Super bettle nizin çatlak konsolunu kendiniz onarın

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
zlothann
Vosdost
Mesajlar: 233
Kayıt: Cum Tem 21, 2006 10:56 am
Konum: Ankara

Super bettle nizin çatlak konsolunu kendiniz onarın

Mesaj #1 gönderen zlothann » Prş Eki 12, 2006 11:22 pm

Super Bettle lerin en büyük sorunlarından biri gözümüzü rahatsız eden konsol çatlaklarıdır. Bu durumdan yaklaşık 4,5 sendedir müzdaribim ve bana cesaret veren arkadaşlarım olana dek bu çirkin görüntüyü kimi zaman kestiğim halıfleks le kimi zaman şu kaydırmayan zımbırtıyla örterek göz ardı etmeye çalıştım fakat sıkıntımın ikiye katlandığını belirtirim 

Vosseverlerin cesaretiyle (gazıyla) 24/10/2006 tarihinde kendi konsolumu kendim kaplama işini yapmaya karar verdim. Kaplama işlemini safha safha anlatacağım. Öncelikle temin etmemiz gereken malzemeler;

1,5 – 2 Metre Suni deri (kalın malzeme olursa desenleri derin olduğu için hoş bir görüntüsü var ayrıca konsoldaki küçük kabarıkları ve göçükleri kamufle edebiliyor fakat köşelere bu malzemeyi yapıştırmak şekil vermek bir hayli zorluyor. Onun yerine ince malzemeyide tercih edebilirsiniz – 15 YTL

1 Kutu 600gr Pattex yapıştırıcı (bally diye tabir edilen türden) - 9 YTL

3 adet Ortaboy fırça (yada tek fırça alıp işlemlere ara verdikçe temizleyebilirsiniz) - 3YTL

10gr lık Pattex Japon yapıştırıcısı - 4,5 YTL

2 kg lik çelik macunu - 8YTL

Bez zımpara 300 lük ve 150 lik alabilirsiniz - 3 YTL

Ev kapı izolasyonu için kullanılan silikon kıvamlı kendinden yapışan fitiller (ısı kanalları izolasyonu için) - 4,15


Kullanılacak alet edavatlar;

Maket bıçağı, lokma takımı, düz – yıldız tornavida, kağıt kalem, bant, yörsan yoğurt kutusu, yan keski, WD40, kargaburun, cırcır (kılçık), İyi yardımcı bi kaç dost, sabır, el emeği, göz nuru.

ÖNEMLİ İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE KUTUP BAŞINI HERHANGİ Bİ KAZAYA KARŞIN SÖKÜN

Konsol sökümü;

Bu iki resimdeki vidalar konsaolun her iki tarafında mevcut bu vidaları sökmeye koyulun

Resim Resim

Ve bu vidaları sökün direksiyonun altındaki kablo topluluğunu derli toplu tutuyor iki tarafında vida nevcut

Resim

Torpido Kapağını sökülmesi : işaretli yerlerde ikişer tane vida var onları ilgili lokmayla söküp alıypruz torpidoyu yerinden çıkarmamız için torpido kapağını sökülmesi şart

Resim


Torpidoyu vidaların sökerek yerinden çıkarıyoruz

Resim

ÖNEMLİİİİ KONSOLU SÖKTÜĞÜNÜZ ANDAN İTİBAREN ASLA BAGAJ KAPAĞINI KAPAMAMNIZ GEREKİYOR TORPİDOYU SÖKTÜĞÜNÜZDE BAGAJI AÇMAK İÇİN KULLANDIĞIMIZ KOL A BAĞLI TEL İ SÖKMEK ZORUNDA KALIYORUZ VE EĞER BAGAJI KAPARSANIZ AÇMAMA İHİTMALİNİZ YÜKSEK :)

Bagaj açma teli çıkarılması (bu teli kilitten işaretli vidayı gevşeterek bağlı olan teli arabanın sağına doğru çekerek yerinden çıkarıyoruz)

Resim

Bagaj açma kolunun telini bagajda izleyere takip edin ve yerleştirildiği yerlerden kurtarın. Unutmayın söktüğünü her vidayı yörsan yoğurt kutusuna atıyoruz. Çok işinize yarayacak. Ardından torpidoyu yerşnden kurtarıp çektiğinizde bagajdaki telle birlikte çıkacak torpidodan kurtulun.

Son vida : bu vida için biraz eğilmeniz gerekiyor çünkü vida konsol lu direk vos un metaline bir ayak yardımıyla bağlıyor orayı lokmayla sökebilirisniz.

Resim

Kabloların sökülmesi elektrik anahtarlarının çıkarılması;

Göstergenin kablolarını sökmemiz gerekiyor ve bu işlem biraz karışık olduğu için küçük bi numaralama işlemiyle bu karmaşayı önlüyoruz. Gösterge panelinizi sarı kısımlardan iki tarafından tutup kendinize çekerek (sağa sola oynatın) yerinden çıkarın. Arkasındaki km kablosunu elle açabileceğiniz vidalı yerinden sökün. Ve sadece kablolara bağlı şekilde hafif kabloları çıkarmadan kendinize çekin. Kabloların hepsini görebileceğiniz şekilde yerinden çıkartın

Resim

Bu ufak numaralama işlemiyle göstergeden söktüğünüz her kabloyu nerden söktüyseniz oraya ve kabloya aynı numaraları yapıştırın aman ha sıkı sıkı. Yörsan yoğurt kabının kapağı buradada işe yarıyor yaauw. 

Resim

Aman ha dikkat böle dalgınlıklar yapmayın bedelini göstergeyle ödeyebilirsiniz

Resim

Elektrik anahtarlarını yerinden çıkarın. Resimdeki şekilde eliniz arkaya sokun ve anahtarın arkasındaki kulakları sıkarak yerinden çıkartın

Resim

Diğer kabloları göğüsten ayırmanız için konsolun altına uzanmanız gerekiyor. Sigorta tablasından çıkan kablolar grup halinde direksiyona ve göstergeye gidiyor bu kablo grupları cırcırlarla konsolun iç kısmına tutturulmuş durumda ve kablo konsolun altından bakarak bu cırcırları kablolara zarar vermeden kesin kabloları geçtiği oluklardan çıkartın.

Çakmağın kablolarınıda numaralayarak kesin.


Fresh air kumanda düğmelerinde yerinden çıkarmamız gerekiyor dikkat ettiyseniz bu düğmeler yumuşak kıvamda. Düğmeleri çıkarmamız için düğmenin üzerindeki sert plastik üzerinde oklar olan kapağı düz tornavida yardımıyla çıkarıyoruz. Bundan sonra o yumuşak plastik düğmeyi sert şekilde çekin yerinden çıkacak ve beyaz dört köşe miller ortaya çıkacak. Son işlem olarak düğmenin altında kalan göğse sıfır duran üzerinde iki tane delik olan plastik parçayı saat yönünün tersine döndürerek çıkarıyoruz iki düğmeyide böyle söktükten sonrao kumanda setini arkadan çekip alın ve malzemeler kaybolmasın diye tekrar üzerine takın.

Resim

Konsolun çıkartılması;

Vosun konsolunu herhangi sökmeyi unuttuğumuz herhangi bişey kalmamsı için yukarı doğru esneterek yerinden oynatıyoruz. (Not model farkından doğabilecek farklılıklar olabilir fazladan vida ve ya değişik yerlerde vidalar olabilir onuda artık göz yordamıyla hallediverin canm kolay iş deil) ve önceki delikli metal kısmı konsolu ileri doğru ittirerek tırnaklarının tuttuğu yerden kurtarıyoruz ve konsolo biraz öne devirerek ve yukarı kaldırarak yerinden çıkarıyoruz.

Ve zafer

Resim
Bundan sonraki işlemler konsolu yüzeyindeki çatlaklarından arındırlıması ve satıhın düzlenmesi.

İlk olarak konsolun üzerindeki dışa doğru meyil vermiş çatlakları kabarık duranları maket bıcağıyla hafif derinleştirecek şekilde traşlıyoruz. Çıkıntıları çapakları kesiyoruz. Ve konsolu silip çelik macunumuzu hazırlıyoruz. Çelik macununu bu çatlakları doldurmak için ve konsolu düz bi görünüme kavuşturmak için kullanacağız. Aşağıdaki resimde konsolun macunlanmış hali mevcut

Resim

Macunlama işlemiyle birlikte orijinalinde loud phones olan delikli yeri iptal edip Tuğrul arkadaşımın marifetli ellerinde hayat bulan plastik bir parçayla kapatıp macunladım.

Resim

Ve beni delirten günler süren zımpara işlemi. Bu işlemi konsol içinize sinene kadar yapabilirsiniz.

Resim

Oyy yoruldummm

Resim

Oy oy oy anam bittim

Resim

Zımparalama işi tamamen bittiğinde deri kaplama işi geliyor bunun için konsolun yüzeyini ıslak bezle tertemiz yapın. İç kısmını küçük bir fırça yardımıyla temizleyin kompresor imkanınız varsa daha da iyi olur.

Yapıştırma işlemine başlamadan önce resimde görünen plastik aksamları konsoldan sökün

Resim


Yapıştırma işlemine göstergenin üzerinden başlayın çünkü en çok zorlanacağınız yerler burası. Bu bölümü yapıştırmadan önce vinleksparçayı göstergenin üzeirne yerleştirin ve vinleksin yetip yetmeyeceğini sağdan ve soldan ayarlayın çünkü vinleksin kısa gelebileceği yerler olabilir.

Yapıştırma işleminde yapıştırıcıyı fırça yardımıyla her iki yüzeye bolca sürün ve 15 dakika bekleyin. Ve unutmayın ilk başlayacağınız yer göstergenin üzeri. 15 Dakika bekledikten sonra yüzeyleri birbirine yavaş ve dikkatli biçimde yapıştırın elinizle baskı uyguladıktan sonra sert bi cisimle (ben bardak kullandım) yüzeylerin iyice yapışmasını sağlayın.

Göstergenin üzerini bitirdikten sonra vosun konsolunun üst kısmını vosa bindiğinizde yukarı bakan kısmını kaplayacağız. Fakat burada bi kaç hileye başvuracağız. Resimdeki yerlere Japon yapıştırıcısını ince bir çizgi şeklinde bol olmamak kaydıyla yapıştırıcıyı sürüp kurumasını bekledikten sonra sürüyoruz.

Resim

Bu alanlara vinleks zor tutunuyor ve sizi uğraştırıyor. Eğer japonu fazla süreyimde eyi yapışsın diye çakallığa girişirseniz yanılırsınız vinleksi yakıyor deliyor o kimyasal az sürün tutunduğunu hissedin yeter.

Göstergenin üst ve büküm kısımları bittikten sonra göstergenin içini yapıştıracağız ama bunun için saç kurutma makinesi kullanacağız neden mi?. Vinleksi ısıtıp esnek bi kıvama getirip burada oluşacak bükülmeleri önlemek için.yapıştırıcıyı yine iki yüzeye uygunlayın ve göstergenin içine gelecek kısmı saç kurutma makinesiyle ısıtın. Orta kısmını sert bi şekilde gererek yapıştırın.

Resim Resim

Yan kısımlarıda yapıştırıcı uygulayıp saç kurutma makinesi yardımıyla yapıştırın. Ve vida deliklerini unutmayın özellikle o kısımlara vinleksi konsolun içine bükerken kat gelmemesine dikkat edin.

Fresh air kumanda kollarının olduğu kısmı ayrı bir vinleks parçasıyla kaplayabilirsiniz. Çünkü büyük vinleks parçası sizin görmenizi engelleyecek rahat çalışmanızı önleyecek. O kısmı kesip sonradan yapıştırmak üzere kenara koyabilirsiniz.

Tüm yapıştırma işleminden sonra en sonra torpido kapağınıda vidalarından sökerek kaplayınca işimiz bitiyor. Ve konsoldaki fazla derileri (içeriye büktüğümüz) maket bıçağıyla kesiyoruz.

Kaplanmış göğüsün takılmadan önce ki hali ;

Resim Resim Resim

Resim
En son zlothann tarafından Prş Eki 12, 2006 11:34 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.


[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Mesajlar: 5032
Kayıt: Cmt Haz 04, 2005 10:20 pm
Kan Grubu: A Rh -
Konum: A N K A R A

Mesaj #2 gönderen [ WOLF ] » Prş Eki 12, 2006 11:27 pm

Bravo Aydın seni tebrik ediyorum kardeşim... :alkış: Anlatımın + resimler + Detaylar + Emeğin + Azmin helal olsun.. + puanlarda bizden ... Güle güle kullan .. :ok:
donis
2007 Bakımlı Vosvos Ödülü
2007 Bakımlı Vosvos Ödülü
Mesajlar: 1391
Kayıt: Cmt Tem 02, 2005 10:36 pm
Konum: QTAHYA + OLDCITY

Mesaj #3 gönderen donis » Prş Eki 12, 2006 11:31 pm

hay maşallah...

ne diyeyim ellerine sağlık...uğraştığına değmiş doğrusu...
Deniz KAMALI...QVOS...KÜTAHYA...

Resim
cakabo
Vosdost
Mesajlar: 3411
Kayıt: Cmt Haz 04, 2005 11:40 pm
Konum: ankara

Mesaj #4 gönderen cakabo » Prş Eki 12, 2006 11:35 pm

bravo tebrik ederim.. ellerinize sağlık..
[align=center]0532 521 15 74
SEVMEK BİR ŞEYİ SEVMEKTİR VOS KADAR..!
http://www.youtube.com/watch?v=rHJZBwtS6JU]Resim
[/align]
Have_a_Cigar
Vosdost
Mesajlar: 865
Kayıt: Pzt Haz 06, 2005 10:04 pm
Konum: Ankara

Mesaj #5 gönderen Have_a_Cigar » Prş Eki 12, 2006 11:39 pm

vallaha bravo ellerine sağlık böle marifetli voscular olduktan sonra hiçbi vosun sırtı yere gelmez kardeşim :alkış: :ok: :))
Resim
Funda
2007 Şirin Vosvos Ödülü
2007 Şirin Vosvos Ödülü
Mesajlar: 2470
Kayıt: Prş Oca 05, 2006 3:12 am
Vosvosumun adı: daisy
Konum: Ankara

Mesaj #6 gönderen Funda » Prş Eki 12, 2006 11:39 pm

Valla bravo çok uğraşmışsınız
gerçi benim kıjım düz cam ama
güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık :)
Resim

Kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız.

Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır...
refika
Vosdost
Mesajlar: 1344
Kayıt: Cum Tem 15, 2005 11:34 am
Konum: ESK

Mesaj #7 gönderen refika » Cum Eki 13, 2006 12:59 am

Harbiden helal olsun , süper bi çalışma ve harika bi anlatım!
Ellerinize sağlık!
Kullanıcı avatarı
CHVYMN
Vosdost
Mesajlar: 39
Kayıt: Çrş Eyl 20, 2006 8:05 am
Konum: MARMARİS/MUĞLA

Mesaj #8 gönderen CHVYMN » Cum Eki 13, 2006 8:46 am

Vallahi sabah sabah roman gibi geldi ve ileride çok işime yarıyabilicek bi çalışma.ellerini emeğine vosuna sağlık Aydın... ;)
-SS [email protected] GARAGE-

SAKARYA/ADAPAZARI
Resim
LacardelloTr
Vosdost
Mesajlar: 155
Kayıt: Cmt Eyl 09, 2006 5:18 pm
Vosvosumun adı: VoSVoÇiNo Alınca İsmi bu olcak
Konum: İzmir/KsK

Mesaj #9 gönderen LacardelloTr » Cum Eki 13, 2006 9:19 am

helal olsun valla güle güle kullan
[align=center]MRT[/align]
nocturne__666
Vosdost
Mesajlar: 262
Kayıt: Çrş Tem 12, 2006 1:08 am
Konum: istanbul

Mesaj #10 gönderen nocturne__666 » Cum Eki 13, 2006 9:48 am

çok güzel olmuş eline sağlık bravo bide montajlı hainin resminide koyarsın......güle güle kullan
Resim

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir