KALORİFER YARDIM

Vw bus ile ilgili her konu bu başlık altında toplanacaktır.. Teknik bilgiler sorunlar resimler tanıtımlar .. Bus hakkında her türlü paylaşım ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ercantopçu
Vosdost

KALORİFER YARDIM

Mesaj #1 gönderen ercantopçu » Sal Kas 28, 2006 6:28 pm

ARKADAŞLAR, BU GÜN KALORİFER SİSTEMİNİ ELDEN GEÇİRMEK İÇİN BİR EKSOZCUYA GİTTİM, MOTORDAN GELEN BORULARI DEĞİŞTİRDİM, ORTA KISIMDAKİ DEMİR BORUNUN ÖN KISIMLA BİRLEŞME YERİNDEKİ PARÇA ÇÜRÜMÜŞTÜ, USTA BURAYI KESİP DÜZ DEMİR BORU KAYNATTI, BORULARI İYİCE TAKIP KELEPÇELEDİK ANCAK ARACIN İÇİNE ASI GELMEDİ, EKSOZDAN ÇIKAN BORULARIN UÇLARINDA KELEBEKLER VARDI, BUNLARI AÇTIK HATTA AÇIK KALSIN DİYE DE KAYNATTIK AMA YİNEDE ISI ALAMADIK, BENİM MOTORUM SICAK HAVA ÜFLEMİYORMU YA, YOKSA BAŞKA BİR YERDE KELEBEK FALANMI VAR YİNE, AYRICA BUSLARA SICAK HAVAYI EMMESİ İÇİN BİR PERVANE NE BİLEYİM MESELA BİLGİSAYARLARDAKİ 12 VOLTLA ÇALIŞAN FAN MOTORLARI TAKILABİLİRMİ, BU KONUDA GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM, HAVALAR BURDA ÇOK SOĞUDU VE ÇOCUKLAR HASTA OLACAK, UTANMASAM ARACIN İÇİNE KATALİTİK SOBA KURUCAMDA ODA KOKU YAPAR DİYE KORKUYORUM.

Er_cU

Mesaj #2 gönderen Er_cU » Sal Kas 28, 2006 8:49 pm

alt tarafta motorun sağ ve sol tarafında kalorifer kazanları var onlarında çürük olup olmadığını kontrol ettinizmi??? egsoz kazanının bağlantıları kontrol edildimi??? eğer tüm bunlardan sonra yinede sıcak hava alamıyosan sorun marşpiyellerin içindeki kalorifer borularındaki çürüklerdir ki buda kaportacıların uğraşacağı bir durum....
olcaytuna
Vosdost

Mesaj #3 gönderen olcaytuna » Çrş Kas 29, 2006 11:06 am

bus'ların kalorifer yolları vosvos'lara göre biraz daha kolay gibi gözüküyor ama katettiği yol uzun olduğundan pek verim almak zor...... en verimli sistemide benzinle veya mazotla çalışan "webasto" (markanın ismi) isimli ısıtıcı. bus' ta yoksa temiz/kullanılabilir çıkmasını bulmak oldukça zor. bu markanın yeni araçlar için olanları var ama ithal olduklarından malesef fiyatları oldukça yüksek..... diğer taraftan şu "magirus" minibüslerde kullanılan "webasto" benzeri mazotlu ısıtıcılar var... geçen pazar Galip Abi' ninkine baktım, gayette iyi çalışıyordu...
bende de kalorifer sorunu var, her ne kadar sıcak havayı öne taşıyabilsekte yetersiz kalıyor. bu arada, bus' ların ısı taşıma yollarının farkı sadece şu: kalorifer kazanlarından çıkan borular altta birleşiyor ve ön kısımın altından ön konsola çıkıyor. bus' fabrika çıkış donanımına görede arka bölüme kadar gidiyor.
sizin aracınızda ilk önce yapılacak işler kalorifer kazanlarının ve taşıyıcı boruların konturolü (değiştirmekte yarar var)... tüm bunları tatminkar olmayan bir ısı için yapmak biraz masraf çıkaracaktır haliyle..... bahsettiğiniz tüplü soba fikri daha kolay gözüküyor ilk başta çünkü hem yer müsait hemde daha önce soba kullananı gördüm. diğer taraftan yüksek çıkşlı invertör alıp fanlı ısıtıcı bağlanabilir ama 2000 watt' lık invertör malesef oldukça tuzlu....

şu magirüs minibüslerin (motorları hava soğutmalı) kaloriferini araştırıyorum bende, umarım bişeyler bulabilirim çünkü en mantıklı çözüm olarak görünüyor bence
buswagendotcom

weber inside!
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #4 gönderen ercantopçu » Cum Ara 01, 2006 4:34 am

YA BU KONUDA BANA YARDIM EDİN NE OLUR, SICAKLIK HİÇ GELMİYOR ÖN TARAFA, HAVAMI YETERSİZ, YOKSA BU EKSOZ KAZANI DEDİĞİNİZ YERDEN Mİ KAÇIRIYOR, BU KAZAN DEDİĞİNİZ ŞEY MOTORUN SAĞINDA VE SOLUNDA BORULARIN ETRAFINDA BİR SAÇ VAR O OLMASIN, O SAÇ BENİM ARABADA OYNUYOR YERİNDE YANİ SALLANIYOR, BİR YERMİ TIKALI ANLAMADIM BEN YA, DONUYORUZ ARABANIN İÇİNDE,
olcaytuna
Vosdost

Mesaj #5 gönderen olcaytuna » Cum Ara 01, 2006 9:32 am

Resim

kalorifer kazanı bu parçalar...... eğer aracınızdaki bu kalorifer kazanları ve ön tarafa gelen tüm boru ve ekipmanları hasarlı/yırtık/çürük ... vs ise kalorifer sisteminden yararlanamazsınız.
ilk önce kazanların elden geçirip onarmanız gerekli (büyük ihtimalle oradaki ustanız motorun inmesi gerektiğini söyleyecektir), ön tarafa giden boruları da değiştirdinizmi sorun çözülür ama fazla bişey beklemeyin....

bu arada Yavuz' un kalorifer sistemiyle ilgili detaylı yazısı var size odukça yardımcı olur.
buswagendotcom

weber inside!
Kullanıcı avatarı
sharky
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Ayşe.

Mesaj #6 gönderen sharky » Cum Ara 01, 2006 10:11 am

Kolay gelsin valla zor iş...
'73 Ayşe.
kokocanbo
Vosdost

Mesaj #7 gönderen kokocanbo » Pzr Ara 10, 2006 1:26 am

bnce cıkmacılarda webasto bula bilirsin bn kullanıyorum ama busumun yakdıgı kadar bnzin harcıyor motorun oraya bagl bnmki ordan öne gelen hatda baglatdım cok güzel oldu içinde pişiyorum bide enişdem eski kamyonuna corum kalirüferi almısdı onu bi arasdır 12v oda hamam gibi yapıyor bi kamyoncu bulup sorman lazım yada minübüslere fan motoru gibi yere baglanan ısıtıcılar var oda 12v calısıyor yada hiç bulamadın birinde gördüm 220v invertör e klimaya benzer ısıtıcılar var duvar tipi ondan baglamıs adam vosvoscuydu o arkadasda cok güzel ısıtıyordu webastoyu hurdacılarda bula bilirsin genelde arastırman lazım ama cok fazla bnzin yiyiyor sölemesi corum kalirüferi ara ford cargo parcaları satan kamyon tamiri yapan ne bilim öle yerlere bak bnde bi sorim nerelerde bula bilirsin yazarım:)
merhaba
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #8 gönderen ercantopçu » Pzr Ara 10, 2006 5:04 pm

sağolund bu çorum kaloriferide bildiğim kadarıyla radyatörden gelen suyla besleniyor, kendi ısıtıp çalışan bir sistem değil
kokocanbo
Vosdost

Mesaj #9 gönderen kokocanbo » Çrş Ara 27, 2006 10:17 pm

sordum bi ara sökmüşdüm döseme yaparken su girişi gibi bi baglantı yokdu elektirik soketlerini söktüm geldi diyor bnde arastırcam 2 ci busuma karlar geldi ölemi tam anlarız
merhaba
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #10 gönderen ercantopçu » Cum Ara 29, 2006 3:17 am

arkadaşlar havalar iyice soğudu, evet bence bizim araçlarda az masrafla ısıyı bulan arkadaşımız yılın en iyi vosvosçusu ünvanını hakkeder, bu konuda yeni fikirler bekliyorum,

“VW Bus” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir