LPG Mİ BENZİN Mİ ?

Bu bölümde vosvosla ilgili her türlü teknik soru sorup cevabını bulabilirsiniz.
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
alnico
Vosdost
Vosvosumun adı: MAVİŞ

LPG Mİ BENZİN Mİ ?

Mesaj #1 gönderen alnico » Cmt Tem 10, 2010 11:32 pm

Herkese tekrar selam, sevgili vosdostlar.Geçen günki yazımda belirttiğim gibi vos araştırmama hala devam ediyorum, kafama takılan bir konu benzinli bir araca gaz takılması bu işlem motorun ömrünü kısaltıp performansını düşürür mü? bu konu hakkında biraz tartışalım istedim illa kafasına takılan vardır.hepinize kucak dolusu sevgiler.

ToRnedo
Vosdost
Vosvosumun adı: Tıfıl

Mesaj #2 gönderen ToRnedo » Pzr Tem 11, 2010 12:29 am

LPG performansı düşürür.Benzin tadı vermez.Ömrünü kısaltması ise bir çok parçanın uzun süre benzinsiz kullanmasından dolayı sorun çıkartmasına sebep olur.Kurum tutmayan motor yağ yakmaya başlayabilir.

Ama lpg'siz vos olur mu bence olmaz :) haftasonları biniyorsanız kesinlikle takmayın.
tanilak
Vosdost
Vosvosumun adı: Lady Boncuk

Mesaj #3 gönderen tanilak » Pzr Tem 11, 2010 5:40 pm

valla benim araç 1.3 ve lpg taktırmayı düşünmüyorum açıkçası, özellikle 1.6'lar için daha çok gereksinim duyulan bir durum bu sanırım..

Ama okuduğum bazı yazılarda aracın sesinin kalınlaştığını falan iletenler vardı, lpg'li araç sahipleri daha detaylı bilgi verirler tabi..
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #4 gönderen vosbik » Pzr Tem 11, 2010 11:51 pm

slm.forumda bu konuyu aradınız mı hiç? inanılmaz konular var bu konuyla ilgili.
ama yazılan bir kaç yanlışı düzeltelim.
-vosta lpg motoruns esini kalınlaştırmaz.aksine motor dahasessiz çalışır.
-vosta performans kaybını hisesetmezsiniz.varsada çok azdır.çekişi ve gidişi daha iyi olur.motor gaz tepkilerine daha iyi yanıt verir.
-1,3 motorla 1,6 motor arasında aman bir yakıt farkı yoktur.aksine özellikle rampların çok olduğu bir parkurda kullanılıyorsa eğer 1600 dahada az yakar çünkü gaza daha az basarsınız.(standart kasada 1300 hariç.kasa 100 kg kadar hafif olduğu için durum değşir)

önemli not yazdıklarım 1303S vosta kendi gözlemlediğim bilgilerdir.1303 orjinal 1300 vosta kullandım.orjinal 1600 yani 1303S oldukça farklı.ancak günümüzde motordan çok kasanın temziliği daha çok önem taşımaktadır.

eğer vosa haftada bir iki kez ve kısa mesafe biniyorsanız lpg taktırmaya değmez.sistemin kendini amorti etmesi çok uzun zaman alır.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #5 gönderen vosvosserdar » Pzt Tem 12, 2010 12:46 am

hep söylüyorum.

9 yılıdr lpg kullanıyorum.kesinlikle taktırın.
vosvosta her türlü yardıma hazırım.msn ve telefonla ulaşabilirsiniz.

ResimResim
adirnaz
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: voska

Mesaj #6 gönderen adirnaz » Pzt Tem 12, 2010 1:53 am

1300 motor ıle 1600 motorun duz bır yolda benzın sarfıyatları aynı olabılır mı?
aynıya yakınsa bunun sebebı kasalarının nerdeyse bırbırının aynı olusundan mıdır.?
genel bır kanı olan kucuk motorlu araclar daha az yakar dusuncesı o arabaların da kucuk olmasından mı ?

olsaydı eger 1300 motor doganla 1600 motor dogan aynı mı yakacaktı yıne ?
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #7 gönderen vosbik » Pzt Tem 12, 2010 11:44 pm

slm.1300 motor ile 1600 motor arasındaki durum biraz garip.şehir içinde ve şihir dışında yapılan ölçümlerde kasa aynı olduğu için yakıt tüketimi sakin bir kullanımı benimserseniz eğer tabiki küçük haicmli motorda daha aqz olur.ancak rampalarda arabanın devri düşmesin diye gaza bastığınz zaman durum değişmeye başlıyor.çünkü 1600 motorun beygir gücü ve torku 1300 den yüksek.1300 le atıyorum x yokuşunu 2. viteste 3000 devirde 60 la çıktınız.1600 motorda ise x yokuşunu yine 60'la çıkıyorsunuz ve ikinci vitestesiniz ancak bu sefer motorun çevirdiği devir 300o devir değilde 2700 devir.bua radaki 300 devir sizin daha az gaza basmanıza ve dolayısıyla daha az yakıt sarf etmenize neden olur.

1600 motorla 3000 devire ulaştığınıda ise 60 km yerine 70 km de olursunuz.

önemli not:verilen değerler gerçek değildir.durumu anlatmak için kullanılmışlardır.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
adirnaz
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: voska

Mesaj #8 gönderen adirnaz » Çrş Tem 14, 2010 8:51 am

tesekkurler. ben de cok durumu ıncık cıncık etmek ıstemıyorum ama 1600 motorun yaklasık 40cl lık tek sılındırıne gıren benzın mıktarı ıle 33cl lık sılındırıne gıren benzın mıktarı aynı degıldır herhalde. dolayısıyla aynı mıktarda gaza bazma durumunda acaba aynı mıktarda benzın tuketılıyor mudur kı?

(duz yolda 1300 un tasarruflu olması guzel.)
Toretto
Vosdost

Mesaj #9 gönderen Toretto » Cum Tem 16, 2010 8:55 pm

Bu durum genel olarak tüm araçlarda böyledir büyük motorlu araçlar şehir içlerinde daha yüksek yakıt tüketirler ancak uzun ve rampalı yollarda tüketimleri daha düşüktür. Motor pek fazla zorlanmaz ve daha düşük devirlerde yüksek hızlara ulaşabilirsin. Örnek olarak 1,6 lt benzli focus ve 2,0 lt benzinli focus karşılaştırma imkanım oldu uzun yolsa 2,0 oldukca az yaktı 1,6 ya göre. Yada 1,9 tdı caddy 1,3 multijet doblodan uzun yolda daha az yakıyor hepsi kendi kullanımla tabi ki sürücüden sürücüye değişir. Kafer tecrübem hiç olmadı çok meraklı olmama rağmen ama bunlarda ki de motor sonuçta hava soğutmalı olsa da =)
barista88
Vosdost

Mesaj #10 gönderen barista88 » Prş Eyl 09, 2010 2:01 am

lpg 7 aydır kullanıyorum benzindeki tadı alamazsın eğer iyi bi ayar yaptıramazsan sorun yaşarsın benzinde tek marşta alır gazda almaz sürekli gezmiyorsan taktırma derim ona vercegın masrafı vosu yaptır ; )

“Soru - Cevap” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir