Günün sorusu: Breather kit ne işe yarar?

Bu bölümde vosvosla ilgili her türlü teknik soru sorup cevabını bulabilirsiniz.
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
TheExploited
Vosdost

Günün sorusu: Breather kit ne işe yarar?

Mesaj #1 gönderen TheExploited » Prş Şub 02, 2006 2:13 pm

Murat abi böle direk açtım konuyu ama kızmassın umarım :(

Dostlar görmüşsünüzdür yabancı arabaların motorlarına baktığınız zaman bazılarında alternatörün yanında yağ koyma yerinin üstünde ufacık bi hava filtresi var işte buna breather deniyor ama ne işe yaradığını bilen var mı?

ben biraz bakındım ve buna rastladıım yerlerde o hava filtresi için egzantrik mili hava filtresi yazıyodu böle bişi var mı varsa ne işe yarar??

saolun şimdiden.

Resim
Resim

Oğuz Bora YILMAZ

1600, blowthrough turbo/w fuel injection
armanthor
Vosdost

Mesaj #2 gönderen armanthor » Prş Şub 02, 2006 5:22 pm

Normalde vosvosta hava filtresinden yağ koyma kapağının yanına giden boru var ya.
Çift karb. takınca o boru iptal oluyor mecburen.
Bu durumda ordaki boru girişini açık bırakırsan karterde ısınan yağ buharlaşma yaptığında ordan taşıyor. Dolayısı ile bloğun üstüne akıyor.
İşte bu durumu önlemek için breather denen mereti takıyor amcalar
Bir tek hayatın var, yaşa!
Ya da en azından denerken öl....
TheExploited
Vosdost

Mesaj #3 gönderen TheExploited » Prş Şub 02, 2006 7:14 pm

annadım dostum saol! ama mesala ben de yağ koyma yerinin yanında motora giden o ekstra yağ borusu mevcut deil. Eer günün birinde eer çift karb. yaparsam buna ihtiyacım olmicak o zaman doğru muyum? :evil:
Oğuz Bora YILMAZ

1600, blowthrough turbo/w fuel injection
armanthor
Vosdost

Mesaj #4 gönderen armanthor » Prş Şub 02, 2006 8:27 pm

doğru,
peki senin yağ ısındığında nereden hava alıyor acaba bu da enteresanmış hiç görmediydim o borunun olmadığı vosvos :?:
Bir tek hayatın var, yaşa!

Ya da en azından denerken öl....
Er_cU

Mesaj #5 gönderen Er_cU » Prş Şub 02, 2006 8:37 pm

çok teşekkür ederim güçlü abi verdiğin bilgiler için... bu filtreyi biliyodum ama nereye takılcağını akıl edememiştim...

bu bilgiyle BAHTİYAR dan yürüttüğüm filtreyi takabilccem jimmye :D
Bilbo
Vosdost

Mesaj #6 gönderen Bilbo » Pzr Şub 12, 2006 3:16 am

orjinal hava filtresine karter havalandırması borusu bağlanır Armanthorun dediği gibi , karb. hava filtresinden hava emerken karterden de bu sayede hava emmiş olur ve karterin havalanmasına yardımcı olmuş olur. Fakat motor modifiyesi yapılıp karb.lar değiştirildiğinde orjinal hava filtresi kullanılamayacağından karter havalandırılması için breather takılır ve bu da davlumbaza monte edilir. burda fanın sağladığı alçak basınç sayesinde havalandırma tekrar sağlanmış olur. Şart olan birşey değil ama motorunun sağlığını düşünen vosvosçular için yapılması gereken birşey...

“Soru - Cevap” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir