1967 model vosvosumda, sarsıntı çok fazla ne yapabilirim ?

Bu bölümde vosvosla ilgili her türlü teknik soru sorup cevabını bulabilirsiniz.
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
maya
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: şanslı

1967 model vosvosumda, sarsıntı çok fazla ne yapabilirim ?

Mesaj #1 gönderen maya » Cum May 25, 2012 9:57 pm

merhaba,

1967 model 1500 cc vosvosumda amortisör yok. sarsıntı çok fazla. konfor arayışında değilim. fakat bir nebze olsun azaltılabilir mi? ne yapabilirim?

teşekkürler
En son maya tarafından Pzt May 28, 2012 7:07 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

gülşen
Kullanıcı avatarı
efemm006
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: VosbiCan

Cvp: 1967 model vosvosumda amortisör yok, sarsıntı çok fazla

Mesaj #2 gönderen efemm006 » Cmt May 26, 2012 9:37 am

Prelerde sarsıntı, çukura girdiğinde vurma olması imkansız.Süperlere göre oldukça yumuşak bir vostur.Bence arka amortisörlere bir baktırın ön düzenide kontrol ettirip yağlamasına v.s. bakın derim.
Erdi Hasırcı
maya
Vosdost

Mesaj #3 gönderen maya » Cmt May 26, 2012 6:13 pm

teşekkür ederim, amortisör yok diye biliyodum.

endişem vosvosun zarar görmesi :ağla:
gülşen
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #4 gönderen gürhan » Cmt May 26, 2012 9:18 pm

ön düzene belli aralıklarla yağ basılması gerekiyor...yağsız kalmış ve sertleşmiş olabilir.
lastik basınçlarınıza da dikkat edin...gereğinden fazla hava basılmış lastikler tangır tungur yol almanıza sebep olabilirler.
maya
Vosdost

Mesaj #5 gönderen maya » Pzr May 27, 2012 7:18 am

Öncelikle teşekkür ederim cevaplarınız için... tavsiyeler yapılacaklar listesine eklendi....

Lastik ölçülerini de yazayım o zaman

önler 135 70 15
Arkalar 195 65 15

Aracın daha onceki sahiplerinden bi arkadaşla tanıştım. Eve kadar gelip durumuna baktı sağolsun. vosvos hayatıma çok değerli insanları da beraberinde getirdi. lastiklerden dolayı olduğunu söyledi. önlerin acilen değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Araç yere basılmış. bu da bi neden olabilir mi?

Kusura bakmayın, vosvosu alıncaya kadar araçlara ilgim yoktu ve çok uzaktım. şimdi herşeyi öğrenip, ona en iyi şekilde bakım yapmak istiyorum. Bilgisi olan diğer ustalardan da yardım rica ediyorum.
En son maya tarafından Pzt May 28, 2012 7:31 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
gülşen
maya
Vosdost

Mesaj #6 gönderen maya » Pzr May 27, 2012 7:25 am

Fazla basıldığından sanırım, direksiyon miline baskı yapiyor. direksiyondan ses geliyordu, benzin deposunu kaldırıp bakınca anladım. Yağ sürünce ses kesildi ama yine de bunun zararlı olacagını düşünüyorum.

bu da sarsılma için bir neden olabilir mi?

Aracın basılmasının etkileri nelerdir?

bugün 2-3 cm yükselteceğim.

Resmini de ekliyorum.

Resim
En son maya tarafından Pzt May 28, 2012 7:32 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gülşen
maya
Vosdost

Mesaj #7 gönderen maya » Pzr May 27, 2012 7:48 am

Arka teker neden tam basmıyor, yan yatmış gibi... bunun artısı - eksisi var mı? fabrika çıkışı böyle mi? Benzer şekilde başka vosvoslarda da gördüm bu durumu.

Tek derdim ona iyi bakmak, korumak ...
gülşen
Kullanıcı avatarı
mericdurna
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Abbas

Mesaj #8 gönderen mericdurna » Pzr May 27, 2012 8:09 am

arka tekerleri ice dogru yatiriyorlar bilerek. Abbasta da ayni. Dengede biraz katki saglar bu durum. Eksisi arka koltuga birileri oturdugunda viraj alirken veya tumsekten gecerken tekerler camurluga surter. Bunun disinda bi eksisini gormedim ben :)
Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz :)
maya
Vosdost

Mesaj #9 gönderen maya » Pzr May 27, 2012 6:53 pm

cevaplar için teşekkür ediyorum :)

bugün ön taraftaki ayarlı dingilden vosvosu kaldırdık biraz. küçük bi tur attım. daha rahattı, sarsıntı azaldı gibi... bana öyle gelmediyse :-) en azından direksiyon miline baskı yapmıyor artık...

amorsitörleri de varmış :) daha önce görmek mümkün değildi. kriko ile kaldırınca anca :-) bu duruma çok sevindim.
bu modellerde olmadığını zannediyordum. babam amositörlerin tamir edilmesi gerektiğini söyledi.

1 - ön düzene yağ basılacak. öğrendim ki 6 ayda bir gres basılması gerekiyormuş...

2- lastik basınçları gözden geçirilecek... öndeki 135 70 15 ölçüsündeki 2 lastik, 165 80 15 R lastikleriyle değiştirilecek... sonrasında da arka lastikler (195 65 15) de 165 80 15 R olarak değişecek....

3 - amorsitörler elden geçecek...

4 - araç sadece önden yükseltildi, evdeki imkanlarla ancak bu kadarını yapabildik.... gerekirse arkadan da yükseltilecek...

5 - yağ değişimi yapılacak (castrol 20/50)

burdan sonrası egsozdan çıkan dumanın çok siyah olması sebebiyle yapılacak bakımlar. benzini yakmıyor, içiyor :ağla:

hava filtresi değişecek

karbüratör temizlenecek

Distribütör, Platin, Avans ayarı, Sibob ayarı, bujiler elden geçecek... gerekenler değişecek...

şimdilik bu kadar... sanayiye gitmeden bunları liste yapayım da unutulmasın...

bu arada şanslıyım, eski araçların tamirinden anlayan bi babam var :)

yukarıdaki listeyi de forumdan edindiğim bilgilere göre yaptım. herkese teşekkürler :)
gülşen
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #10 gönderen gürhan » Pzr May 27, 2012 8:06 pm

maya yazdı:cevaplar için teşekkür ediyorum :)

bugün ön taraftaki ayarlı dingilden vosvosu kaldırdık biraz. amorsitörleri varmış :) bu duruma çok sevindim.
bu modellerde olmadığını zannediyordum. babam amositörlerin tamir edilmesi gerektiğini söyledi.

1 - ön düzene yağ basılacak. öğrendim ki 6 ayda bir gres basılması gerekiyormuş...

2- lastik basınçları gözden geçirilecek... öndeki 135 70 15 ölçüsündeki 2 lastik, 165 80 15 R lastikleriyle değiştirilecek... sonrasında da arka lastikler (195 65 15) de 165 80 15 R olarak değişecek....

3 - amorsitörler elden geçecek...

4 - araç sadece önden yükseltildi, evdeki imkanlarla ancak bu kadarını yapabildik.... gerekirse arkadan da yükseltilecek...

5 - yağ değişimi yapılacak (castrol 20/50)

burdan sonrası egsozdan çıkan dumanın çok siyah olması sebebiyle yapılacak bakımlar. benzini yakmıyor, içiyor :ağla:

hava filtresi değişecek

karbüratör temizlenecek

Distribütör, Platin, Avans ayarı, Sibob ayarı, bujiler elden geçecek... gerekenler değişecek...

şimdilik bu kadar... sanayiye gitmeden bunları liste yapayım da unutulmasın...

bu arada şanslıyım, eski araçların tamirinden anlayan bi babam var :)

yukarıdaki listeyi de forumdan edindiğim bilgilere göre yaptım. herkese teşekkürler :)

vosvosların kendine özgü amortisör sistemleri vardır...ancak günümüzde göze hoş gözükmesi için, bazı arkadaşlar amortisör sistemiyle oynayarak aracı alçaltıyorlar..buda demek oluyor ki: aracın normalde esnemesi gereken yere kadar esneme payı kaldırılıp sıfıra indiriliyor...dolayısıyla vosvosun esneyeceği bir yer kalmıyor...sonuç kamyonet kasasında seyahat.

lastiklerinizi 165*80*15 ile değiştirdiğinizde önlere 20 arkalara 25 bar hava bastığınızda rahat bir kullanımınız olacaktır.

ateşleme sisteminizdeki buji, platin, meksefe, distirbütör kapağı, tevzi makarası, buji kablosu gibi parçaları değiştirip iyi bir karbüratör ve avans ayarı yaptırdığınızda yakıtınız biraz düşecektir...ancak burada karbüratörünüzün sağlıklı olduğunu varsayarak söylüyorum.

evet gördüğünüz gibi vosvos gerçekten sevgi ve emek istiyor.

“Soru - Cevap” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir