Debriyaj teli değişimi

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Debriyaj teli değişimi

Mesaj #1 gönderen gunebakan » Sal Ara 14, 2010 3:19 pm

Merhaba Arkadaşlar,
geçen gün 11 aralık günü debriyaj telim koptu.Vitesler geçmiyordu, bundan 12 aralık etkinliğine sağolsun İlhan'nın arabasıyla katıldım.Geçen gün gittim 20 liraya teli aldım kar olduğu için anca bugün değiştirdim.Fotoğraf makinesi olmadığı için fotoğrafları çekemedim ama bi makine bulursam çekip atarım buraya.
fikir oluşturması için şimdiden anlatayım.

öncelikle gerekli malzemeler;
- yeni debriyaj teli (türkyılmazda 20 tl)
- gres yağı (evde vardı kullandım )
- 13 ve 17 anahtar
- pense, tornavida vs.

teli sökmek için öncelikle pedalları sökmemiz gerekiyor,fren pedalı arkadan bi pulu çıkarınca sökülüyor gaz ise arkadasındaki teli çıkarınca sökülmüş oluyor.Debriyaj teli için pedalların hepsini şaseye bağlanan karşılıklı iki somunla söküyoruz.şasenin içine giren bi kanca var orada tel takılı yavaşca pedalları çıkarıyoruz.eğer tel komple kopuksa çektiğimizde gelecektir.

daha sonra şansızmanın arkadan baktığımızda sol tarafında üstte telin diğer ucunu görüyoruz.kelebek somunla bağlanmış bir vaziyette oraya.ordan kelebek somunu çıkarıyoruz ve tel çıkıyorsa çıkarıyor eğer zorlanıyorsa.telin içine girdiği boruyu kople şaseye bağlandığı yerden söküyoruz.(bu boruyu sökmek eğer altına yatmışsanız cidden çok zor).önemli nokta burası çünkü telin genelde kopma nedeni bu borunun ya yerinden çıkması ve şaseye giren boruya sürtmesi ya da şaseye giren borunun bükülmüş ya da zedelenmiş olması.telleri ve boruyu çıkardığımızda.boruyu güzelce temizliyoruz ve içini gresle yağlıyoruz.daha sonra önden arkaya doğru telin vidalı kısmını gresle yağlayarak gönderiyoruz.şaseden çıkan borunun ucuna geldiğinde elimizdeki boruyu takarak, ve bu borunun diğer ucunu sabit yere geçirerek kelebek somunun bağlanacağı kola uzatıyoruz.

daha sonra ön tarafın kancasını takıyor ve pedalları yerleştiriyoruz.ve tekrar arkaya geçiyoruz.boruyu güzelce şaseden çıkan boruya taktıktan sonra kelebek somunu tel gerilene kadar sıkıyoruz.bu somunla debriyajın kavrama seviyesini ayarlayabilirsiniz.
somunu ayarladıktan sonra işlem tamamdır.geçmiş olsun.

umarım faydalı olabilmişimdir.benim başıma geldi deneyerek taktım bi başkası burdan okur ve yardımı olur umarım.

Afor
Vosdost

Cvp: Debriyaj teli değişimi

Mesaj #2 gönderen Afor » Sal Ara 14, 2010 3:38 pm

daha vos yok ama lazım olur... faydalı bilgi teşekkürler
06 ABA 86 1999 Focus:(
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #3 gönderen vosbik » Çrş Ara 15, 2010 1:57 am

güzel paylaşım.elinize sağlık.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
semih can inanır
Vosdost
Vosvosumun adı: sakine

Mesaj #4 gönderen semih can inanır » Çrş Ara 15, 2010 2:58 am

keşke fotoğraflı veya videolu bi anlatım da bulabilsek. uzun yola çıkınca en çok kafama takılan sorunlardan biri.. paylaşım için teşekkürler
[img=left]http://img405.imageshack.us/img405/1584/img0987b.jpg[/img]
1968 VW-1500
[email protected]
şibumi
Vosdost

Mesaj #5 gönderen şibumi » Çrş Ara 15, 2010 6:36 pm

Helal olsun sana Bilal senin bu işin üstesinden geleceğini biliyodum. Artık debriyaj telim koparsa seni ararım :)
İnsanlığın çoğunluğu için etkili olabileceğimiz yeri seçmişsek, hiçbir yük bizi kamburlaştıramaz. Çünkü artık o herkes adına ödenen bir bedeldir; artık tadına vardığımız şey yoksul, kısıtlı, bencilce bir sevinç değildir, mutluluğumuz milyonlara aittir.
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #6 gönderen gürhan » Çrş Ara 15, 2010 6:45 pm

benimde hiç yapmadığım için en tırstığım olay bu...hemde kış kış...
paylaşım için teşekkürler...ama fotolu olsaydı tadından yenmezdi...yinede nerelere dikkat edeceğimiz konusunda güzel bir paylaşım.
gunebakan
Vosdost
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #7 gönderen gunebakan » Çrş Ara 15, 2010 10:49 pm

sağolasın ilhan :)
amacım vidyo çekmekti aslında ama kameranın olmadığı bir zamana denk geldi.kamera olduğunda değiştiriyormuş gibi yapıp çekip, atıcam vidyoyu :)
aslında debriyaj teli öyle hemen kopacak bi tel değil belki yıllarca aşınarak,damarları kopuyor ve en sona kalan damar koptuğunda biz diyoruz debriyaj teli koptu.şöyle 1- 1buçuk yılda bi çıkarıp kontrol etsek, yağlasak bence yeridir.daha bilgili arkadaşlar ne der bilmiyorum kendi düşüncem.

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir