fabrika cikis

Vw bus ile ilgili her konu bu başlık altında toplanacaktır.. Teknik bilgiler sorunlar resimler tanıtımlar .. Bus hakkında her türlü paylaşım ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
buswagen
Vosdost

fabrika cikis

Mesaj #1 gönderen buswagen » Pzr Nis 12, 2009 4:58 pm

iyi günler ben aracimin hangi ülkede hangi fabrikada ciktigini ögrenmek istiyorum bu mümkünmü esasinda hangi ülke hangi fabrika kacinci arac ve gün ay yil olarak cikis zamani fln ama bunlar cook zor ve imkansiz ama motor sasi numarami girip hangi fabrikadan ciktigini ögrenebilirmiyiz

Kullanıcı avatarı
slack
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #2 gönderen slack » Pzt Nis 13, 2009 11:46 pm

70'lerin başında tüm vosvoslarda kaputun altında bir büyük şase numarası, bir de küçük üretim numaraları bulunan plakalar var. T2'lerde sürücü koltuğunun arkasında şase plakası ve opsiyon M-kodları bulunduğunu biliyorum, ama küçük plaka var mı emin değilim.

Şase plakası boyasız aluminyum, üretim plakası gövde renginde ve üzerinde XX-X-XXXX şeklinde sayılar var. Bunlardan ilk iki hane üretim yılının kaçıncı haftası olduğunu, ikinci tek haneli sayı haftanın kaçıncı günü olduğunu gösteriyor. Son dört hane bizi ilgilendirmiyor.

Üretim yılı takvim yılından farklı olarak genelde Ağustosta başlayıp Temmuzda bitiyor. Örneğin 11-1-XXXX yazan 72 model bir araç için 1971 ve 1972 takvimlerine ihtiyaç var. 1971 yılının 11. haftası Ağustos'tan önce olduğu için 1971 takvim yılında üretilse 71 model olurdu. Bu yüzden 1972 takvim yılına ait takvime bakmak lazım. Ocağın birinci haftası 01 olacak şekilde sayın, 11. haftanın "1" yani pazartesi günü araç fabrikadan çıkmış.

Bu şekilde sadece fabrikadan çıkış gününü öğrenebiliyoruz. Üretime başlandığı günü, nerede ve hangi gün ilk sahibine veya ihracatçı firmaya satıldığını ve daha bir çok bilgiyi ancak Almanya Wolfsbürg'deki müzeye mektup yazıp cevap gelince yaklaşık 40-50 Euroluk bir ücretle öğrenebilirsiniz. Internet üzerinden başvurmak da mümkün. Aracınızın şasi numarasını ve orijinal olup olmadığından emin değilseniz motor numarasını yolluyorsunuz, bilgiler adresinize gönderiliyor. Orijinal motor numarasını hiçbir şekilde vermiyorlar, yalnız siz mevcut motor numarasını bildirirseniz orijinal olup olmadığını söylüyorlar.

Üretim plakasında bir de sol kenarda dikey şekilde yazılmış renk kodu oluyor. Buradaki renk kodunu internetten araştırıp orijinal rengi öğrenebilirsiniz. İç döşeme rengi sadece araçla birlikte gelen bakım kitapçığının en arka sayfasındaki bakım kartlarının arka yüzünde yazıyor, fakat gövde rengi dışındaki kodların ne anlama geldiğini bulamadım. Hatırladığım kadarıyla ilk iki hane gövde rengiydi, anladığım kadarıyla sonra gelen hanelerden biri vinleks koltuk döşemesi ve kapı paneli rengi, diğeri de kumaş döşeme varsa onun rengi olabilir. Bu bakım kitapçığı duruyorsa benim arabamdakiyle karşılaştırıp yardımcı olabilirim.

Hangi fabrikadan çıktığını öğrenmek sonraki yıllarda pek mümkün değil. Şase numarasının yanında üretim yeri yazıyor, ama üretim şehri yazmıyor. Eğer Almanya üretimiyse Wolfsbürg veya Emden olabilir. Emden fabrikasından çıkan Volkswagen'lerde de Wolfsbürg amblemleri oluyor.

Üretim plakaları kayıp ise (genelde önden kaza geçirmiş vosvoslarda eksik oluyor), hangi ayda üretildiğini yine bulabiliriz. Hız göstergesinin arkasında üretim yılı ve ayı yazıyor, ama değişmiş olma olasılığı var. Motor orijinalse motor numarasıyla da yapılabilir, ama şase numarası daha sağlıklı sonuç verebilir. Hangi modelse o yılın üretim miktarını öğrenip, (ilk şase numarası ile son şase numarası arasındaki fark) 12 aya bölüp aylık üretimi (kabaca) bulun. Kendi şase numaranız ile ilk şase numarası arasındaki farkı bu bulduğunuz aylık üretim miktarına bölün, çıkan tam sayı kısmı büyük ihtimalle aracın "üretim" ayıdır. Üretim ayıyla takvim ayı farklı biliyorsunuz. Örneğin 3.6 gibi bir sonuç bulduysanız Ağustos 1, Eylül 2, Ekim 3 şeklinde sayarak Kasım fabrika çıkışlı olduğunu kabaca hesaplayabilirsiniz. 3.6 sonucu, 3.9 veya 3.1 gibi sonuçlara göre daha kesin bir zaman bulduğumuzu gösterir. Elde ettiğiniz sonucu far rölesi, hız göstergesi, jantlar ve diğer parçalardaki üretim yılı ve ayı ile doğrulayın.
En son slack tarafından Pzt Nis 13, 2009 11:54 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
buswagen
Vosdost

Mesaj #3 gönderen buswagen » Pzt Nis 13, 2009 11:52 pm

benim arac americadan gelme orda üretilmis ola bilirse wolfsburgdaki fabrika bunuda söylüyomu ve bu fabrikanin adresi nedir nasil ulasabilirim
Kullanıcı avatarı
slack
Vosdost

Mesaj #4 gönderen slack » Sal Nis 14, 2009 12:01 am

http://automuseum.volkswagen.de

Site Almanca. İngilizce'ye çevirmek isterseniz http://babelfish.yahoo.com çeviricisinden çevirebilirsiniz.

Amerika'da satılmış araçlar da genelde Almanya üretimi oluyor. Almanya dışı, örneğin Brezilya üretimi Volkswagen'lerin de kaydı olup olmadığını sorabilirsiniz. Henüz ben de bu bilgi kağıdını almadım, ama düşük bütçemle parça almaktan fırsatım olunca isteyeceğim.
Kullanıcı avatarı
slack
Vosdost

Mesaj #5 gönderen slack » Sal Nis 14, 2009 12:03 am

http://automuseum.volkswagen.de/urkunden.html

Düzeltiyorum, 35 Euro ücretliymiş.
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #6 gönderen yavuzss » Sal Nis 14, 2009 8:26 am

slack güzel açıklamış, ama minübüs olunca biraz şans artıyor çünkü kaza sebebi ile plakanın sökülme riski pek yok, koltuğun arkasında plakalar.
Bir de kaplumbağalarda olmayıp da minibüslerde olan detaylı kodların olduğu plakalar var. Buradan boya renkleri, hangi ülkeye ithal edildiği, hangi opsiyonların alındığı,
üretim tarihi gibi bilgileri dekode edebiliyorsun. Aşağıdaki sitede güzel açıklıyor, kendin de çıkarabilirsin detaylarını.
Minibüs üretimi yanılmıyorsam Almanya'da Hannover fabrikasında yapılmıştı o dönemde.
http://www.type2.com/m-codes/t2date.html

Hatta şu siteye bilgileri girince kendisi kodu çözüyor.

Resim

http://www.vw-mplate.com/mcode.php?lang ... b8f0659c68

“VW Bus” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir