radyo

Bu bölümde ses sistemiyle ilgili cihazların tanıtımını yapabilir sahip olduğu özellikleri ve tavsiyelerinizi paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
semih can inanır
Vosdost
Vosvosumun adı: sakine

radyo

Mesaj #1 gönderen semih can inanır » Sal May 17, 2011 11:19 pm

selam dostlar.. şöyle bir blaupunkt radyo buldum aldım. kaç model oldğuna dair bi fikri olan; veya sağdaki eksik olan arama yapma düğmesinin yerine nasıl bişey uydurabilirm tavsiye verebilen olursa çok memnun olurum.

Resim

[img=left]http://img405.imageshack.us/img405/1584/img0987b.jpg[/img]
1968 VW-1500
[email protected]
blue-chip
Vosdost
Vosvosumun adı: blue-chip

Cvp: radyo

Mesaj #2 gönderen blue-chip » Çrş May 18, 2011 6:03 pm

variant, t1 ve standart modellerde kullanılanlara benziyor bu radyo, ama zaten eski tip her şekilde uyar. radyo tamircilerine uğrayıp rica et eski tip radyo teyp düğmeleri oturuyor kolaylıkla. hatta belki nikalej falan bile bulabilirsin şanslı isen. veya temiz bir çift lastik de bulsan en azından ikisi aynı olur sırıtmaz.

üzerinde tipi yazan kağıt etiket var ise modelini arat internette hangi yıla ait olduğunu bulursun. ya alman şehirlerinden birisinin ismidir ki öyle ise vw aksesuarı olduğu kesin olur veya harf rakam karışımı bir kodu vardır.
---> MURAT YAVUZ <---

yapabileceğini düşünüyorsan, yapabilirsin;
yapamayacağını düşünüyorsan, haklısın!

Resim
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #3 gönderen yavuzss » Çrş May 18, 2011 11:15 pm

Öncelikle kötü haberi vereyim, radyonun fm bandı yok, yani bu radyo ancak 1 tane yerli 3-5 tane de yabancı yayın yapan kanalı çeker, o da açık havalarda belli saatlerde ve ses kalitesi düşük olur parazit vs sebebi ile :)

O dönem bildiğim kadarı ile Blaupunkt tüm radyolarına şehir isimleri vermiş. Yani Alman Ford'lardan Opel'lerden vs. de bu radyolar çıkabildiği gibi Blaupunk aksesuar olarak da satmış bu radyoları. Radyonun sağ yanında yırtılmadı ise etiketi vardır, hem model ismi hem model numarası yazar. Bu numaradan üretim yılı söylenebilir. Bana kalırsa bu radyo 1968-71 arası bir döneme ait Blaupunkt Stuttgart modeli. Arkadan net bir fotoğraf da ekleyebilirsin, kimisinde 6-12 volt +/- şase ayarı yapılabiliyor.
semih can inanır
Vosdost

Mesaj #4 gönderen semih can inanır » Prş May 19, 2011 4:27 pm

evet aynen dediğiniz gibi etiketleri duruyor ve blaupunkt stuttgart yazıyor:) 6-12 volt ayarı da var.. fm bandı meselesini biliyordum, sanırım "U" harfi olan buttonlardan olması gerekmiş fm destekli olması için; neyse zaten amacım aksesuar olarak bulundurmaktı. esas problemim şu ki; bizim arabanın eski sahibi cd çalar takabilmek için göğüsteki teyp boşluğunu keserek genişlettirmiş sanırım, bu radyoyu monte ettiğim zaman kenarlarda bir hayli boşluk kaldı.yazık etmişler arabaya, çok da heveslenmiştim nasıl bi çözüm bulabilirim bilmiyorum:/ kaportacıya götürüp sac kaynattırsam sonra macundu boyaydı falan derken baya uğraştırıcı olacak, hatta bu dediğim bile mümkün olur mu emin değilim. bu konudaki fikir ve tavsiyelerinizi bekliyorum..
1968 VW-1500
[email protected]
yavuzss
Moderatör
Moderatör

Mesaj #5 gönderen yavuzss » Prş May 19, 2011 8:37 pm

Malesef sac panelli araçlara daha geniş ölçüleri olan modern müzik sistemi takabilmek için paneli keserek genişletiyorlar. Vw fabrikasyon radyoları yanlardan tırnaklı olur, ancak sanırım sizin radyoda bu tırnaklar yok, kasanın arkasında bir adet saplama olacak, oradan panelin arkasına somunla sabitleyeceksiniz. Kaportacının orayı düzeltmesi en güzeli olur ama masraflı ve uğraştırıcı olur. Ancak idareten o bölgeye plastik veya sac levha gibi bir parça koyarak çerçeve yapılabilir ve radyo bu çerçeve üzerinden takılabilir.
semih can inanır
Vosdost

Mesaj #6 gönderen semih can inanır » Pzt Eki 10, 2011 1:58 am

selamlar.. şöyle bi blaupunkt kasetçalara rastladım. http://www.karkclassics.com/cars/wp-con ... N09571.jpg

hakkında bilgisi olan var mı? kullanabilmek için ne gerekiyor, orjinal blaupunkt radyoların tümüne bağlanabilir mi yoksa farklı bir özellik mi gerekir?
1968 VW-1500
[email protected]
yavuzss
Moderatör
Moderatör

Mesaj #7 gönderen yavuzss » Pzt Eki 10, 2011 10:15 am

Dönemin radyolarının arkasında aux bağlantı fişi oluyor, bu şekilde oto teyp/oto pikap bağlanabiliyor. Stereo ve mono olan radyolarda fiş değişiklik gösterebiliyor.
semih can inanır
Vosdost

Mesaj #8 gönderen semih can inanır » Sal Eki 11, 2011 2:21 am

teşekkürler. peki o arkadaki aux girişi sadece stereo olanlarda mı var yani monolarda olmuyor mu yoksa onlarda da modellere göre değişken mi?
1968 VW-1500
[email protected]
yavuzss
Moderatör
Moderatör

Mesaj #9 gönderen yavuzss » Sal Eki 11, 2011 9:05 am

Mono olan radyolarda da aux bağlantısı oluyor, stereo veya mono olsun %90'ında var radyoların, sadece bağlantı şekli biraz değişiklik gösteriyor.
semih can inanır
Vosdost

Mesaj #10 gönderen semih can inanır » Sal Eki 11, 2011 2:11 pm

teşekkürler yavuz abi
1968 VW-1500
[email protected]

“Cihaz Tanıtımı ve Tesisat Kurulumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir