Vosvoslarımıza ekstra sogutma sistemi fikri ?

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
34alp15
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Herbie

Vosvoslarımıza ekstra sogutma sistemi fikri ?

Mesaj #1 gönderen 34alp15 » Prş Eyl 22, 2011 6:53 pm

Merhabalar sevgili vosdostlarım aklıma gelen bir düşünceyi paylaşmak istedim ama fizibilitesi hakkında fikirlerinizi duymak isterim.

Düşüncem aracın ön kısmından (uygun noktadan) iki tane geniş ağızlı, ezilmiş şekilde eliptik duran huni şeklinde hava girişi sağlayarak arkaya pistonlara doğru, arabanın hızıyla hava akışı hızlanan bir tesisat çekmek düşüncem.

Durgun halde sogutmaya yardım edecek sistem olarak araya fan koyma düşünceside bulunmakta. Boru içine araya ek olarak.

Aklımdaki sorular:

Motor indirme sırasında olumsuz etkilermi ?

Bu sistemdeki havanın akışı yeterli olurmu (fikren) ?

Çok amatör olarak fotosunu karaladım düşüncelerinizi merak ediyorum

Selamlar...

Resim

Resim
vosvosserdar
Vosdost

Cvp: Vosvoslarımıza ekstra sogutma sistemi fikri ?

Mesaj #2 gönderen vosvosserdar » Prş Eyl 22, 2011 7:05 pm

peki neden.40 yıldır buralara kadar sorunsuz gelmiş.ihtiyacı yok ki böyle bir şeye.

ayrıca yapılır yapılmaz değil ama bence engebede yere değer.şu olabilir tam silindirin oradan kanat yaparak hava hemen yukarı yönlendirilebilir.yada hepsinin yerine arka camın oraddaki kulaklara bir uzatma daha iyi olur.hem yakın hem hava tam yerine gider.tabi hepsi fuzuli.vosvos harika bir tasarım.ihtiyaç olsa yaparlardı.

40 yıldır orjinaline ekleme yapılmadan sorunsuz gidiyor.
vosvosta her türlü yardıma hazırım.msn ve telefonla ulaşabilirsiniz.

ResimResim
34alp15
Vosdost

Mesaj #3 gönderen 34alp15 » Prş Eyl 22, 2011 7:26 pm

Ben ihtiyaçtan demedim ki aklıma geldi öyle yazdım :D bazı arkadaşlarımız ne yapsa durduramıyor harareti sadece fikirdi :D teşekkürler
Resim
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #4 gönderen gürhan » Prş Eyl 22, 2011 7:40 pm

motor sacları eksiksiz ve yerine oturuyorsa, hava ve motorun arasında her hangi bir şey yoksa(yağ, kir, balçık, çamur), hava motorun kanatlarını yalayıp geçiyorsa...avans ve diğer ayarlarda bir sıkıntı yoksa, frenler gereksiz yere sıkıp aracı zorlamıyorsa, hararet için ekstra tesisatlara gerek olduğunu düşünmüyorum.
Ki bazı arkadaşlar motorun hacmini dahada büyütüp, ek yüklemelerle zorladıkları halde sistemin soğutması yeterli oluyor.
34alp15
Vosdost

Mesaj #5 gönderen 34alp15 » Prş Eyl 22, 2011 7:43 pm

:D açıklamaların için teşekkür ederim gürhan abi :D benimki fikirdi esti kafama paylaşiim dedim :D
Resim
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #6 gönderen vosvosserdar » Prş Eyl 22, 2011 9:13 pm

hararetten en çok muzdarip olan benimdir sitede.2nci rektefiyeye girdik ama tık yok.gen aynı gene aynı.

bundan önceki vosvoslarım aldıkalrımda ne haldeyse o halde giderdi.demek ki karakter meselesi.bu vosvosum da aldım alalı aynı.demk ki düzelmeyecek.

ResimResim
Kullanıcı avatarı
eros
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: badem

Mesaj #7 gönderen eros » Prş Eyl 22, 2011 9:37 pm

amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok
ilave yağ radyatörü sistemleri var
benim elimde iki tane var ve birini şu an kullanıyorum zaten vosumda

gözle görülür ve hissedilir derecede faydalı oluyor
ki bunu hararet saatimden de tespit edebiliyorum

serdar senin vosun yağ tazyik pistonlarını bir kontrol et
eğer yağ tazyik pistonunda sorun varsa yada olması gerektiğinden daha küçük boyda ise (ki bu olay benim başıma geldi oradan biliyorum) yeterli basınçta yağlama yapmıyordur motorun ve kısa sürede hararet yapıyor ve yağ lambanı yakıyor

bunu bir kontrol ettir derim
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #8 gönderen vosvosserdar » Cum Eyl 23, 2011 11:01 pm

hımmm bak ben hiç tazyik sibonunu aklıma getirmemiştim.

ResimResim
mahoni38
Vosdost

Mesaj #9 gönderen mahoni38 » Pzr Eyl 25, 2011 4:21 pm

vosvosserdar yazdı:peki neden.40 yıldır buralara kadar sorunsuz gelmiş.ihtiyacı yok ki böyle bir şeye.

ayrıca yapılır yapılmaz değil ama bence engebede yere değer.şu olabilir tam silindirin oradan kanat yaparak hava hemen yukarı yönlendirilebilir.yada hepsinin yerine arka camın oraddaki kulaklara bir uzatma daha iyi olur.hem yakın hem hava tam yerine gider.tabi hepsi fuzuli.vosvos harika bir tasarım.ihtiyaç olsa yaparlardı.

40 yıldır orjinaline ekleme yapılmadan sorunsuz gidiyor.

Bu dusunceyi doğru bulmuyorum neden insanlarda 40 ina kadar 1 tane bile hap yutmazken hastalanmaz doktor yüzü görmezken simdilerde onlarca ilaç içiyorlar. zaman herşeyi tüketiyor.

havanın cok gelmesinden ziyaqda soğuk gelmesi adına belki gelen hava soğutulabilir veya yağ radyatörü üzerine direk klima ile soğutulmus bi hava püskürtülebilir.
vazsayalım motorun indirilmesini zorlaştırdı. günlük motor indirmediğimz için sorun olmaz diye düşünüyoırum.
ön tarafa bagaja bir radyatör koyup onu rüzgarla ve fanla soğutup onda ki suyu yağ radyatörünü soğutmakta kullanabilirsek güzel olur. zira yağ soğursa motor da soğur. Yağı soğutmaya öncelik vermeliyizx bunu yaparken yağ basıncını düsürmemek gerek

geçen havalandırma sistemleri üzerine bir program izliyrdu national geo. da orda havayı emiyor sistem ve emdiği sıcak havaya biraz su püskürtüyor hava suyu ıstıyor onra bu su damlacıkları filitree takılıyordu vw için cok komplike olabilir zira bu gökdelen soğutma sistemi idi ama fikir verir belki dedim..
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
mahoni38
Vosdost

Mesaj #10 gönderen mahoni38 » Pzr Eyl 25, 2011 4:59 pm

ek olarak yine bu forumdan bir alındı
"Bir yerde okumuştum.yağ radyatorunu küçük bir haznenin içine oturtuyorlar bu hazne de suyla doluyor ve aslında yağ soğutmasını hızlandırmış oluyorlar.bu su da devirdaim motoruyla su radyatorune gidip soğuyor."

radyatör nereye koysak derseniz en güzeli bagaja veya altına ordan da bi ızgara yapar radyatörü soğutursunuz. olur mu olur değer mi? değebilir imkan meselesi
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir