sıkışan fren balataları...

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

sıkışan fren balataları...

Mesaj #1 gönderen gürhan » Sal Eyl 28, 2010 10:05 pm

arkadaşlar dün sağ ön tekerim inmişti...sbop kapağı tamamen gevşek olduğu için mahallenin veletlerinden şüphelenmiştim...dün pompa ile hava basıp şişrdim..bu günde acaba çivi filan olabilirmi diye krikoya kaldırıp lastiği çevirerek baktım, inceledim..çivi filan yok...lakin tekerin rahat dönmediğini farkettim...Allaaaaaahhh..iş çıktı..

neyse efendim..lastiği söktüm...sbop yukarıdayken kampanaya işaret aldım...ne olur ne olmaz..balans vardır belki diye...sonra ortadaki fincan gibi yuvarlak nesneyi kenarına tornavida takıp kanırtmak suretiyle çıkardım...ardından kenarından alyenle sıkıştırılmış bir somun çıktı..adlarını bilmediğim için gördüğüm şekli yazıyorum...alyen tornavida ile gevşettim..daha sonra anahtarla somunu çıkardım...somunun dıştaki tarafı düz..iç tarafında 1mm lik bir çıkıntı var..o çıkıntı bilya olan tarafa geliyor haberiniz olsun...sağ taraftakini normal somun gibi sağdan sola döndürerek çıkarıyorsunuz..(sol tarafınki tersine..sökmek için sıkıştırmaya çalışmayın...)
somunu çıkarınca alttan tırnaklı bir segman çıkıyor..onu döndüremediğiniz için çekerek çıkarıyorsunuz..sonra bilya geliyor..bilyayı dikkatli çıkarın...parçaları sıra ile koyun..takarken sırayı karıştırmayın diye...evet kampana boşta kalıyor çekip çıkarıyorsunuz..içi hep balata tozu olduğu için maske ile iş yapmanızda fayda var...mahallede uyuz bir tip modeli bırakmamak için maske takmayabilirsinizde..ama tozu solumamaya dikkat edin...
evet geldik balataların olduğu iç kısıma...
balataları üstten bir adet uzun yay..alttan iki adet kısa yay tutmakta..ortadanda yaylı bir mille arka kısma bağlı...yayları bir karga burun pense yardımı ile gererek yuvasından çıkarıp kenara koyuyorsunuz..yayı sıkı tutun kaçırırsanız alır başını gider...balataları ortadan tutan çubuğa geliyorsunuz..yay ve üstünde sac bir somun var..pense ile somunu tutup bastırıyor ve 90 derece çeviriyorsunuz..bu hareket somunu milden kurtarıyor..ordaki yayıda aynı şekilde kaçırmamaya dikkat edin...balatalarımızda boşa çıktı...alıyoruz dışarı...üstte pistonlarımız var..iki taraftaki lastik şapkaları çıkarıp içerdeki pistonları alıyoruz dışarı..kenarlarını ve yuvayı güzelce temizliyoruz...piston lokum gibi yerine geçecek duruma geliyor...bu kadar açmışken balatalarınız bitikse değiştirebilirsiniz..
lastik şpkaları tekrar yerine takıyorsunuz...balataları yerlerine koyuyorsunuz...aynı şekilde milin üstüne yayı takıp..somunu pense ile takıp bastırıyor, 90 derece çevirip bırakıyorsunuz..alt taki yayları ve üst yayı takıyorsunuz...içerdeki kısım gözünüze biraz paslı ve kirli gelebilir..tel bir fırça ile fırçalayın..tozları solumayın..yağ filan kullanmayın ordaki aksam için...yağ balata tozunu tutacağı için daha kötü olur...sadece kampanayı geçireceğiniz bilyanın filan girdiği aks milini yağlayın...
kampanayı yerine takıyorsunuz..ilk etapta olmayınca tırsmayın...yumuşak darbelerle balataları merkezleyin..kampana yerine oturacaktır...
ardından bilyayı bolca gresleyip yerine takın...bilyanın üstüne tırnaklı segmanı takın..tırnağın yuvasına gelmesine dikkat edin...sonra vidalı somunu yerine takın..yavaş yavaş sıkın...kampanayı kontrol edin çok sıkı dönmemesi lazım..çevirdiğinizde fazla hızlıda dönmemesi lazım...arasını anlayacaksınız işte..alyen vidayı sıkarak somunu sabitleyin...
sonra kampananın işaretini üste getirip sbopuda üst tarafa göre ayarlayıp, bijonlarımızı çarpraz olarak takıp sıkıyoruz...lastiğimizi tekrar çeviriyoruz..lastik ağır olduğu için kampana ile beraber daha uzun süre dönmesi lazım...vosvosunuzu krikodan indirip frenlerinizi kontrol edin...hatırlatmama gerek yok sanırım, bu işlemi düz bir zeminde yapıyorsunuz...
aynı şekilde öbür tarafıda yapıyorsunuz...kolay gelsin...

Kullanıcı avatarı
orko
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: müjqan' dı...

Mesaj #2 gönderen orko » Çrş Eyl 29, 2010 7:32 am

hay maşallaah. bunca işlemi yapabilmek çok zorlu bir iş bir çok kişi için. ama vosvos sevgisi ve azmi ile sanırım çok kolay gelmiştir size. kutluyorum ya emeğini vosvosu için esirgemeyenleri... tekeriniz düz bassın...
stresss...
şibumi
Vosdost

Mesaj #3 gönderen şibumi » Çrş Eyl 29, 2010 10:54 am

Tolstoy gibi anlatmışsınız Gürhan abi anlatım süper, en ince detaya kadar anlatmışsınız bravo :alkış: :alkış:
İnsanlığın çoğunluğu için etkili olabileceğimiz yeri seçmişsek, hiçbir yük bizi kamburlaştıramaz. Çünkü artık o herkes adına ödenen bir bedeldir; artık tadına vardığımız şey yoksul, kısıtlı, bencilce bir sevinç değildir, mutluluğumuz milyonlara aittir.
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör

Mesaj #4 gönderen gürhan » Çrş Eyl 29, 2010 11:40 am

eli alet tutan her arkadaşımız bunları yapabilir...olayı fotoğraflayamadığım için, anlaşılabilir olması açısından anlatımda ayrıntıya yer verdim...faydalı olabilirsek ne mutlu bize..
Kullanıcı avatarı
orko
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: müjqan' dı...

Mesaj #5 gönderen orko » Çrş Eyl 29, 2010 12:27 pm

evet ayrıca foto olsaydı çook daha mükemmel olurdu...
stresss...
Kullanıcı avatarı
carpe diem
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Piraye

Mesaj #6 gönderen carpe diem » Çrş Eyl 29, 2010 5:05 pm

Harikasın Gürhan abi :alkış: sen yakında bir ansiklopedi yazarsın artık :) Biz bu bilgilerden yararlanırız.
---Turan DEMİRER---

Resim

Uploaded with ImageShack.us

Kimler Geldi Kimler Geçti

06 KP 384 1972 1302
06 FJA 85 1974 1303
06 NT 303 1974 1303S
06 EP 434 1967 1300

Resim
Kullanıcı avatarı
mercam
Vosdost

Mesaj #7 gönderen mercam » Prş Eyl 30, 2010 4:11 am

gürhan abı fotolasaydın evet daha ıı olurdu belkı ama anlatım mutiş olmuş bildiğin hepsını gördum okurken :)

yararlı bu paylasım ıcın teşekkur ederım...
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör

Mesaj #8 gönderen gürhan » Prş Eyl 30, 2010 8:44 am

evet foto olsaydı çok güzel olacaktı..ama tuhsi'nin yanına bir şey yapmak niyetiyle inmemiştim, makina filan almadım..başladıktan sonrada yağlı elerle eve çıkmadım...sonuç fotosuz bir paylaşım oldu...lakin yakın zamanda balatalarımı değiştirmem lazım..o vakit foto eklenip aralara konabilir..
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #9 gönderen vosbik » Prş Eyl 30, 2010 10:54 am

slm.eline sağlık gürhan abi.güzel ve detaylı bir anlatım olmuş.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir