Hararet İkaz Lambası Bağladım

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Hararet İkaz Lambası Bağladım

Mesaj #1 gönderen yavuzss » Prş Ağu 24, 2006 1:54 am

Geçen sene vosvosuma yağ basıncı ve hararetini ölçmek için göstergeler takmıştım. Ancak hararetin 80ºC civarında seyretmesi, en fazla 95ºC göstermesi göstergeye olan güvenimi sarstı. Müşür ve göstergeler birbiriyle uyumlu, markaları VDO. VDO vosvosların hız göstergesi, benzin göstergesi, zaman saati vb. gibi aksesuarlarını üreten firma. Bu noktada parçalardan şüphem yok, ancak hararet müşürünün takılı olduğu yer standart yağ basınç lambasının müşür yuvasına tornada yapılan ince uzun aparat olduğu için yağ devirdaimi olmuyor, bu sebeple sanırım 10-15ºC eksik gösteriyor.

Yurtdışındaki forumları takip ediyorum, orada Gene Berg firmasının bir ürününü tartışıyorlardı, kısa bir araştırma yaptım. Gene Berg firması California'da 1970'lerden bu yana vosvoslar için modifiye parçaları üreten bir firma. Vites kolları, dereceli egzantrikler, hafif alaşımdan motor parçaları gibi çeşitli parçalar üreten saygın bir firma. Bu bahsettiğim ürün yağ çubuğu hararet uyarı sistemi. 1972 yılında piyasaya sürülmüş ve hala üretimi devam eden çok kullanılan bir parça. Kullanımı, montajı çok basit. Gösterge olmasa bile motorun ısınmaya başladığını veya çok ısındığını ışıkla ifade edebilen basit bir sistem.

Orijinal yağ çubuğu çıkarılıyor, yerine Gene Berg yağ çubuğu konuyor. Yağ çubuğunun üstünde bir vida-somun var. 40-50cm'lik bir elektrik kablosuyla (paket içinden gerekli herşey çıkıyor), bir ucu yağ çubuğuna, diğer ucu standart yağ lambası müşürüne bağlanıyor. Yani bu durumda yağ basıncının düşmesi göstergedeki küçük kırmızı lambayı yakabileceği gibi, yağ çubuğu da aynı lambayı yakabiliyor. Yağ çubuğunun üst kısmanda D şeklinde bakır bir parça var, ısı artıkça bu parça saat yönünde dönüyor ve kritik olan 225ºF (yani 107ºC) ısıya ulaşınca motor ısısıyla titreyen D şeklindeki bakır parça somuna titreyerek dokunuyor ve lambanın kırparak yanmasına sebep oluyor. Bu hararetin sınırda olduğunu gösteriyor, hız keserek lambanın sönmesi bekleniyor. Eğer hararet artacak olursa bakır parça saat yönüne daha fazla dönüyor ve vidaya tamamen yapışıyor ve lamba sürekli olarak parlak bir şekilde yanıyor.

Yağ lambasının kırpması "acaba yağdan mı hararetten mi?" gibi bir ikilem yaratabilir. Bu beni rahatsız ettiği gibi sizi de rahatsız ederse çözüm olarak ayrı bir hararet ikaz lambası yapılabilir. Bunun için uygun yere 12V bir lamba yerleştireceğiz. Ben ABD export vosvoslar için yapılmış olan emniyet kemeri uyarı lambasını bu iş için uygun gördüm. Lambanın (+) ucunu sigorta kutusunun kontağa bağlı hattına bir kabloyla bağlıyoruz. (-) ucu ise motora gidiyor, yani yağ çubuğuna bağlanıyor. Yağ çubuğu ısınınca saat yönünde dönen bakır ucu vidayla temas ediyor ve tamamlanan devre lambayı yakıyor.

Sigorta kutusunda hangi hat kontağa bağlı? Kontak kapalıyken voltmetrenin (-) siyah ucunu şaseye dokundurup (+) kırmızı ucuyla sigorta uçlarını tek tek kontrol ediyoruz. (Voltmetre DC olarak 12V'dan yüksek, muhtemelen 20 volt için ayarlanacak) 12V civarı okunan hatlar 30 numara yani sürekli elektrik olan hatlar, 0V gösteren hatlar da kontak açılınca aynı volt değeri yani 12volt civarı verirse bu da kontağa bağlı terminal 15 oluyor. Biz terminal 15'ten yeni bağlayacağımız hararet ikaz lambasının (+) ucuna hat çekmeliyiz. Sonra bu lambanın (-) ucunu yağ çubuğuna bağlayınca iş bitti. 2-30 dakikalık iş.

Son olarak, Gene Berg firması 30küsür yıldır vosvoslar için performans parçaları üretiyor, ancak hararet göstergeleri üretmiyor. Berg amcamız zamanında piyasada satılan kaliteli göstergeleri almış test etmiş, hepsinin farklı ölçtüğünü tespit etmiş. Güvenilir gösterge olsaydı ben yapıp satar para kazanırdım diyor. Dikkatimi çekti, 60'lı yılların vosvos aksesuar kataloglarını incelediğimde VDO'nun hararet göstergesi için yaptığı yağ çubuğu müşürleri var. Ancak VDO talep olmasına rağmen bunları artık satmıyor. eBay.com adresinde elden satılan 1968 üretim tarihli kullanılmamış VDO müşürler var, neden yenisi yok hiç düşündünüz mü? Ben 1 yıl aradım yenisini bulamadım. Bence VDO firması Gene Berg ile aynı fikirde.

Gene Berg çubuğunu 21 yıldır kullanan bir vosvosçuyla tanıştım internette, adam minibüsünde kullanmış, sonra kaplumbağa almış minibüsü satmış, hala eski çubuğu kullanıyor.

ResimResimResimResimResim
En son yavuzss tarafından Sal Oca 02, 2007 2:13 am tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #2 gönderen [ WOLF ] » Prş Ağu 24, 2006 5:54 am

Çok güzel ve faydalı bir çalışma Yavuz, eline koluna sağlık paylaşımın için teşekkürler.. +100 teknik puan :ok:
FK
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: FK

Mesaj #3 gönderen FK » Prş Ağu 24, 2006 8:49 am

Çok güzel bi çalışma olmuş ellerine sağlık
Resim

FK Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin:
TIKLAYINIZ

DEĞER OTO MOTOR KASTAMONU
Sanayi Sitesi 2.Sokak No:67
03662128524 - 05434418020
[email protected]
refika
Vosdost

Mesaj #4 gönderen refika » Prş Ağu 24, 2006 9:59 am

Ellerine sağlık!
iron_mask
Vosdost

Mesaj #5 gönderen iron_mask » Prş Ağu 24, 2006 3:24 pm

birde nasıl temin edebilecegimizden bahsetsen super olur yawuzcum
cok faydalı bişi hele gecen haftadan sora sart oldugu kanısındayım :)
www.vosteam.com superadministrator :D
[email protected]
burdan ulasabilirsiniz. cep tel yazmam
her konuda yardımcı olamam sawas gibi.
ben prensip sahibiyim
trmuratakturk
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Uğur

Mesaj #6 gönderen trmuratakturk » Prş Ağu 24, 2006 7:29 pm

Eline koluna sağlık resimli anlatımda çok güzeldi.....!!!!!!!!!!
Resim
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #7 gönderen vosbik » Prş Ağu 24, 2006 8:22 pm

eline sağlık yavuz.çok güzel bir uygulama.nereden ve nasıl temin edebileceğimizi fiyatıyla birlikte belirtirsen çok daha iyi olacak.
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #8 gönderen yavuzss » Prş Ağu 24, 2006 11:48 pm

Bir yakınım Amerika'daydı, ondan istedim. Ancak www.cip1.com gibi kredi kartıyla alınabilmesi lazım, kargoyla gelir.

http://www.geneberg.com/

http://www.geneberg.com/product_info.ph ... cts_id=256

$20 ürünün fiyatı
kargo?
kutbay
Vosdost

Mesaj #9 gönderen kutbay » Cum Ağu 25, 2006 12:18 am

ellerine sağlık
Resim
Hey gidi karadeniz doldi da taşamadi
Etmeyelum sevdaluk edenler yaşamadi.....
zlothann
Vosdost

Mesaj #10 gönderen zlothann » Cum Ağu 25, 2006 8:05 am

tebrikler tebriklerr. cok işimize yarayacak saol. benden de +1 :) ibremiz bu kadar şimdilik.

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir