Dijital çubuk termometre,orjinal yağ cubuğu v ilk izlenimler

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
DeLmIrA
Vosdost
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: Hidayet

Dijital çubuk termometre,orjinal yağ cubuğu v ilk izlenimler

Mesaj #1 gönderen DeLmIrA » Çrş May 25, 2011 2:19 pm

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-test-olcum-cihazi-mutfak-yiyecek-termometresi-48351114/detay/
http://urun.gittigidiyor.com/Dijital-Mutfak-Gida-Barbeku-Termometresi_W0QQidZZ39628487

arkadaşlar nette gezerken böyle bişiy buldum,300dereceye kadar ısı ölçebiliyor ve 11 cm'de prob uzunlugu var,gecen gün Yavuz hocamla konuşurken de müşürlü yag cubuklarindan bahsetmiştik,ancak Tr'de pek bulunmadigindan ve yurtdışında da oldukca pahali oldugunu görmüştüm,keza ona uygun hararet göstergesi falan da olunca hesap iyice kabariyor tabi :) bu cihazi görünce direk kafamda bi ampul yandi :)

vosvos'un orjinal yağ cubugunun girdigi kismi kaç cm acaba?(aracim yanimda olsa hemen şimdi uçup ölcmuştum ama şu anda yanimda degil) ama internette araştirirken bir konu buldum ,orjinal yag cubugunun 7inch oldugu söylenmiş,bu da yaklaşik 18cm'denk geliyor,3 4cm'i kulb'u olsa yaklaşik 14-15 cm gibi ..Bu durumda hiç oynama yapmadan bunu direk yag cubugugun yerine kullansam dogru degerleri alabilir miyim,ya da kisa gelmesi halinde prob'unu söküp üzerindeki mekanizmayi orjinal yağ cubuguna adapte edebilir miyim ?

prob'un kullandigi metalle,yag cubugunun metalinin farkli olmasi isi gösterimi anlaminda ne kadar bi fark yaratir,ya da yaratir mi ?

sürekli sicak bir sivinin içinde duracak olmasi probun erimesine bozulmasina neden olur mu ?

yoksa böyle bi cihazi yağ cubuguna hiç elleşmeden,ara ara ateş ölçer gibi bunu sokup vosvos'un ateşini ölçmek için mi kullanmaliyim

ilk etapda kaygilarim bunlar,sizin de her türlü görüşlerinizi bekliyorum :dede: :)
En son DeLmIrA tarafından Cmt May 28, 2011 6:49 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 8 kere düzenlendi.

Resim
By.ofBe
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +

Cvp: Dijital çubuk termometre,orjinal yağ cubuğu ve adaptasyo

Mesaj #2 gönderen By.ofBe » Çrş May 25, 2011 6:16 pm

Ürün gerçekten kullanışlı ancak tahminimce anlık kullanımlar için çünkü ürünün yapılmış olduğu madde plastik yani uzun süre ısıya dayanamaz ya ara ara ölçüm yapmak için kullanılabilir yada elden geçirilerek prob'un içindeki sistem araçlarımızın yağ çubuğuna monte edilir daha sonra prob un ölçümü gösteren kısmı aracın ön tarafında bir yere monte edilir ve gerekli elektronik hesaplama ile birlikte sistem çalışır hale getirilir.alet tek seferlik ölçüm yaptığı için yani sürekli olarak anlık ölçüm değilde ölçüm yapması için komut verildiğinde ölçüm yaptığı için ikinci bir zamanlama devresi sayesinde istenilen süreler arasında ölçüm yaptırılabilir.örnek 5 saniyede bir dakikada bir 10 dakikada bir gibi.

Anlatım biraz karmaşık gözükebilir ancak yapılması çok basittir ürün 19 tl gözüküyor kullanılacak elektronik malzemede tahmini 10-15 tl tutar ve ortalama 30-35 tl ye dijital hararet göstergemiz olmuş olur.Ancak en önemlisi bu anlatılanı yapacak sizin bulunduğunuz yerde bir sabırlı ve istekli elektronikçi bulmak.
DeLmIrA
Vosdost

Mesaj #3 gönderen DeLmIrA » Çrş May 25, 2011 6:39 pm

cihaz düzgün bilgiyi sagliyorsa,içeri alma kismini hallederim,ancak benim için önce dogrulugu ikinci planda sürekliligi önemli,yani cubuk orjinal yag cubugu kadar yagin içine giriyorsa gerisi zaten hallolur,bugün siparişini verecektim ancak veremedim,yarin tekrar kovalicam bu işin peşini,arabada kullanamazsam işyerimde de işime yarar zaten..
Resim
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #4 gönderen gunebakan » Çrş May 25, 2011 8:43 pm

yavuzun bi yazısında okumuştum karter tıpasından okunan sıcaklık daha sağlıklı değil miydi?
DeLmIrA
Vosdost

Mesaj #5 gönderen DeLmIrA » Çrş May 25, 2011 9:14 pm

fotograflari inceledim ben de,yag cubugu müsüründen gelen sicaklik daha dogru gösteriyordu,hatta karter tipasindan gelen eksik gösteriyordu daha sonra yeri karter kapagi takip eşitemişti ikisini bu şekilde
Resim
Kullanıcı avatarı
ilkeer
Vosdost
Kan Grubu: A Rh -
Vosvosumun adı: firuze

Mesaj #6 gönderen ilkeer » Çrş May 25, 2011 11:14 pm

bu termometreleri ben laboratuvarda sürekli kullanıyorum sürekli ölçümlerde sorun yaşamadım. ayrıca üründe kullanılan plastik 200 derecele kadar rahatlıkla kullanılabilir.
Muhtaç olduğun kudret,damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi M.Kemâl ATATÜRK
20.10.1927
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #7 gönderen yavuzss » Prş May 26, 2011 12:39 am

Uzun vadede kullanımıyla ilgili birşey söyleyemem. Hararet göstergesine direkt olarak bağlanamaz, ancak kolayca led veya lcd gösterge yapılabilir panelde ısı değerlerini gösterecek şekilde. Bir dizi ölçümler yaptım zamanında, gördüğüm şu ki, karterdeki yağın ısısı yağın hangi seviyesinden ölçüldüğüne göre değişiyor. Mesela karter kapağı müşürünü sonradan delinip alttan somun kaynatılan kapağa takınca müşür karterin dibindeki yağı ölçtüğü için 10-15 derece az gösteriyor, yağ çubuğu müşürü de olması gerektiğinden kısa ayarlanırsa normalden yüksek ölçüyor. Aynı anda iki müşürü deniyorum, hatta hala ikisi aktif çalışıyor, yağ seviyesi azaldığında yağ çubuğu doğru uzunlukta olmasına rağmen biraz yüksek gösteriyor ki o zaman anlıyorum yağ ekleme zamanı gelmiş. Kısaca bu çubuğun boyu orjinal yağ çubuğu ile aynı uzunlukta olmalı ki doğru göstersin. Biraz uzun olursa eksik biraz kısa olursa fazla gösterir.
DeLmIrA
Vosdost

Mesaj #8 gönderen DeLmIrA » Prş May 26, 2011 2:28 am

bu akşam itibariyle siparişini geçtim,cihazin geldigi zaman detayla inceleme kurcalamayi yapip tekrar burdan paylasacagim :) uzun gelmicegi kesin,probun orj.cubuga göre kisa gelmesi muhtemel,bu durum için de cihazla gelen probun daha uzununu bi şekilde üretip onunla,once fırında sonra kettle'da iki cubugu da deneyip,iki prob'un ayni dereceleri yakaladigini görebilirsem o zaman istedigim oynamayi yapabilirim sanirim,kabloyla uzatip lcd ekrani içeri almak gibi gibi,zaten sürekli kullanim için bu tip birşey yapmam gerekecek gibi görünüyor,cünkü lcd ekranin fazladan uzantisi kayişla temas etmesine sebep olabilir bu durumda zaten ayirmak gerekicek,eger bu işi kivirabilirsem oldukca ucuz yollu ve faydali bi proje olucak,görücez bakalim :)
Resim
DeLmIrA
Vosdost

Mesaj #9 gönderen DeLmIrA » Cmt May 28, 2011 6:22 pm

Arkadaşlar bahsettigim cihaz bugun elime geçti,ilk olarak cihazi dagitip inceledim tabi,görüldügü üzere içi boş bir cubugun içine bir adet ısı sensoru lehimlenmiş,bu kabloyu istedigimiz kadar uzatip lcd'yi istedigimiz yere almak mümkün olabilir,ilk deneme için evdeki kettle'imda denedim,kaynadigi anda tam 100dereceyi gösteriyor yani kalibrasyonu güzel,ancak yine görüldügü üzere sonlara dogru cihaz su buharini içeri aldi,tabi arabada bi tip bi durum yok ama yine de bu manzarayla karşilaştiktan sonra sanirim bunu uzun süre kullanamam diye düşündüm,bu yüzden şu anda aklimda prob'u yag cubugu boyunda üretip,ara ara kullanmak var sanirim bu şekilde daha uzun ömürlü olacak işte fotograflar,sırası karışık olmuş ama idare ediverin artik :)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
En son DeLmIrA tarafından Cmt May 28, 2011 6:48 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Cvp: Dijital çubuk termometre,orjinal yağ cubuğu v ilk izleni

Mesaj #10 gönderen gunebakan » Cmt May 28, 2011 7:25 pm

denemen için teşekkürler.ama sensörün kablosunu uzatırsan muhtemelen kablo üzerindeki gerilim düşümünden dolayı doğru ölçüm yapamazsın.yine de denemek lazım.benim geçen sene yaptığım ısı ölçerde 1 metreyi geçince doğru değer okumuyordu.

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir