T2 Bus'ın içini karavana cevirmek!?#

Vw bus ile ilgili her konu bu başlık altında toplanacaktır.. Teknik bilgiler sorunlar resimler tanıtımlar .. Bus hakkında her türlü paylaşım ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ddogru
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +

T2 Bus'ın içini karavana cevirmek!?#

Mesaj #1 gönderen ddogru » Cum Eyl 30, 2011 11:43 pm

Selamlar.
2 ay içerisinde VW T2 almayı planlıyorum.Hayalimdeki model hep westafalia idi,ancak az sayıda var ve pahalılar.Minibus halinde olan bir T2 yi alıp içini karavana cevirmek için trafikten bir takım işlemler,muhendise çizimler falan yaptırmak gerekıyormus sanırım,forumda gezinip okudum ancak net bir sonuca ulasamadım.Bu konuda bilgilerinizi paylasırsanız sevinirim.Gittikçe bütçemi artırmak zorunda kalıyorum,vosvos delisiyim ama bu gidişle bi süreliğine vazgecip bir chevrolet nova almaya dogru yonelecem sanırım,bu da bende bir burukluk yaratacak tabi.Tosba almak istemıyorum,boyum 190 ve kalabalık gezmeyı seven insanlarla beraberim,o yuzden illede T2 diyorum.

Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: TUHSİ

Cvp: T2 Bus'ın içini karavana cevirmek!?#

Mesaj #2 gönderen gürhan » Cmt Eki 01, 2011 9:27 pm

bizim forumda pek champer ve busu olan yok..bir iki arkadaş var...bu sorduğun sorular fazla teknik ve kanuni bilgi istiyor. bus'çıların forumu olan avdye bir sor bakalım. ordan ayrıntılı cevap alma imkanın var.

içini çevirdikten sonra, makina mühendisleri odasına gidip, proje çizdiriyorsun, aracın teknik durumunu değiştirdiğin için. ama uğraştırdıklarını duydum. harç olarak ne alınıyor bilmiyorum..ruhsatı çevirmek öyle 100-200 lira değil...içi için en az 2-3000 lira harcaman lazım...1000 lirada en az ruhsat, proje işleri...motora 1000lira koy...3000 lirada en basitinden kaporta boya...birde bus'u ekle...hazırını alman dahamı avantajlı ne?
ddogru
Vosdost

Mesaj #3 gönderen ddogru » Pzr Eki 02, 2011 10:57 pm

Dediğine gore hazırını almak daha avantajlı sanırım Gürhan abi,dediğin gibi avd yi kurcalayayım biraz o halde.
ddogru
Vosdost

Mesaj #4 gönderen ddogru » Çrş Eki 12, 2011 11:31 am

Abi avd foruma bi türlü uyelıgım onaylanmadı,admin onayı beklenıyor 2 haftadır.Ne yapabılırım?
mahoni38
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #5 gönderen mahoni38 » Çrş Eki 12, 2011 12:40 pm

10 bin e su anda westfalia 1979 bus var sahibinden de bence karavan olarak almak mantılı cevirmek zor. cünki proje idi ıvır dı ıcının aksesarıydı zor. ama ruhsat önemli değil işlev olsun öyle olsun diyorsan o ayrı. ama onda da yine buzdolabı ıvır vızıvır pahal yani.
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
a_erim
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #6 gönderen a_erim » Pzt Eki 17, 2011 9:47 am

slm arkadaşım..msj atmışşın yeni farkettim..
öncelikle umarım dileğine kavuşursun..1999-2010 yılları arasında vos kullandım..daha sonra T2 mi aldım..ve o geçiş dönemi okadar keyifli olduki anlatamam..ohh be dünya varmış dedirtti:)bende boy problemi yaşadım ..ama T2 yi alınca uzun yolculuklar daha bir keyifli olmuştu..şuan bir üst modeldeyim..1988 model dizel bir westfalia kullanıyorum..
gelelim konuya ..
T2 ni almadıysan daha karavan ruhsatı olan bir araç düşün derim..türkiye şartlarında mevzuatlar o kadar ağır ki insanı canından bezdirir..öncelikle TÜVE problemi..T2 mi ilk aldığımda bende aynı şeyleri düşünmüştüm ..araştırmalarım sonucu vazgeçtim..bu stress çekilmez inan..ama inat edip yapıcam dersen ..öncelikle proje ve prosedürler için iyi bir mühendis bulman gerekiyor..gerçi bu tip proje yapan firmalar anahtar teslim uygulaması yapıyor(uğraşmak istemezsen şayet)gecen sene yaşadığım yerde proje konusunda pek maliyet tutmamıştı ..çıkardığım masraf 800Tl civarıydı..aracın karavan olması için yeterlilik durumu sorunlu ..AB standartlarına göre abs fren sistemi ve yürüyen aksamda değişiklikler istendi..ayrıca iç mobilya ve aksamlar inan çok maliyetli..(dolap 1000-1.500tl civarlarında )dolaplar desen ona keza..tüve ve mmo onun istediği su deposu ve masa olma zorunluluğu..şuan net bilemiyorum değişiklik oldumu..koltuklu minibüs yani T2 dersen şayet koltuk başına sigorta çok fena can yakıyor..
illa minibüs diyorsan T3 ü bir dene derim..ve daha az sorunlu:)sahibinden.com da karavan ruhsatlı güzel araçlar var..
sevgiyle kal..
Kullanıcı avatarı
superkahraman
Vosdost

Mesaj #7 gönderen superkahraman » Pzt Eki 17, 2011 10:20 am

Sayın a_erim;

ABS şartı panelvan'dan karavana dönüşümlerde isteniyor.
Minibüs'den dönüşümlerde istenmiyor.

Dediğiniz gibi bu işi anahtar teslim yapan firmalar mevcut ama aşşağı yukarı 1000 TL Proje ve Evraklar tutsa, en aşşa 1000-2000 arası da ekipman yer, bazen uçuk rakamlara çıkabiliyor.. Zaten Chevrolet Nova'ları falan telafuz etmeye başladıysanız, hiç bulaşmayın (:

Çünkü Vosvos ucuz bi hobi değildir... Hele Bus, onun misli misli pahalı bi hobidir :D
ddogru
Vosdost

Mesaj #8 gönderen ddogru » Pzt Eki 17, 2011 9:23 pm

a_erim , maalesef şartlar dediğin gibi ağır.Proje yapıp anahtar teslim seklınde hizmet veren firmaların olması guzel.İlla minibus dıyorum ama illa T2 de dıyorum.Turkıyede adam gibisi olsa illa T1 dicem hatta,ama maalesef imkansız T1 benm için.Cok cok cok cok imkansız hatta,cok para ister.Koltuk basına sigorta can yakar vallahi,birde abs istemelerı işime gelır,fazla para ama ABS iyidir,ABS candır :)

superkahraman yazdı:Sayın a_erim;

ABS şartı panelvan'dan karavana dönüşümlerde isteniyor.
Minibüs'den dönüşümlerde istenmiyor.

Dediğiniz gibi bu işi anahtar teslim yapan firmalar mevcut ama aşşağı yukarı 1000 TL Proje ve Evraklar tutsa, en aşşa 1000-2000 arası da ekipman yer, bazen uçuk rakamlara çıkabiliyor.. Zaten Chevrolet Nova'ları falan telafuz etmeye başladıysanız, hiç bulaşmayın (:

Çünkü Vosvos ucuz bi hobi değildir... Hele Bus, onun misli misli pahalı bi hobidir :D

Novaları telafuz etmeye baslamamın epey mantıklı bir sebebi var,1.90 boyumla bir vosvosa rahatca sıgacak olsam(ben sıgsam arkamdakı ınsanlar neyleyecek?) T2 den bi süre vazgecıp vosvosu 1303lerde ogrenmek ısterım.Ama sanırım vostan vazgecemicem,normal vosvosları arastırma moduna girdim bakalım şimdi de,T2 beni aşmaya başlamak uzere...

“VW Bus” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir