2000TL ve üzerine kadar yolu var, yağ damlatma sebebi

karter vidaları gevşek
karter contası istiyor
yağ dolum ağzı hava filtresi arası bağlantı çıkık veya tıkalı, dolum haznesinin contası eski vidası gevşek veya hazne delik
yağ banyolu hava filtresi varsa fazla yağ eklenmesi
külbütör kapak contaları
motora gereğinden fazla yağ eklenmiş olması
distribütör o ring i
benzin pompası fiberi çatlak veya contaları yıpranmış
dinamo desteği altındaki conta ters takılmış
yağ pompası contası
radyatör lastikleri
volan keçesi
kaval contaları
delik kavallar
delik radyatör
saplama atması sonucu blok gömlek arasından sızıntı
motor yataklarının aşınması sonucu gezintinin artması
blokta çatlak var

aralarda atlanan detaylar da olabilir ama görüldüğü gibi birçok sebebi olabilir, yağ akıtıp akıtmamasındansa nereden ne miktarda yağ akıttığı önemli. Ha bir de sıfır motor conta takımı alırsın, 1 yıl sonra o contalar da salar kendini yine yağ gelmeye başlarsa şaşma :)

“Soru - Cevap” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir