VİTES FİBERİ DEĞİŞİMİ.

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

VİTES FİBERİ DEĞİŞİMİ.

Mesaj #1 gönderen gürhan » Cmt Mar 09, 2013 1:01 pm

VİTES FİBER DEĞİŞİMİ

Merhaba arkadaşlar. Birkaç zamandan beri Tuhsi’nin vites geçişleri biraz sertleşmişti. Katır kutur olmuştu. Bu yıpranma yavaş yavaş olduğu için zamanla bu sürece alışılıyor. Ve vitesi hep o şekilde kullanmaya alışıyorsunuz. Doğrumu? Yanlış...
Sistemi rahatlatacak parça basit; vites fiberi denilen plastikten uyduruk bir parça...Ucuz bir parça...Aslında bu güne kadar tek parça olarak biliyordum. Ancak bu çalışmamda iki parça olduğunu öğrendim. Aynı parça sistemin hem başında hemde sonunda mevcutmuş. Ben sadece vites kolunun orada var diye biliyordum, meğer vites kaplininin olduğu arka kısımda görünmeyen iç tarafta da aynı parçadan bir adet mevcutmuş. Gelgelelim değiştirmesi ve işçiliği uğraştırıcı sinir edici bir parça, el ile çalışma alanları çok dar olduğu için parmaklarla santim santim yapılması gereken bir işlem.

Resim

Resim

Yukarıda yeni ve eski fiberlerin resimlerini göstermek istemiştim, ancak arka taraftan bir adet fiber daha çıkınca onunda resmini ve durumunu paylaştım.

Şimdi gelelim bu işlemi nasıl yaptığımıza.
Kızımızı yada Oğlumuzu düz bir zemine alıyoruz. Arka koltuğu çıkarıyoruz, vitesin oradaki konsolu çıkarıyoruz, çalışacağımız alanlar ortaya çıkıyor.

Resim
Şasi tünelinin sonundaki tek vida ile tutturulmuş kapağı kaldırıyoruz.

Resim

Karşımıza vites çubuğunu ve şanzımanı bağlayan vites kaplini çıkıyor. Bu esnada kaplinin iki yanında bulunan lastiklerin sağlamlığını kontrol edip, değişmeleri gerekiyor ise değiştirebiliriz. Kaplinin bir tarafında bulunan altıgen vidayı uygun anahtarla gevşetiyoruz ve çıkarıyoruz. Burada işlem yaparken parçaların aşağı düşmemesi için çok dikkat edin, aksi takdirde düşen parçaları aşağıdan almak için ayrı bir çaba göstermeniz gerekebilir. Kaplinin bir tarafından vidayı diğer tarafından somun vazifesi gören çubuk parçayı çıkarınca kaplin ve vites çubuğu birbirinden ayrılıyor.

Geçiyoruz vites kolunun olduğu tarafa

Resim

Uygun anahtar ile vites kolunu ve altındaki ayar sacını yerinden çıkarıyoruz. Bu esnada parçaların takılış pozisyonlarını ve sıralarını hafızanıza almanızda fayda var. Aksi takdirde bu alttamıydı, üsttemiydi, sağdamıydı, soldamıydı diye gereksiz yere adrenalin salgılayıp terleyebiliriz.

Vitesin oradan geçiyoruz 1303 vosvosumuzun önüne yatıyoruz. Ön apronun arka tarafına baktığımızda şekildeki gibi iki vida ile tutturulmuş bir kapak görüyoruz, uygun anahtar ile açıyoruz.

Resim

Resim

Resim

Geçiyoruz vites kolunun oraya yine. Parmağınızı deliğe soktuğunuzda borusu arkaya doğru uzayan bir pipo şeklinde olduğunu düşünebilirsiniz. Parça şu anda boşa çıkmış durumda. Arka taraftan usul usul itmeye başlayın piponun ucu takılacak ve ilerlemeyecektir. Arka taraftan pipoyu tutup sağa çevirin, ucu kurtulacak ve öne doğru ilerleyecektir. İnce burunlu bir pense yada kargaburun yardımı ile vites kolunun oradaki boşluktan santim santim öne doğru itin...itin...itin...Vites fiberinden kurtulunca vites çubuğu öne kadar ulaşmış demektir, vosvosunuzun önüne gidip çubuğu oradan çekin dışarıya alın. Vites kolunun oradaki delikten içeriye arkaya doğru baktığınızda eskimiş yıpranmış plastik fiberi çekerek alın. Fiberin etrafında telden bir halka olması lazım iç kısma düşürmeyin, düşmüş ise alın.
Resim

Fiberin halkasını etrafına takın, fiberi yerine oturtun. Bol bol gres kullanın...Aynı şekilde arka tarafında fiberini yerine oturtun...Oturunca tık diye bir ses gelecek.
Resim

Arka tarafın fibere takılan telini bulamadığım için aynı ölçüde anahtarlık halkasının bir kısmını keserek tel yaptım.
Resim

Çubuğu temizleyip yağlayıp aracın önünden içeriye sokmaya başlayın...Fiberin ortasından geçirip arkaya doğru ilerletin...bu aşamada ben arkada bir tane daha fiber yuvası olduğunu öğrenip işi yarım bırakmıştım. Aksaraydan tekrar fiber aldım...Bu sefer 3 adet aldım, bir takım yedek olsun. Adedi (mart 2013) 5tl... Oradaki eski ve yıpranmış fiberide çıkarıp parça tedariki için işin devamını ertesi güne bırakmıştım. Arkadaki yuvayada fiberi yerleştirip pipoyu çıkardığınız şekilde döndürerek yerine yerleştirin. Bunu anlatmak çok kısa sürüyor, ancak ciddi sınavdan geçiyorsunuz takarken.

Parça yerine geldikten sonra ilgili parçaları ters işlem olarak yerlerine takıyorsunuz...Yani kaplini takıyorsunuz, arka kapağı takıyorsunuz, ön apronun arkasındaki kapağı takıyorsunuz. Vites kolunu yerine takıyorsunuz. Mekanizmaları doğru şekilde taktığınızdan emin olun. Vidalarını tam olarak sıkmayın. Tüm viteslerin geçişlerini kontrol edin. Sonra sıkın. Birkaç tur atıp vites ayarlarını yolda kontrol edin.

İş bittikten sonra 1 ve 3 ün arasının 20 santim olmadığını görüp şaşırıyorsunuz...Güle güle kullanın. Bu işlemden ustalar kaçmakta...Parçaya göre para alsa kendisini kurtarmaz, saate göre para alsa siz yuh dersiniz....Hadi geçmiş olsun.

Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: PORTAKAL

Cvp: VİTESİ FİBERİ DEĞİŞİMİ.

Mesaj #2 gönderen subutay2006 » Cmt Mar 09, 2013 4:03 pm

bu çok faydalı paylaşım için teşekkürler üstad kesinlikle arşivde olması gerekli hemen alıyorum emeğine sağlık.
It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
Doğu
Vosdost

Cvp: VİTESİ FİBERİ DEĞİŞİMİ.

Mesaj #3 gönderen Doğu » Cmt Mar 09, 2013 6:46 pm

Elinize sağlık çok güzel anlatım. Bende ilk aldığımda değiştirdim. 4. viteste giderken zırıltı yapıyor, elimi vites koluna attığımda kesiliyordu, sorun vites fiberi, çözüm değişimi. :)
fùhrer
Administrator
Administrator
Vosvosumun adı: SrtK

Cvp: VİTES FİBERİ DEĞİŞİMİ.

Mesaj #4 gönderen fùhrer » Cmt Mar 09, 2013 9:52 pm

Gürhan hocam 10 numara yazı hazırlamışsın. Bravo.
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Turna

Mesaj #5 gönderen atakan77 » Cmt Mar 09, 2013 10:35 pm

Çok güzel anlatım olmuş Gürhan. Eline sağlık.
Kullanıcı avatarı
efemm006
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: VosbiCan

Mesaj #6 gönderen efemm006 » Sal Mar 12, 2013 8:04 pm

Döktürmüşsün abi yazan ve yapan ellerin dert gôrmesin :)
Erdi Hasırcı
Kullanıcı avatarı
ilkeer
Vosdost
Kan Grubu: A Rh -
Vosvosumun adı: firuze

Mesaj #7 gönderen ilkeer » Sal Mar 12, 2013 11:35 pm

güzel paylaşım olmuş elinize sağlık
Muhtaç olduğun kudret,damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi M.Kemâl ATATÜRK
20.10.1927
Lütfü
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #8 gönderen Lütfü » Sal Mar 19, 2013 2:47 pm

Teşekkürler paylaşım için.
VOGEN
Vosdost
Vosvosumun adı: CABBAR