super beetle otomatik vites ve ayarları

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
big1303
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: Leylâ

super beetle otomatik vites ve ayarları

Mesaj #1 gönderen big1303 » Pzr Oca 20, 2013 10:55 pm

Resim

Uploaded with ImageShack.us
[font=Arial Black]Elimden geldiğince öğrenip yapabildiğim kadarıyla sistemi çok yanlış bilgiler vermeden anlatmaya çalıştım. Belki birçok kişinin işine yaramayacak ama bilmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Hani olur da bir yerler de karşınıza çıkarsa bir bilginiz olmuş olur.

Ayar nasıl yapılır:

Resimde çizmiş olduğum Vitesin, en alt kısmındaki kırmızı çizgi somundur, 19 anahtarla açılır. Bunu yaptıktan sonra üst kısımdaki somun ve ona bağlı olan boru şeklindeki kol dönmeye hazır hale gelmiş olur. Araç çalıştırılır, boru şeklindeki kol karşıdan baktığınızda sağa doğru çevrilerek başlangıç noktasına getirilir. Daha sonra ayarınızı yapabilmek için sola doğru çevirdiğiniz her tur da vites ileri geri hareket ettirilir. Ancak bu ayarı yaparken vakumun sesi ne çok yavaş ne de çok hızlı olmalıdır.Hızlı yaptığınızda araç içersinde sarsıntı, az olduğunda ise debriyajınız da ayarsızlık
meydana gelir. Bunu en iyi ayarlamanın yolu ise sola çevirdiğimiz her tur da vitesi ileri konuma aldığınız andan itibaren el frenini de indirip aracın hareket etme şeklini de görmelisiniz.Eğer araç ileriye doğru sürüş yapmıyorsa bu, hafif tempolu yokuşlarda bile aracın geri düşeceğine işaret eder.
Ayarımızın hazır hale geldiğini anladığımızda ise; üst kısımdaki boru şeklinde olan kol,uygun anahtarla tutulur ve en altındaki somun sıkılarak işlemi tamamlamış oluruz.
Resimde gördüğünüz parça diyaframdır.İçersinde tasa benzeyen ince şambrel yapısında lastik bulunur. Vitesi her ileri geri sürdüğümüz de akciğer gibi şişer .Örneğin; vitesi 1.aldığınızda şişer geriye düşürdüğünüz de kapanır. Mutfaklardaki lavabo pompaları gibi de düşenebiliriz.
Diyaframın içersindeki lastiğin patlamasını ise aracın vites geçişlerini yaparken hava kaçağı olacağı için gümleme,dişlerin çıkardığı sesle ya da frene basmanıza rağmen arabanın ileri geri oynamasıyla da anlayabiliriz.Ayrıca ben zamanında içindeki lastiği bulamadığım için sanayi sanayi dolaşıp sert yapılı bir lastik bulup dışını da taşlayarak randuman almaya çalışmıştım.(Daha önceden forumda paylaşmıştım.) Sonuç olarak başarılı.Arkadaki kontrol vanası ise; sistemin merkezidir.Üzerindeki plastik kapak açılır ve düz tornavida ile sağa ya da sola tur yapılarak çevrilir. Örneğin; araç 40 km hızla gidiyor ve vitesinizi arttırmanız gerekecek ve bu esnada vakum vananın ayarsızlığından dolayı geç düşecek ve aracınız boşa düşerek motorunuz gaza bastığınızda fazladan bağırıp yorulacaktır. Ya da sürüş esnasında 70km hızla gidiyorsunuz ve vites düşüreceksiniz bu da motorunuzun
motor frenini en sağlıklı şekil de yapabilmesi demektir. Ama bu kontrol vanası ayarının eksiksiz yapılabilmesiyle oluyor. Bunu da en iyi çevirdiğimiz her tur da araç içersine geçip vitesi değiştirerek vakumun ne sürede düştüğünü anlayarak ve el frenini indirip aracın olduğu yerden kalkış süresini de ayarlarak bu şekil de ayarımızı tamamlamış oluyoruz.. Dediğim gibi arkadaşlar ben öğrendiğim kadarıyla sizlere bunu aktarıyorum.Türkiye de yarı otomatik vites(vakumlu) tamirini yapabilecek çok az usta var. Ayrıca onları yapanların da bu ayarları net ölçüler de yaptıklarını hiç sanmıyorum.
Burada önemli olan zaten sizlerle paylaşmak.Saygılar.
[/font]

Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Cvp: super beetle otomatik vites ve ayarları

Mesaj #2 gönderen gürhan » Pzr Oca 20, 2013 11:28 pm

Yarı otomatik şanzıman 'ı olanlar için mükemmel bir bilgi. Çıktısını alıp koyun torpido gözüne... Ustaya gitseniz bu kadar ayrıntılı anlatmaz. Hatta anlatmaz...Gördüğün kadarıyla ne gördüysen artık.
İbrahim arkadaşımıza verdiği bilgilerden dolayı teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Vosvosumun adı: PORTAKAL

Mesaj #3 gönderen subutay2006 » Pzt Oca 21, 2013 8:46 pm

Eline sağlık İbrahim kesinlikle arşive konulması gereken bir dosya teşekkürler.
It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
uqur91
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: SU

Mesaj #4 gönderen uqur91 » Pzt Oca 21, 2013 10:34 pm

Elinize sağlık. :ok:
Resim
Kullanıcı avatarı
mercam
Vosdost

Mesaj #5 gönderen mercam » Pzt Oca 28, 2013 9:36 pm

İbrahim sevaba girmiş bile sayılabilirsin :))
Bartender
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh -

Mesaj #6 gönderen Bartender » Pzr Şub 03, 2013 2:18 pm

Elinize Sağlık :ok:
Hangi Çılgın Bana Zincir Vuracakmış Şaşarım. !

M.Akif ERSOY
fùhrer
Administrator
Administrator
Vosvosumun adı: SrtK

Cvp: Ynt: super beetle otomatik vites ve ayarları

Mesaj #7 gönderen fùhrer » Pzr Şub 10, 2013 6:57 pm

Güzel paylaşim. Site arşivine ekliyorum. Kolay gelsin.

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir