CALISMAYAN BENZIN GOSTERGESININ ONARIMI...

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
john_nash87
Vosdost

Mesaj #21 gönderen john_nash87 » Prş May 31, 2007 7:57 pm

ellerine saglık...
benim olay kafadan yatıyoo
sorun termikde deil sanırım cunku ışık yanıyo devre tamamlanıyo yani.
ozaman sorunum şamandırada da.
Bende de benzin hep full gösteriyoo
insana huzur veriyo full depo görmek ama.
içim kan aglıyo heran benzin biter diyee :))))

[img:100:75]http://img49.imageshack.us/img49/8549/goruntu520yl2.jpg[/img]
[img:100:75]http://img526.imageshack.us/img526/6060/goruntu523rv0.jpg[/img]
canky
Vosdost
Vosvosumun adı: ÇUKU

Mesaj #22 gönderen canky » Cum Haz 01, 2007 8:32 pm

valla bilgiler için ellerinize, düşüncelerinize sağlık..bende aynı dertten mustaripim...ama benim ayarla ilgili bir sorunum var kirmiziya geldimi bitiyomuş sonuna kadar beklemiyomuş.. nerden kaynaklandiğini bilmiyorum ama termik ve şamandirayi anlattiginiz gibi kontrol etmek lazim...ama gösterme işleminde bir sorun olmadiğina göre sanirim şamandira ile ilgili benim sorunum..
[img:113:150]http://img142.imageshack.us/img142/6128/s8300204rn2.jpg[/img] [img:150:113]http://img221.imageshack.us/img221/3259/1000109smallfq1ih1.jpg[/img]
canky
Vosdost

Mesaj #23 gönderen canky » Cum Haz 01, 2007 9:06 pm

yavuzss zener diode u gayet basit ve anlaşılır anlatmış bende onun anlatımına biraz görsellik katayım
dedim

aşağıda solda normal diyot (1N4001, 1N4007 dediklerimiz) sağda zener tipleri...

Resim

aşağıdaki fotoğrafta normal bir diyot için bir devre şeması gösterilmiş
diyot düz bağlandığında akım artsada diyot üzerinde sabit (0.6V kadar) bir voltaj düşer ve akımı hep geçirir...

Resim

normal diyotlar ters bağlandığında hiç akım geçirmeyerek bütün voltajı üzerlerinde tutarlar.(tabi hepsinin bir yanma sınırı mevcut)

Resim

bu arada düz bağlamak normal diyot üzerinde gördüğünüz gri çizgili yerin veya zener üzerindeki siyah çizgili yerin (-) ye yada araç için şaseye bağlanmasıdır

zener diyot ise düz bağlandığında normal diyot gibi davranır (bazıları 1V kadarda tutabilmekte)
ters bağladığında ise normal diyottan farklı olarak üzerinde yazan değer kadar voltajı ( çok küçük rakamlarla yazılıdır) üzerinde tutar...hatırladığım kadarıyla 2.7V, 3.3V, 4.5V, 6.2V, 9.1V ....gibi değerlerde bir çok çeşidi mevcut.aşağıda ters bağlı bir zener diode mevcut..

Resim

bir yanlış bir eksik varsa affola en basitçe anlatmaya çalıştım umarım ucundan köşesinden işe yarar..
[img:113:150]http://img142.imageshack.us/img142/6128/s8300204rn2.jpg[/img] [img:150:113]http://img221.imageshack.us/img221/3259/1000109smallfq1ih1.jpg[/img]
revelation
Vosdost
Vosvosumun adı: Necdet

Mesaj #24 gönderen revelation » Cmt Haz 09, 2007 9:52 pm

Bilgiler için çok teşekkürler...
Resim

[email protected]
Happy is the man who says I am a TURK!
modifiyelimanyak
FORUMDAN ATILDI

Mesaj #25 gönderen modifiyelimanyak » Pzr Haz 10, 2007 12:29 am

Termigin icini acmayi denemeyip su ana kadar birkac kere yenisini almistim.. Eski termikleri bi kontrol ediyim, belki sorun ampuldendir.
Bilgilendirme icin tesekkurler...
Forum kuralları gereği forumdan uzaklaştırlmıştır

ADMİN
serkaneryurt
Vosdost

Mesaj #26 gönderen serkaneryurt » Cmt Tem 14, 2007 7:47 pm

Arkadaslar, uzunzamandır yazamadım uzgunum. 6 ay kadar oldu ama sonunda Eylül'ün kaportası ve boyası bıttı bır sure sonra resımlerını sızınle paylasıcam. 13 temmuzda motorcuya goturdum umarım 1 ay ıcınde tekrar yurur hale gelır. bu arada benım benzın gostergesı calısıyor sorun yok (En son 6 ay onceydı yanılmıyosam :o) ). Sanırım ful gostermesının sebebı yukarıda arkadaslarımın anlattıgı gıbı lambanın saglam ama dıyot'un bozuk olması. Bunun dısında lambalı termıklerde gosterge bıraz yavas hareket edıyor, ben eskı bır termık taktım bıraz daha hızlı harekete gectıgını gordum ve onu kullanıyorum. Dıgerıde yedekte duruyor. Saygılar.
Kullanıcı avatarı
karanfil
Vosdost

Mesaj #27 gönderen karanfil » Pzt Tem 16, 2007 8:48 am

bravo. çok iyi.
ama benim göstergem telli. ve tel yamuldu şimdi takılıyor. bende anlayamıyorum benzinim ne kadar kaldığını. hatta geçen hafta yolda kaldım.
Plak kolleksiyoncusu..
Kullanıcı avatarı
orko
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: müjqan' dı...

Mesaj #28 gönderen orko » Sal Tem 17, 2007 4:01 pm

benim benzin göstergeside bozuk ama ben en güzel yolu buldum
pet sısede bes milyonluk benzin tasıyordum bitince manyak keyif alıyordum en yakın istasyona kadar rahat rahat qıdıyodum derken sımdı tup taktık mujgana.gösterge yıne bozuk ama benzın sısesı dolu bekliyo lazım falan olur
şıddetLe tavsıye ederım usenıpte qosterqeyı yapamayan canım kardeşlerımeee..
hepınısı cook sefıyoum yav beenn..
stresss...
serkaneryurt
Vosdost

Cvp: CALISMAYAN BENZIN GOSTERGESININ ONARIMI...

Mesaj #29 gönderen serkaneryurt » Pzr Eyl 02, 2007 3:02 am

yavuzss yazdı:
serkaneryurt yazdı:Evet arkadaslar vosvosumun ( Eylul ) benzin gostergesi aldigimdan beri sorunluydu bu yuzden bir cok kez benzinim bitti ve yolda kaldim. Gulmeyin sizinde basiniza mutlaka gelmistir..
Tedbirli davranarak 2-3 gunde bir benzin almaya basladim bu kezde zamanla farkinda olmadan deponun fullendigini gordum. Bu hafta sonu bu isi halletmek umuduyla ise koyuldum..

Sorun : benzin gostergesinin calismamasi
Muhtemel Sebepler : 1- samandira bozuk 2- termik bozuk 3-gosterge bozuk. 4- elektrik tesisatinda sorun.

Samandiranin ve gostergenin bozulma ihtimali olmasina karsin bunun cok zor olacagini dusunerek termik uzerinde calismalar yaptim.
tabi once tesisatin saglam oldugundan emin olmak icin bir multimetre yardimiyla olcumler yaptim. Termik girisinde voltaji gordum ancak cikista voltaj yoktu, sorunun burdan sonra basladigini tespit etmis oldum.

Gerekenler : multimetre - birkac tornavida - pense - yan keski - sabirli bir arkadas (siz olcum yaparken surekli kontagi acip kapayacak birine ihtiyac oluyor)

once kilometre saatini bir tornavida yardimiyla hafifce oynatarak yerinden cikariyoruz.
benzin gostergesinin arkasinda 3 vidayla sabitlenmis termik duruyor kucuk bir kutu bunu tornavida yardimiyla yerinden sokuyoruz.
Resim
kontak acik ve depo full oldugu halde calismayan benzin gostergesi.

Termigin arkasindaki metal kapagi sokuyoruz.. termik denilen sey aslinda okadarda hassas ve narin bir sey degil ama yinede dikkatli olmanizda fayda var.
Resim
Kapak acildiginda termigin icinde hepimizin bildigi 12 volt 5 w lik bir sigorta ampul var. (ben daha karmasik bir devre bekliyordum acikcasi)
Resim
bu ampulun kontak acikken devreyi tamamlamasi gerekiyor ama bende bunu yapmiyordu. sebebi ampulun gecmis patlamis olmasi.
o an icin elimde bu lambadan olmadigi icin hemen vosvosumun ic aydinlatma lambasini soktum ve cikardigim ampulun yerine taktim.
Resim
Kontagi actiginizda termigin icindeki lambanin bu sekilde yanmasi gerekiyor,
Resim
Kontak acildiginda lamba devreyi tamamliyor ve benzin gostergeniz bu sekilde calisir duruma geliyor.
Tabi vosumun deposu ful den fazla dolu oldugu icin ibre sona dayaniyor :o) sanirim birdaha bukadar benzini bir seferde goremiyecek ama yinede olsun... ':))'

Samandira veya gostergeninde bozuk olma ihtimali var ama dedigim gibi bence cok dusuk bir ihtimal.
Yinede bu islemleri yapmadan once akuden elektrigi kesmenizde fayda var, gosterge arkasindaki kablolarda bir kisa devre olursa elektrik tesisatiniza zarar verebilirsiniz,

Sabirla kontak ac - kapa komutlarimi yerine getiren ve bu gun vosumun bujilerini yenisi ile degistiren arkadasim Firat`a burdan tsk. ediyorum.
vosvoslu gunler....

Gösterge hala çalışıyor mu merak ettim? Daha önceden bahsettiğim iki parçalı sarmalı termik dışında Buğra'nın dediği gibi lambalı termikler de varmış. Fakat bu lamba bildiğimiz sıradan lamba değil, kendisi Zener Diyot. Zener Diyot diğer diyotlardan farklı olarak elektriği iki yönde de geçirir. Zener diyot doğru bağlandığında normal diyot gibi iş görür fakat ters bağlanırsa zener diyota uygulanan gerilim Zener voltajının altında ise zener yalıtıma geçer. Bu voltajın üzerine çıkıldığında zener diyotun üzerine düşen gerilim zener voltajında sabitlenir. Üzerinden geçen akım değişken olabilir. Zenerden arta kalan gerilim ise zenere seri bağlı olan direncin üzerine düşer. Mesela Zener voltajı 4 volt ise ve sistem voltajı 14,5 volt ise ters polarlamada Zener diyot gerilimi 4 voltta sabitleyecektir, 10,5Volt direncin üzerine düşecektir. Yani herhangi bir ampul veya sigorta takarsak termal benzin göstergemiz yanabilir.

Gösterge çalışıyor yanlız soyledıgım gıbı ben eskı tıp bır termıkle degıstım sebebı ıse lambalı termıkte ıbre hareketı yavaş eskı tıplerde bıraz daha hızlı. Bende arastırdım bıraz, lambalı termıklerde bılınen 12 volt 5 watt lık lambalar kullanılıyor bunun dısında bırde dıyot mevcut. dıyot bozuk olursa lamba saglam olsa bıle benzını full gosterırmıs. Bağlantılar dogru yapılırsa gostergenın yanma ıhtımalı olmaz sanırım. Su an bende şamandırayı sökmek ıstıyorum zaman olursa. Benzın ıbresı sureklı yer degıstırıyor mesela olması gereken benzın tam 1/2 yanı yarım depo dıyelım. zaman zaman ve ılk benzın aldıgımda ıbre yarım deponun 2-3 mm ustunu gosterıyor ama herzaman degıl sonra tekrar olması gereken yere gelıyor. bu duz yoldada rampadada aynı. acıp bır bakıcam samandıradan oldugunu dusunuyorum. saygılar.
canky
Vosdost

Mesaj #30 gönderen canky » Pzt Eyl 03, 2007 1:56 pm

benzer bir sorun bendede mevcut...ilk çalışmada gösterge ibresi sanırım gerçek değerini gösteriyor ve bir süre sonra kendiliğinden az bir miktar yükseliyor...tabi sonra kırmızının bölümün ortalarında benzimin bitiyor...baktıktan sonra haberlerinizi bekliyor olacağız...

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir