Basic ve Super Beetle

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Tosbağa
Vosdost

Mesaj #21 gönderen Tosbağa » Cmt Oca 14, 2006 1:22 am

Tospick Last Edition hakkında sana katılıyorum. Muhabbetten sonra biraz daha kurcaladım orayı burayı baktım son olarak 2004 de üretilmiş. Hatta bazı fotolar buldum sanırım senin videodakiler herhalde baya seranat olmuş... :)

Saf Alman Cemile... :D

Resim
Tosbağa
Vosdost

Mesaj #22 gönderen Tosbağa » Cmt Oca 14, 2006 1:26 am

Tospick bu arada iki foto yolluyorum bu ikisi 73 model biri Super die geçiyor biri de Basic die...

Resim

Resim

Resim
tospick
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: Tospick

Mesaj #23 gönderen tospick » Cmt Oca 14, 2006 1:33 am

doğrudur kardeş, ben elimdeki kaynaklara göre konuştum :) basic modeli varmış bende öğrenmiş oldum :)

ama hala aklım 2004te üretilen vosvosa ermiyor? çünkü adamlar veda şeklinde fabrikadan çıkana kadar çekmişler, zaten direk olarak müzeye gidiyor araç :?: :?:
Tosbağa
Vosdost

Mesaj #24 gönderen Tosbağa » Cmt Oca 14, 2006 1:35 am

Tospick sendeki video da Last Edition kaç yılının? Yani son vos sendeki video ya göre hangi senede üretilmiş?

Resim
Tosbağa
Vosdost

Mesaj #25 gönderen Tosbağa » Cmt Oca 14, 2006 1:40 am

Özür dilerim bir düzeltme tam olarak şöyle.

Son vos Doğu Meksika da yer alan Puebla şehrinde tam olarak şu tarihte üretilmiş; 10 Temmuz(Salı) 2003.

Yani 2004 değil... Özür...

Resim
swiss
Vosdost

Mesaj #26 gönderen swiss » Cmt Oca 14, 2006 2:26 am

yaa noolmuş burda beee biraz yok olduk millet döktürmüş yaa burda eheuheueheuehueheu işta deli arıza manyak ne ararsan var :lol: :?: :tiksinc:

oooooo oku oku bitömez bee şimdi bunlar......
135/165SR-15 tires on PORSCHE wheels...
Er_cU

Mesaj #27 gönderen Er_cU » Cmt Oca 14, 2006 2:29 am

wolf patlar yarın...
swiss
Vosdost

Mesaj #28 gönderen swiss » Cmt Oca 14, 2006 2:41 am

tospik..... en son 85te almanyada alman tabiriiiyle Yubileums kaefer üretildi fabrikadan adı YubiKaefer di ve sadece özel gri renkte üretilmişti....

bendeki 2004-2005 dediim ise 15 adet bi dernek için el üretimidir en son nokta vi vosvos için ama hangi sitede olduunu hatırlamıyom araştırmada eski kasa vardı o yüzdende es geçmiştim.... :? last editiyon saaten ama 1300 diiller

amaan boşver alamicaamıza göre..... :?:
armanthor
Vosdost

Mesaj #29 gönderen armanthor » Cmt Oca 14, 2006 3:54 am

Yani tebrik ediyorum yarmışsınız ortalığı arkadaşlar.
Dinleyin şimdi :

Type 1 denilen volkswagen üretimi bizim vosvos ya da kaplumbağa diye adlandırdığımız modeldir genel olarak. Genel olarak diyorum çünkü bazı buslara da type 1 bus denmiştir zamanında (eski tip ön camı 2 parça olanlara filan)
Type 2 Buslardır (şu köfteci vs. olan önü tek parça yuvarlak camlı buslar)
Type 3 Notchback, Variant (ve bir başka modeli daha vardı hatırlayamadım) Arkadan Yatık motorlu tiplere denir.

Type 1 kaplumbağaların 2 çeşidi vardır.

1. çeşit standart tiptir. Bunlara bizde genel olarak (yanlış ta olsa) düz cam da denir. Özelliği şase numarasının 11 ile başlamasıdır (sizin bahsettiğiniz modellerde-daha eski modellerde farklı) yani 113 ile başlayan bi şase numarası 73 model bir standart vosvosun şase numarasıdır. Düz cam denmesinin yanlışlığı ise her düz camın standart olmamasıdır (bkz. aşağıda 1302)Bu şase numarasındaki ilk 1 Type 1 olduğunu, ikinci 1 standart tip olduğunu, sonraki numara (3) ise 70li yıllardaki üretim yılını gösterir. Geri kalan numaralar da fabrika çıkış seri numarasınıdır, kaç sayılı üretim olduğunu gösterir.

2. çeşit süper beetle'dır. Bu tip 1971'de 1302 modeli ile başlamıştır. 1302ler de düz camdır ancak ön takımları yaylıdır. Daha sonra 73'te ön camları bombeli tip, yani 1303 modeli üretilmeye başlanmıştır. 1302 ve 1303ler super beetle olarak geçerler. Türkiyede (yine yanlış olarak) BİG olarak bilinen modeller aslında genel olarak super beetle diye adlandırılır. Sebebi ön takım başta olmak üzere bir takım farklılıklar taşımasıdır. En önemli fark ön takımlarının yaylı ve salıncaklı olmasıdır. Tıpkı diğer modern arablar gibi. Super beetle sınıfının (73-74 senelerindeki 1303ler için konuşuyorum) şase numaraları 13 ile başlar yani 134 ile başlayan bir vosvos 74 model bir 1303'tur, super beetle'dır.

Vaziyet kısaca budur.
Burdaki Basic diye geçen model tahmin ediyorum aksesuar olarak fakir bir ticari model ben de ilk defa gördüm. Belli bir ülkeye özgü bir model olabilir.
Bir tek hayatın var, yaşa!
Ya da en azından denerken öl....
swiss
Vosdost

Mesaj #30 gönderen swiss » Cmt Oca 14, 2006 4:04 am

helalolsun güçlü..... alkışşşş

bende typ1 i anlatmaya çalıştım ama bukadarını başaramadım nedeolsa türkçek okadar ii diil... :(

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir