Uzun süre yatan vosvos uyandırma

Bu bölümde vosvosla ilgili her türlü teknik soru sorup cevabını bulabilirsiniz.
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
clashasan
Vosdost
Kan Grubu: B Rh +

Uzun süre yatan vosvos uyandırma

Mesaj #1 gönderen clashasan » Cum Eyl 09, 2011 9:07 am

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum hiç vosvosa binmişlihim dai yoktur fakat uzun süre yatan bir 1974 1303s i aldım fakat 2 yıldır tek marşa bile basılmamış motor kapağını açtığımda örümcek ağı bile vardı şimdi sizleri yardımlarıyla uyuyan vosvosu uyandırmak istiyorum elime para geçtikçe birlerlerini yaptırmayı düşünüyorum bu hafta sonu arabayı almaya gideceğim sizce çalıştırmadan önce nelere dikkat etmem gerek neler yapmam gerekiyor bir araçla akü takviyesiyle şalıştırmayı düşünüyorum yorumlarınızı merakla bekliyorum

34alp15
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Herbie

Cvp: Uzun süre yatan vosvos uyandırma

Mesaj #2 gönderen 34alp15 » Cum Eyl 09, 2011 10:34 am

almadan önce aracın borcunu ve trafik durumunu kontrol etmeni öneririm. Çalıştırmadan önce dikkat etmen gerekenleri benden daha bilgili arkadaşlarımız söyleyecektir ama almadan önce aracı iyice inceleyin derim. Nelere dikkat edeceginiz forumda mevcuttur hayırlı olsun şimdiden.
Resim
mahoni38
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #3 gönderen mahoni38 » Cum Eyl 09, 2011 10:50 am

clashasan yazdı:Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum hiç vosvosa binmişlihim dai yoktur fakat uzun süre yatan bir 1974 1303s i aldım fakat 2 yıldır tek marşa bile basılmamış motor kapağını açtığımda örümcek ağı bile vardı şimdi sizleri yardımlarıyla uyuyan vosvosu uyandırmak istiyorum elime para geçtikçe birlerlerini yaptırmayı düşünüyorum bu hafta sonu arabayı almaya gideceğim sizce çalıştırmadan önce nelere dikkat etmem gerek neler yapmam gerekiyor bir araçla akü takviyesiyle şalıştırmayı düşünüyorum yorumlarınızı merakla bekliyorum

takviye değilde bence hiç calıstırma güzelce bi aküyü sök sarja gönder bi sarj olsun sonra bas marşa git nereye istiyorsan. eğer öncesinde bir arızadan yatmadı ise simdi tek marş ile çalışır sende hayret edersin. (lakin lpg varsa araç lpg de ise düğmeyi gaze cek karbiratörden içeri de bi kucuk su kapağı kadar benzin dök. Akü tamamsa geç kontağa bas marşa. aldıktan sonra dikkat edilecek bişi de yok . yani biz alırken diyoruz iste taban sacına bakın cürük olmasın kalörifer tertibatına bakın s diye almışın artık dikkat edecek bişi yok bi calısınca yağını değiştir. karterden filitreyi (süzgeç de diyebiliriz) sök temizle hava falan tut öyle tak yerine (orda korozyon ve kir birikiyor.)
2. yılda akü ölebilir de vosa bişi olmaz.
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
clashasan
Vosdost

Mesaj #4 gönderen clashasan » Cum Eyl 09, 2011 11:12 am

bir iki kişiden çalıştırmadan önce yağı eksik değilde bile biraz yağ ekle dediler siboplar için yağdibe çöktüğünden siboplar yağsız kalmıştır ilk çalışmada kırabilir bir sorun olur biraz yağ eklersen sorun olmaz dediler sizce doğruluk payı varmı?
birde bu vosvoslarda triger varmı kayış olarak sadece arkada şarj dinamosuna ile havalandırma bağlı kayışmı var sadece ?
34alp15
Vosdost

Mesaj #5 gönderen 34alp15 » Cum Eyl 09, 2011 11:16 am

triger kayışı yok altta kasnakla şarj dinamosu arasında kayış var. Aracın yağını düz zeminde çalıştırmadan önce kontrolünü mutlaka sağlayın. Yanınızda tam şarjlı akü ile mahoni38 arkadaşımıızın belirttiği gibi karbüratör üzerindeki hava filtresi çıkaraılarak direk boğaza kola şişesi kapagı kadar ( fazlası boğar) benzin katılarak denenmesi de gerekebilir. Hatta tiner daha yanıcı oldugundan denendiğini gördüm ama tinerin zararı ve uygunlugu bakımından bilgim olmadıgını belirtmek isterim
Resim
sainz
Vosdost

Cvp: Cvp: Uzun süre yatan vosvos uyandırma

Mesaj #6 gönderen sainz » Cum Eyl 09, 2011 11:38 am

34alp15 yazdı:triger kayışı yok...

Peki eksantrik nasıl çevriliyor Vosvos motorunda? DSirekt dişlilerin birbirine teması esasıyla mı oluyor?
[b]İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.[/b]
34alp15
Vosdost

Mesaj #7 gönderen 34alp15 » Cum Eyl 09, 2011 11:42 am

subapları açıp kapamaya yarayan kam milini soylüyorsanız mekanik aktarımla sağlanıyor. Herhangi zincir veya kayış olmaksızın bakınız

http://www.google.com.tr/imgres?imgurl= ... Q&dur=1779
En son 34alp15 tarafından Cum Eyl 09, 2011 11:43 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
serdarbuğan
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: çilek

Mesaj #8 gönderen serdarbuğan » Cum Eyl 09, 2011 5:41 pm

çalıştırmadan önce benzin hortumlarını kontrol edin takılı mı değilmi yada çürümüş mü ,yağını değiştirin,bujileri kontrol edin.motor kayışını kontrol edin sağlam mı diye.2 senedir yatıyor ise kampanalar kilitlemiş olabilir.eğer öyle bir durum varsa orta büyüklük te bir çekiçle kampanalara tıklayın :taktak: şu anda aklıma gelenler bunlar kolay gelsin :)
Resim
clashasan
Vosdost

Mesaj #9 gönderen clashasan » Pzt Eyl 12, 2011 9:48 am

Arkadaşlar dün aracımı çalıştırdım hayret edilecek bir şey yeni akü taktım ve karbüratöre çay bardağı kadar benzin döktüm ve çalıştı 15 dak. ellemeden çalıştırdım sonra aracı bulunduğu yerden çıkarıp aldım hayret birşey herkeze teşekkür ederim başka konularla görüşmek üzre
hunterakon
Vosdost
Vosvosumun adı: Maviş

Cvp: Cvp: Uzun süre yatan vosvos uyandırma

Mesaj #10 gönderen hunterakon » Çrş Eyl 14, 2011 8:46 am

sainz yazdı:
34alp15 yazdı:triger kayışı yok...

Peki eksantrik nasıl çevriliyor Vosvos motorunda? DSirekt dişlilerin birbirine teması esasıyla mı oluyor?

boksör motor dedikleri bu:) benim 2 silindir bmw 1967 model motorsikletim var 4 zamanlı
bir sağda bir solda 2 adet silindir birbirlerine paralel ortalarında krank dediğimiz mil piston kolları mil e bağlı ve triger gerekmiyor komple blok üzerine ateşlemesi eksoz sistemi emme sistemi pistonlar birleştirilmiş güzel bir sistem V motordan farkı açıları farklı harici bir kayış vs gereksinimi yok
Resim

“Soru - Cevap” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir