CALISMAYAN BENZIN GOSTERGESININ ONARIMI...

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
FK
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: FK

Mesaj #11 gönderen FK » Pzt Oca 08, 2007 10:09 am

Ellerine sağlık güzel bi çalışma olmuş tebrikler

Resim

FK Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin:
TIKLAYINIZ

DEĞER OTO MOTOR KASTAMONU
Sanayi Sitesi 2.Sokak No:67
03662128524 - 05434418020
[email protected]
Kullanıcı avatarı
H A V U Ç
Vosdost

Mesaj #12 gönderen H A V U Ç » Pzt Oca 08, 2007 7:02 pm

Gerçekten çok faydalı,,Teşekkür ederim Wosdost.....
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #13 gönderen ercantopçu » Sal Oca 09, 2007 10:40 pm

ARKADAŞLAR BEN BU TERMİK OLAYINA ŞÖYLE BİR YORUM GETİRMEK İSTİYORUM, BU IŞIKLI SİSTEM YANİ İÇİNE AMPÜL YERLEŞTİRİLEN SİSTEM ORJİNAL BİR SİSTEMMİ, ÇÜNKÜ BEN DAHA ÖNCEDE BİR ÇOK VOSUM OLDU VE HEPSİNDE TERMİK SORUNU YAŞADIĞIM İÇİN İÇERİSİNDE IŞIK OLAN TERMİK GÖRMEDİM, NE 1970 MODELDE, NE DE 1974 MODELDE HATTA 1977 BUSTA DAHİ YOK, NORMAL İÇİNDE İNCE TEL SARILI BAKIR ÇUBUKLAR VAR. YAVUZ ARKADAŞIMIZDA ANLATMIŞ ZATEN, BEN 1970 MODELE BİR ELEKTRİKÇİNİN TAVSİYESİ İLE TERMİK YERİNE RESİMDE GÖRÜLEN AMPÜLDEN TAKMIŞTIM ANCAK HİÇTE SAĞLIKLI BİR ŞEY OLMAMIŞTI, HATTA DAHA SONRA DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALMIŞTIM, BİR DİRENÇTEN BAHSEDİLDİ, BU DİRENÇ AMPÜL DIŞINDA BİR ŞEYSE ONA BİR DİYECEĞİM YOK, BU KONUDA DAHA AYRINTILI BİLGİ VERİLİRSE EN AZINDAN BİZLERDE BUNU DENEMEK İSTERİZ, ÇÜNKÜ SİSTEM ÇOK ÖYLE ELEKTRİK BİLGİSİ OLMAYI GEREKTİRMİYOR, ÖNEMLİ OLAN İNCE AYRINTILAR
serkaneryurt
Vosdost

Mesaj #14 gönderen serkaneryurt » Çrş Oca 10, 2007 5:23 pm

Burdakı asıl sorun aracların ve termıklerın eskı olması ve bırcok defa acılıp kapanmıs yanı tamır gormus olması (bu yuzden orjınal uzerınde olması gereken termık yerıne baska model bır termık takılmıs olabılır). Termıgı acanlar arasında muhtemelen termıgın yapısını ve calısma sıstemını bılmeyenlerde mudahale etmıs cunku termıgın uzerındekı (+) voltajı gosteren kutba (sıyah) sase baglanmıstı ben actıgımda. tabı voltaj ters gelıyordu. Anladıgım kadarıyla bu dırenc yada adı herneyse bır sekılde voltajı saseyle kontaklıyor. Termıgı actıgımda dırencı olcmedım ancak (+) voltajı saseye kontaklıyor ve dusuruyor. Bu sekılde ıse dırenc olamaz sanırım ''zener dıyot'' olabılır daha once gormedıgım bır parca, uzerındede voltajı yada watt ıyla ılgılı bır yazı goremedım.
Lambalı termıkler bazı modellerde kullanılmıs, sonradan devreye lamba takılmamıs, yada bır cozum olarak dısardan uretılmemıs.
Daha cok bılgı verebılecek arkadaslar burdan yazarlarsa bızde ogrenmıs oluruz.
Bu hafta sonu benzın gostergesı ıle ılgılı sıstemı komple sokmeyı dusunuyorum, Samandıra termık ve gosterge. muhtemel arzalarını yapılarınıcalısma voltaj ve dırenclerını (ohm) tasbıt etmeye calısıcam. Belkı ılerde sorun yasayan arkadasların ısıne yarayabılır.
Yerin kulağı var, benimde kulağım var... Öyleyse ben yermiyim..?? Hayırr yemem..!!!
beerat
Vosdost

Mesaj #15 gönderen beerat » Pzr Şub 04, 2007 10:21 pm

benmde arızalı benzin göstergesi. denemk istiyorum fakat daha önce hiç kilometre saatini sökmedim ve nasıl sökülceni bilmiyorum. forumda arattım ama bulamadım. yardımcı olur musunuz? nasıl sölür acaba? nelere dikkat etmem lazım bi kaç ip ucu fln..? :(
ufunky
Vosdost

Mesaj #16 gönderen ufunky » Pzr Şub 04, 2007 11:03 pm

cok tebrik edıyorum bende bu termık bosta duruyodu bende bu ne ulan diodum boyle artık benzinle ilgili bişe oldunu ogrendim:)))
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #17 gönderen ercantopçu » Cum Şub 23, 2007 4:18 pm

arkadaşlar orjinal benzin göstergesinin yerine VDO marka yuvarlak tıpkı hararet veya ampermetre göstergeleri gibi göstergeler var, acaba bu göstergeler bizim araçlara olurmu, bunların termik gibi ıvır zıvırıda yoktur sanırım, vosların bir çoğunda benzin göstergesi problemi var, bunu hep yaşıyoruz, ya şamandıralar arızalı, ya termik yada gösterge, zaten termik arıza yapınca göstergede bir süre sonra bozuluyor galiba, mesela benim aracıma 20 YTL benzin koyduğumda ibre çeyreğe çıkıyor, belli bir km yaptıktan sonra ibre artık yükselmiyor ve yine belli bir km yaptıktan sonra yolda kalıyorum, yani göstergem tam olarak göstermiyor, bunun sebebini de yine sağlam diye hurdalıktan aldığım şamandıra olduğunu düşünüyorum, iyide biz böyle hurdacılaramı çalışıcaz, hurdacıda 20 YTL acaba bunun yenisi kaç para, öyle çok detaylı bir parçada değil, buna bir çözüm bulmak zormu, bu işten anlayan arkadaşlara sesleniyorum, şamandırayı bile değiştirmemiz mümkün bence yeterki depoya uygun bir şamandıra bulalım,
uguro
Vosdost
Vosvosumun adı: 1303 S NAZ

Mesaj #18 gönderen uguro » Cum Şub 23, 2007 4:47 pm

ellerinize kollarınıza sağlık

bu gidişle hiç bir voscu tamire gitmeyecek.....

her keşler oturup kendisi yapacak vosunu...
KÖTÜ VOSVOS YOKTUR...

"""VOSVOSUNA BAKAMAYAN""" KÖTÜ VOSVOSCU VARDIR.

Resim
nsshakernc
Vosdost

Mesaj #19 gönderen nsshakernc » Pzr Mar 25, 2007 5:23 pm

Teşekkürler eline sağlık.
Resim
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Cvp: CALISMAYAN BENZIN GOSTERGESININ ONARIMI...

Mesaj #20 gönderen yavuzss » Pzr Mar 25, 2007 7:19 pm

serkaneryurt yazdı:Evet arkadaslar vosvosumun ( Eylul ) benzin gostergesi aldigimdan beri sorunluydu bu yuzden bir cok kez benzinim bitti ve yolda kaldim. Gulmeyin sizinde basiniza mutlaka gelmistir..
Tedbirli davranarak 2-3 gunde bir benzin almaya basladim bu kezde zamanla farkinda olmadan deponun fullendigini gordum. Bu hafta sonu bu isi halletmek umuduyla ise koyuldum..

Sorun : benzin gostergesinin calismamasi
Muhtemel Sebepler : 1- samandira bozuk 2- termik bozuk 3-gosterge bozuk. 4- elektrik tesisatinda sorun.

Samandiranin ve gostergenin bozulma ihtimali olmasina karsin bunun cok zor olacagini dusunerek termik uzerinde calismalar yaptim.
tabi once tesisatin saglam oldugundan emin olmak icin bir multimetre yardimiyla olcumler yaptim. Termik girisinde voltaji gordum ancak cikista voltaj yoktu, sorunun burdan sonra basladigini tespit etmis oldum.

Gerekenler : multimetre - birkac tornavida - pense - yan keski - sabirli bir arkadas (siz olcum yaparken surekli kontagi acip kapayacak birine ihtiyac oluyor)

once kilometre saatini bir tornavida yardimiyla hafifce oynatarak yerinden cikariyoruz.
benzin gostergesinin arkasinda 3 vidayla sabitlenmis termik duruyor kucuk bir kutu bunu tornavida yardimiyla yerinden sokuyoruz.
Resim
kontak acik ve depo full oldugu halde calismayan benzin gostergesi.

Termigin arkasindaki metal kapagi sokuyoruz.. termik denilen sey aslinda okadarda hassas ve narin bir sey degil ama yinede dikkatli olmanizda fayda var.
Resim
Kapak acildiginda termigin icinde hepimizin bildigi 12 volt 5 w lik bir sigorta ampul var. (ben daha karmasik bir devre bekliyordum acikcasi)
Resim
bu ampulun kontak acikken devreyi tamamlamasi gerekiyor ama bende bunu yapmiyordu. sebebi ampulun gecmis patlamis olmasi.
o an icin elimde bu lambadan olmadigi icin hemen vosvosumun ic aydinlatma lambasini soktum ve cikardigim ampulun yerine taktim.
Resim
Kontagi actiginizda termigin icindeki lambanin bu sekilde yanmasi gerekiyor,
Resim
Kontak acildiginda lamba devreyi tamamliyor ve benzin gostergeniz bu sekilde calisir duruma geliyor.
Tabi vosumun deposu ful den fazla dolu oldugu icin ibre sona dayaniyor :o) sanirim birdaha bukadar benzini bir seferde goremiyecek ama yinede olsun... ':))'

Samandira veya gostergeninde bozuk olma ihtimali var ama dedigim gibi bence cok dusuk bir ihtimal.
Yinede bu islemleri yapmadan once akuden elektrigi kesmenizde fayda var, gosterge arkasindaki kablolarda bir kisa devre olursa elektrik tesisatiniza zarar verebilirsiniz,

Sabirla kontak ac - kapa komutlarimi yerine getiren ve bu gun vosumun bujilerini yenisi ile degistiren arkadasim Firat`a burdan tsk. ediyorum.
vosvoslu gunler....

Gösterge hala çalışıyor mu merak ettim? Daha önceden bahsettiğim iki parçalı sarmalı termik dışında Buğra'nın dediği gibi lambalı termikler de varmış. Fakat bu lamba bildiğimiz sıradan lamba değil, kendisi Zener Diyot. Zener Diyot diğer diyotlardan farklı olarak elektriği iki yönde de geçirir. Zener diyot doğru bağlandığında normal diyot gibi iş görür fakat ters bağlanırsa zener diyota uygulanan gerilim Zener voltajının altında ise zener yalıtıma geçer. Bu voltajın üzerine çıkıldığında zener diyotun üzerine düşen gerilim zener voltajında sabitlenir. Üzerinden geçen akım değişken olabilir. Zenerden arta kalan gerilim ise zenere seri bağlı olan direncin üzerine düşer. Mesela Zener voltajı 4 volt ise ve sistem voltajı 14,5 volt ise ters polarlamada Zener diyot gerilimi 4 voltta sabitleyecektir, 10,5Volt direncin üzerine düşecektir. Yani herhangi bir ampul veya sigorta takarsak termal benzin göstergemiz yanabilir.

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir