endüksiyon bobini

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ulucinar
Vosdost

endüksiyon bobini

Mesaj #1 gönderen ulucinar » Pzt Kas 07, 2011 12:18 am

Arkadaşlar sanırsam benim sorunumda bundan kaynaklanıyor ustamda bobin değişmesi gerektiğini söyledi çekişte düşüş var ayrıca tekleme yapıyo 74 vosa en uygun bobin hangisi fiyatları ne civarda önerilerinizi bekliyorum

endüksiyon bobini: Eskişehir Vosbağa 'dan alıntıdır.
Bakım: Endüksiyon bobini kontrolü iki kişi ile çok kolay halledilebilir.

Bir kişi direksiyona geçer , ikincisi distribütör kapağına takılı , endüksiyon bobininden gelen tam ortadaki kısa kabloyu kapaktan söker ve elektriğe çarpılmamaya dikkat ederek şase görevi yapabilecek vosvosun metal kısmına dokundu dokunacak kadar yaklaştırır (tabii ki söktüğü kablonun metal ucunu yaklaştırıyor ama değdirmeden, Bu arada benzinli bölgelerden mümkün olduğu kadar uzak olmalı sonuçta uçundan kıvılcım çıkacak). Bu şekilde hazır olunduktan sonra direksiyondaki yardımcıya işaret verilir ve vites boştayken marşa basılması sağlanır. Marşa basıldığında kablonun ucunda oluşan kıvılcımlara bakılır. Canlı mavi kıvılcım bobinin yeni olduğunu, parlak sarı kıvılcım bobinin kullanılmış ama hala görevini yeterince yapabildiğini ,turuncu kıvılcım ise benim değişmem gerekiyor uyarısı verdiğini gösterir.

Bobinin eskimesi , bujilere yetersiz elektrik gelmesine bunun neticesinde zayıf patlama , yani yakıtın tam yanamamasına, sonuç olarak da çekişin düşmesine ve fazla yakıt tüketimine sebep olur...

Çalışma prensibi: Aküden gelen 12 voltluk enerjiyi 10 000 volta çıkarak bujilerin bu enerjiyle çakmalarını sağlar. Normal bir motorun çalışması için 20 000 voltluk elektrik yeterlidir. Vosvoslarımızda devir yükseldikçe kaçınılmaz olarak üretilen elektrik yetememekte ve bu voltaj düşmektedir.

Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: PORTAKAL

Cvp: endüksiyon bobini

Mesaj #2 gönderen subutay2006 » Pzt Kas 07, 2011 10:55 am

55 lira civarındadır (bosch brezilya) parçacıdan istersen aracının modeline göre uygun olanı verirler genelde uyum sorunu olmaz mako bobini kullanan arkadaşlar dahi vardır.
It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
hunterakon
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Maviş

Mesaj #3 gönderen hunterakon » Cum Kas 11, 2011 1:21 pm

elektronik ateşleme başa bela :D distiribütör den şaşmamak gerek platini değiştir yoluna devam et :) ben eskiden yanayım
Resim
mahoni38
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #4 gönderen mahoni38 » Pzr Kas 13, 2011 8:10 am

Güzel yazı olmus tskler. yazana da paylaşana da. bu gun deneyeceğim.
2.si elektronik ateşleme işi sans işi kimi cok memnun daha platin meksefe ile mi uğraşıyorsunuz diyor. kimisi sorundan başını alamamış. orjinal çek malı skota favorit elektronik ateşleme sistemi (distribitör beyin bobin) cok iyi diyen duydum memnunlar genelde.
platin de kardesim 3 aya bi değiştir beni diyo süre kısaldı mı hadi bi de meksefe değiştiriyoruz. ben klasik ateşleme kullanıyorum ama bi elektriğe geçişdüşünüyorum sevmezsem orj. parçalar elimde dönerim geri.
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
the_loveteam
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #5 gönderen the_loveteam » Cmt Kas 26, 2011 10:39 pm

platin meksefe başka marka araclarla uyarmı mesela tofas tada ford?
ulucinar
Vosdost

Mesaj #6 gönderen ulucinar » Cmt Kas 26, 2011 11:45 pm

evet bobin değişti araç kendine geldi bosch marka üzerinden çıktı arızalıymış . bizde mako marka (25tl) tofaşlara kullanılan bir bobin taktık sorun yok şu anda

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir