Taban İzolasyon ve Döşeme

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Emre12
Vosdost

Taban İzolasyon ve Döşeme

Mesaj #1 gönderen Emre12 » Pzt Eki 25, 2010 7:04 pm

Geçen gün baktım arabanın içine çok ses geliyo ve sabahları çok soğuk oluyo bişeyler yapmam lazım dedim ve gittim sanayiye. Orada döşeme malzemeleri satan bir yer buldum ve derdimi anlattım bana metra ile satılan "zift" ve yine metre ile satılan "keçe" denilen iki malzeme verdiler. Kendi yapabileceğiniz bişey ve özellikle benim gibi öğrenci arkadaşların işine yarayabilmesi için boyut ve fiyatlarınıda vereceğim.
GEREKENLER
* 4 metre keçe (metresi 5TL)
* 4 metre zift (metresi 7,5TL)
* kapı içleri içinde izocam (benim elimde vardı ama sanırım oda 5TL)
* piknik tüpü ve pürmüz (sanayi tipi ısıtıcıda olabilir)
Öncelikle araç içindeki herşeyi söküyoruz daha sonra tel fırça ile temizleyip antipas sürüyoruz. Ondan sonra münkün olduğunca kesip biçmeden bütün parçalar halinde elimizdeki "zift" i şekillendirip iki yanında jelatinleri söküyoruz. Daha sonra araç içine yerleştirmeden pürmüz yardımı ile dışarıda biraz ısıtıp araç içine uyguluyoruz. sonra pürmüz ile araç içinde ısıtmaya başlıyoruz, taaki iyice eridiğini görene kadar. Bu şekilde bütün aracı bitirdikten sonra yine çok fazla parça parça yapmadan keçeyi uyguluyoruz ve daha sonrada halıfleksi uyguluyoruz.
Dikkat Edilmesi Gerekenler
* Öncelikle kabloları nemli bez ile sarıyoruz
* Pürmüz ile camlara çok fazla yaklaşmıyoruz camı çatlakmamak için
* Elimize bahçe eldiveni takıyoruz
* Taban sacımızda çürük varsa önce o çürükleri yaptırıyoruz :)
Tam anlamıyla detaylı fotoğraflayamadık olayı çünkü iki kişi yaptık arada bir resim çekebildik ama en azından sonuna yaklaşılmış ve bitmiş halini paylaşabileceğim.

İşte resimler: http://img413.imageshack.us/g/img000922 ... 1648t.jpg/

Resim
VW 1200
Das auto
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #2 gönderen gunebakan » Pzt Eki 25, 2010 7:29 pm

merhaba,geçmiş olsun diyeyim öncelikle.geçen haftalarda ben de halıları söktüm ve temizleyerek antipasla boyadım.ufak çürükleri de kuvvetli bi silikonla kapattım şu anda su almıyor :)

motor sesinden ben de rahatsızım acaba etkisi oldu mu? yanlış anlaşılmasın vosvosların sesi güzeldir ama benimkinde aşırı ses geliyor motordan.
Kullanıcı avatarı
memleketim64
Vosdost

Mesaj #3 gönderen memleketim64 » Pzt Eki 25, 2010 7:32 pm

cok güzel olmus elerine saglik ben de böyle birseyler düsünüyordum zamanim olmadi artik ileride
nerden aldin ziftlikagidi keceyi fiyat uygunmus nerden bulabiliriz .
ses alma nasil oldu bir fark varmi sesi iceri az almasi gerek .
Emre12
Vosdost

Mesaj #4 gönderen Emre12 » Pzt Eki 25, 2010 7:44 pm

Öncelikle şunu söyleyeyim Motor sesini ve özellikle yol sesini çok çok azalttı. Tabii motor sesini dahda azaltmak istiyorsanız motor içininde izolasyonu olması gerekir. Ben istanbul anadolu yakasında bostancı oto sanayi sitesinden aldım. Almak isteyene yardımcı olurum.
Resim
VW 1200
Das auto
Kullanıcı avatarı
kadircan
Vosdost

Mesaj #5 gönderen kadircan » Pzt Eki 25, 2010 7:56 pm

emeğine saygı duyuyorum ama bu kadar geniş yüzeyin ziftle kapanması ileride sorun olacak
gunebakan
Vosdost
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #6 gönderen gunebakan » Pzt Eki 25, 2010 8:00 pm

kadircan yazdı:emeğine saygı duyuyorum ama bu kadar geniş yüzeyin ziftle kapanması ileride sorun olacak

ne gibi sorun çıkartır? bilgi verebilir misiniz ?
Kullanıcı avatarı
kadircan
Vosdost

Mesaj #7 gönderen kadircan » Pzt Eki 25, 2010 8:08 pm

tabanın havada alması lazım,

aracın tabanındaki en ufak eski çürük ve zamanla çıkabilecek diğer çürükçükler telafisi masraflı sonuçlar doğurur,

kaplamanın faydası var ama örnek vermek gerekirse zeminde sadece ayak bastığımız zemin kısmı yanları kaplamadan uygulamak ve keçeyide yine su ve nem tutmayacak malzemeden yapmak uygun olur,

ziftide arka koltuk ve bagajcık havuzuna orjinaldeki kadar yapmak uygun olur,

tavanda zaten piyasadaki keçeden orjinaldede vardır,

ayrıca kapı içlerine ve arka koltuk yan duvarındaki ( yan camların alt kısmı ) boşluklara uygulamakda aracın çürümesine neden olur
Kullanıcı avatarı
ilkeer
Vosdost
Kan Grubu: A Rh -
Vosvosumun adı: firuze

Mesaj #8 gönderen ilkeer » Pzt Eki 25, 2010 9:12 pm

güle güle kullanın
Muhtaç olduğun kudret,damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi M.Kemâl ATATÜRK
20.10.1927
Emre12
Vosdost

Mesaj #9 gönderen Emre12 » Pzt Eki 25, 2010 10:00 pm

İlker teşekkürler.

Kadircan bilgi verdiğin için teşekkür ederim. Ancak bu işlemi yaptırmadan önce çürük bütün bölgeler onarıldı. Ayrıca makul olan tüm zamanlarda detaylı temizlik yapıyoruz sökebildiğimiz herşeyi sökerek. (kapı içlerindeki izolasyon dahil) Ayrıca öğrenci ve çaylak işi öğreniyoruz :)
Resim
VW 1200
Das auto
cio18
Vosdost
Vosvosumun adı: düldül (06 H 3232)
FİŞNE (34 VU 330)

Mesaj #10 gönderen cio18 » Pzt Eki 25, 2010 10:29 pm

benim vosvosun eski sahibide aracı toplatırken tabanı içten membran tarzı bişi ile kaplamıs belki sizinki gibi zifttir,pek bir bilgim yok ama yazın tabanı bakıma sokuyum diyerekten dçşmeyi sökmeye kalktıgımda eski sahibine gercekten cok kızdım,çıkmıyor sökülmüyor lanet şey,ve ufak bir çürükte olsa kaynak yaptırmak istesem olmuyor,sökmek için ugrasınca çürük olan yeri dağıtıyor iyice(o kadar kuvvetli yani) sesi kesitigi dogrudur,yani ilerde daha buyuk sorunlar cıkartabilir,zaten yukarda arkdaslar bahsettiği gibi sacın nefes alması lazım,emin olunki ziftin altından terleme yapar,zamanlama catlama yapıp içerisene su sızdırıcaktır,buda yine kanser eder.onun yerine keske antipas veya buna benzeyen bir iki koruma boyası vardı onu sürseydiniz üzerinede keçe atar,sonra döşeme gecirirdiniz tabi bunlar benim şahsi görüşüm,ama elinize saglık cok guzel olmus heleki aracınızı kendiniz boyamıssınız ona bayıldım:D benimde aklımda var:D
ve birde benden bi fikir günebakan arkadasıma,silikon bu tarz yerlerde cok cabuk zedelenir,onun yerine fiber alıp yapabilirsin hem daha kaliteli,dayanaıklı olur hemde fiyatıda uygun.
VosVos ucuz araba değildir,aksine pahalı bir tutkudur....

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir