Aceleci bir insana dur deyin!

Vw bus ile ilgili her konu bu başlık altında toplanacaktır.. Teknik bilgiler sorunlar resimler tanıtımlar .. Bus hakkında her türlü paylaşım ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ddogru
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +

Aceleci bir insana dur deyin!

Mesaj #1 gönderen ddogru » Sal Eki 11, 2011 9:32 pm

Selamlar vosdostlar.Forumdan cok guzel bilgiler edindim,ama hiç sevmedigim bir huyum olan ''sabırsızlık'' beni yenmek uzere.
Öğrenciyim,ve tek istegim kendi paramla kendi arabamı almak.Vosvosu secmemın nedeni kesinlikle ''bir ruhu olması'' , bus almak istememin sebebi ise
''kalabalık gezıp tozan'' arkadas grubum.
En basta 10-12 para biriktirip saglam bişey almaya karar verdım.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-k ... 617/detay/ Kendi şehrimde olması ve cidden iyi durumda olması(yeterince gören ve anlayan birinden bilgi aldım) cok dikkatimi cekti.
Buraya kadar problem yok,tüm tavsiyelerinize uymus oluyordum buraya kadar.
Hersey okul dönüşü otobusten indikten sonra diğer bir satılık t2 nin karsıma cıkmasıyla degisti.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-m ... 682/detay/

İşte kendıleri bu linkte,iyi mi oldu kotu mu oldu karsıma cıkması hiçbir fikrim yok.Sizce ne gibi problemler cıkabılır?Bir ustayla gidip bakmayı dusunuyorum,vwozan ile irtibata gecip Adana'da voslardan anlayan bir ustaya goturmeyı dusunuyorum.Ne yapmalıyım sizce ekstra?Basıma bela olma ihtimali % kaç ?

Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: TUHSİ

Cvp: Aceleci bir insana dur deyin!

Mesaj #2 gönderen gürhan » Sal Eki 11, 2011 9:45 pm

ilk linkteki mavi t2a denilen model yedek parçasında sıkıntı var diye duymuştum...bu mavi bus daha önceden daha düşük bir fiyata satılıyordu diye hatırlıyorum...görünüşe bakılırsa yii gibi duruyor..ama baktırmak lazım.

ikinci linkteki t2b dediğimiz daha yeni versiyoranlardan...ama üstünkörü boyanmış...stoplardaki beyaz boyaları bile silmeye tenezzül etmemiş sahibi...beyazın üstünede siyahı atmış zürafa gibi...ortalık iyice karışmışş...nerde çürük nerde vuruk belli olmaz. İçindede koltuk namına bir şey yok. ruhsatta ne olarak işli belli değil.
ddogru
Vosdost

Mesaj #3 gönderen ddogru » Sal Eki 11, 2011 10:02 pm

Abi aynen t2a imiş o,dediğin gibiyse uzak durulur yani.Bu serüven epey uzayacak gibi(: Abi ben zaten iç döşeme ve boyas olayını yeniden kendi zevkime göre yaptırmak istiyorum.Araç adamakıllı yürüsün motor okey olsun yeter.Ama yine tavsiyeniz ''dizili bir vos almak'' olacak biliyorum ama hiç bir ilanda istedigim gibi bir vos bulamayınca kacınılmaz yol bu gibi gözüküyo.Yani yürüyen aksamda problem olmasın,çizik boya döşeme pert olsun isterse.
1303 almayıda cok dusundum ama arka koltuktan sürmem gerekır benım,ve senelerdir asık oldugum model t2,bundan şaşmakta istemıyorum.Ama mecburen bekleyecegım sanırım,sasırdım napacagımı...
mahoni38
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #4 gönderen mahoni38 » Çrş Eki 12, 2011 12:05 am

DUUUR YAPMAA!

Bende t2A nin parça sıkıntısı olduğunu duymustum acıkcası bence bir bus için 10.000 tl verip ilk araç yapmak mantıklı değil hele ki öğrenci isen. Yani sen öğrencisin herseyin mükemmel olması gerekmez. 10.000 tl param olsa ben 5 6 7 arası buslara bakardım cünki geri kalan 3 4 milyarımı risk bütcesi olarak kenarda tutarım. ne kadar mükemmel diye satsalar da mükemmel cıkmayabilir. Misal busların kalörifer sistemi bazen yeterli gelmiyor (aslında benim arabamda hiç yeterli gelimyor ben harici ısıtıcı aldım webosta yani) dolayisi ile 1000 1300 tl webosta taktırman gerekebilir.

misal 10.bin verin aldın ama oldu ya motor yatak yaktı (atıyorum yağ tıpası düşütü yağ boşaldı sen farketmedin yatak sardı veya iyi diye sattılar ama patladı kapalı kutu bilemezsin ki sadece fikir sahibi olaiblirsin) tüm paranı verirsen elinde sadece ölü bir vos olur. risk bütcen kenarda olmalı.

2.si al kafan göre arkadaslarının ortak fikir ve iş gücünü kullanarak güzelleştir. kaborta olarak seni cok uğraştırmayacak bir araba al. yavas yavas yaparsın. hatta hoodride style da tam öğrenci işidir. kim sizin dökük bir vosvosa binmenize aldırır ki? düşünsene önemli olan 10 kişiyi doldurup sizi istediğiniz yere götürebilmesi değil mi? ben benim bus da doğum günü kutladım düşün :D ayrıca 2.0 bin motor sağlıklı olmazsa rektefiyesi 1.6 ya göre daha pahalı yapılıyor(rektefiye oluyor. istersen ara parçacıyı yani otomekanik i veya arzu otoyu sor. 2 bin motor rektefiye edeceim arızalı parca yok min. ne gerekli de fiyatını sor. 1.6 için sor 2.bin için sor) ikisini birbirinden ayırmanın en kolay yolu. biir 2 karbiratörlü biri tek.(1.6 tek)

ha illa 10bin versem o maviyi almam westfalia alırıım
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-k ... 596/detay/
westfalia ne ki? üstü karavan olan fabrikasyon karavan olarak üretilen harika araç.
o beyaz damatcalı da hoşuma gitmedi.
veya su da makul
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-m ... 622/detay/
80 demiş ama orda bi hata olabilir 1979 son üretim.

su da olabilir ama pahalı bence
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-k ... 594/detay/

acıkcası gerçekten satılık alınabiliecek bir bus ben görmedim. ya fiyat ucmus ya araba aynek beynek kendi fantastik araçlarını oluşturmuslar kiminin içi sarı dışı yeşil. kimi pakizenin odası gibi. hocam sabıtlı ol tosba falan bol ama iyi bir bus amlesef cok yok o yüzden iyi bir busu kendin zevkine göre yapman gerekbilir bu da uygun (ucuz) bir fiyatla alıp toplamak olaiblir.

bus alırken sunu unutma. muayene yılda bir. aracı 35 yaş üstü birinin üzerine yap ki zaten pahalı olan zorunlu trafik sigortan 500 600 tl bulmasın (35 yaş üzeri olursa 360 tl falan düşüyor)

boyaya aldanma. üstün körü boyanmıs bir boyadansa solmus bir boyayı tercih ederim.

iyi araştır acale edip yanlış kararlar verirsen. BUS mu Allah belasını versin. cürük bozuk pahalı kötü nalet bir araç dersin. görsen kaçarsın. benim 1303 yani tosbam da oldu bus umda kim ne derse desin bus tosbadan hep bir adım önde. at içine eşya taşı doldur insanı istediğin yere git. yerden yüksek jip gibi istediğin yerden gec altı sürttü derdi yok. içine tv at buzdolabı koy. arkaya cekyat yap. yat. sunduğu imkanlar fazla. ama tosbalar daha atak nispeten daha az yakıyor ve virajda daha güzel yol tutuşları var daha zevkli viraj almak.

Dostum tavan döşemesini arabanın ben yaptım. (tabi profesyonel gibi olmadı ama) panzotları ben yeniledim. bi iç döşeme olarak koltuk kalıyor ona da hazır kılıf geçirdin mi tamamdır :D. Hatta tabana parke bile döşedim. vida ne yöne sıkılır onu bilmezdim. ama zaman ve istek öğretiyor.

ayrıca dikkat et ruhsatta 9 kişi geçiyorsa alırken içinde mutlaka 9 koltuk olsun. yoksa muayeneden geçmez. sonucta her yıl muayeneye gideceksin her yıl koltuk derdine düşme. minibus ile camlı kamyonet farklıdır. camlı kamyonet yazıyorsa ruhsatta max 5 kişi tasıyabilir. 6 görse polis isterse cezası var yazar. MTV si 2 katı pahalı Zorunlu trafik sigortası %50 daha ucuz. yani devlet bir yerden kesmiş bir yerden eklemiş. ödeyeceğiniz mebla benzer. sadece 9 kişilik aracta 5 koltuk varsa sorun. 5 koltukda 5 den fazla sürücü veya koltuk varsa sorun demektir. onu sor dikkat et alırken.

tüp derdim olmasın diyorsan ankarada sulu sistem lpg takan yer var 750 tl takıp işletiyorlar aklında olsun. kafana tak ederse taktırırsın.
En son mahoni38 tarafından Çrş Eki 12, 2011 12:27 am tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
ddogru
Vosdost

Mesaj #5 gönderen ddogru » Çrş Eki 12, 2011 11:09 am

İyüüüüf diyorum :D Gercekten cok acıklayıcı ve kafamda net bişeyler olusmasını sagladın mahoni38,ilgin için öncelıkle teşekkur ederım.

Rektefiye olayından dolayı 1.6 almayı planlıyordum zaten.Ne zaman ne olacagı belli olmaz sonucta.Dediğin gibi 5-6 max. 7 bin tl'lik bir araç alıp kenarda kriz bütçesi tutmak mantıklı.Daha önce Gürhan abide bu konuda fikirlerini paylasmıstı benımle,10-11 ver sorunsuz yapılmış birşey al demişti.Yapılmıs almanında cok mantıklı yanları var ama daha erken alabılecek olmam acısından 5-6-7 daha uygun gelıyor su an.Aynı zamanda dısının dokuntu durumda olması benım acımdan hiçbir problem değil,arkadas grubum acısındanda oyle.Sonucta bir hiphop olusumuyuz,salaş şeyleri severiz :D

Bu arada bus almayı ilk kafama taktıgımda hayalimde hep ''westafalia'' vardı,ama netteki ilanlar cok pahalı oldugundan ümidimi kestim diyebilirim bu konuda.
Sanırım minibus ruhsatlı busların ruhsatını karavana cevırmek artık ımkansıza yakın.Bu yuzden aldıktan sonra ilerleyen zamanlarda karsılıklı guzel deri koltuklar koyup(suni deri orj. değil yanls anlasılmasın öğrenci işi :P)

Benim hayalim arac problemsız ılerlesın,içinede 7-8 kişi alsın,uzun yol yapabıleyım.Şehir şehir gezen insanlarız sureklı,kamp yapmayı falanda cok severım.Aynı zamanda aracımı hareketlı video cekımı yapabılecegım bir arac haline getirecegim,ufak tefek cizimlerim var bunun için.Video montaj vs olaylarıyla içli dışlıyım biraz,bunun içinde ideal arac kesinlıkle.

Boya konusunda aynen sizin dediğiniz gibi dusunuyorum,aracın saglıgından suphem olmasın boya olayını ilerde hallederım.Boya olayıyla ilgilide cılgın projelerım var zaten.İnş. alabılırsem gorursunuz :D

LPG yi kesınlıkle dusunuyorum,dusunmek zorundayım bir öğrenci olarak :D

Beni en cok korkutan sey vos motorlarının boxer motorlar dısında hava bazlı motorlar olması.Adana'da yasıyorum ve motoru catlayan(tam olarak terım nedır bılmıyorum) cok vos gördüm eskiden.Cok cok cok sıcak cunku Adana yazları.Su kaynatma buyuk problem olacak gibi duruyor.En cok korkutan bu beni acıkcası.Bide soguk havalarda aracı calıstırma olayı.Sizde elektronık ateşleme sistemi bu sorunu cozer mi?Yoksa çözmüş gibi gorunup alttan baska problemler mi cıkarır?
mahoni38
Vosdost

Mesaj #6 gönderen mahoni38 » Çrş Eki 12, 2011 12:58 pm

Acıkcası hiç korkun olmasın su soğutmalılar conta yakar ama bizim öyle bir durumumuz yok :D. insanlar bu araçları çöllerde bile kullanıyor. Bizim kayserideki usta kendi bus u ile 8 10 kişi ile kayseriden adanaya sık sık gidip orayı gezer kaldı ki adana yolunca ciddi bayırlar var sende bilirsin. Sağlıklı bir motor. yani havaandırma kanalları fanı vs sağlıklı olan bi rmotor hararet yapmaz merak etme. varsayalım sen cok sınırlarını zorluyorsun. o zaman kolayı var. ek yağ radyatörleri satılıyor onlardan alır takarsın yine hararet sorunu yaşamazsın. 35 yıldır bu araçlar piyasada aktif kullanılıyora emin ol hararet gibi can alıcı bir sorunu coktan aşmıs demektir. LPG aracı benzinden 5 10 derece fazla ısıtıyor dolayısı ile cok sıkıntı olacağı durumlarda benzin ile kullanırsın. misal ben erciyes dağına lpg ile cıkmıyorum benzine atıyorum sorun olmuyor.

Karavana cevirmek zor değil ama pahalı ve meşeggatlı. misal 7 bin e aldın bi bus karavan yapcan. içinin buzdolabı ocağı bilmem nesi derken 1 2 gidecek. onlar olmadan olmuyo. Tüvtürk den aldığımt taşıt tanımlama listesine göre karavanın tanımında o var.
http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20611.html

gürkan haklı simdi. En güzeli masrafsız sorunsuz bir bus a iyi para vermek. lakin öğrenci olduğun için arıza durumunda çalışan insanlar gibi ha diyince arıza için para bulamayabilirsin o yüzden yururu sorunsuz bir araç alıp kenarda para tutmak bana senin konumun için daha mantıklı geliyor yoksa su beyaz westfalia hem son model (yani son t2) hemde temiz görünüyor ama süprizlere hazırlıklı olmak iyidir.

) Motor Karavan: En az aĢağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı
araçtır.
(i) koltuklar ve masa
(ii) koltuklardan dönüĢtürülebilecek uyku yatağı
(iii) yemek piĢirme imkanları ve
(iv) depolama/saklama imkanları
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek
Ģekilde tasarlanabilir

yani bu cekyat (hadi onu koltuk makası tahta sünger vs ile yaparsın. ocak. tüp buzdolabı. derken bunlar zaten min 1.500 tl tutar ruhsatı bilmem nesi. 1 1500 de o tütsa zaten linkte 10. bine westfalia var. kaldı ki onu alınca üst cadır bonus oluyor.
ama standart bus ile minibus ruhsatı ile elbette kamp aracı olarak kullanabilirsin.

lpg nin dısında alternatif bir çözüm daha var. bizim kayseride usta 1.6 motora 1.3 karbiratörü taktı. kendi testlerine göre yakıtı önemli ölçüde düşürdüğünü söyledi hatta lpg seviyesine geldiğini söylemişti tam testler yapıp lpg yi komple aracından cıkaracaktı. gaz tepkisi de artmıs söylediğine göre. hem muayane de sök tak derdi olmaz bende deneyeceğim de bi kısmet olmadı. hatta flansı bile aldım.
En son mahoni38 tarafından Çrş Eki 12, 2011 1:14 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
ddogru
Vosdost

Mesaj #7 gönderen ddogru » Çrş Eki 12, 2011 7:07 pm

Bu su kaynatma,sogukta yol katetme sorunlarının hallolabilecek olması içimi cok rahatlattı :D

Karavana cevırmek epey masraflı dedıgın gibi,ama almısken bi westefalia almak isterim tabi ki,bakalım kısmet (:
Yürürü sorunsuz arac alma konusunda fikrim net artık,mahoni valla epey yardımcı oldun,cok tesekkur ederım :ok: Karavana cevırmek ne dertmiş arkadas ya,devlet bazen cok tırt sartlar sunuyo,cıldıracagım :D
mahoni38
Vosdost

Mesaj #8 gönderen mahoni38 » Prş Eki 13, 2011 3:34 pm

Ya devlet prosedur seeviyor. karavana cevirmek olsa tek dert. kötü ceki demirinin bile bir sürü işletme proseduru var.
Başımın belası Vosbusum.
ddogru
Vosdost

Mesaj #9 gönderen ddogru » Cmt Eki 15, 2011 12:33 am

Valla devlet sevıyosa katlanmak zorundayız.2 gun once bu ilana rastladım,su an favorilerimde başı cekıyor. http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-k ... 508/detay/
Kullanıcı avatarı
superkahraman
Vosdost

Mesaj #10 gönderen superkahraman » Pzt Eki 17, 2011 10:15 am

Hepimizin içindeki ateş bazen bizi gaza getirir, bu gaz da istemediğimiz şeylerin olmasına sebebiyet verebilir.
Bence izlenmesi gereken en önemli yol biraz bilgi birikim ve araştırma...(Bu konularla ilgili farklı vosvos sitelerinden faydalanabilirsin)
Ne alacağına karar vermen lazım, ne alacağını bilmek için de bol bol okuman, bol bol gözlemlemen, bazen de işin içinde olanlarla birebir temas kurmandır..

Yeterli teorik birikimi elde etmezsen pratikte çok üzülebilirsin...

Bus'da en dikkat edilmesi gereken şey kaportadır.. Motor - Mekanik sorunlarını sadece parayla çözebilirsin ama kaportada parayı veren düdüğü çalmıyor.. Çok sıkıntılar yaşayabilirsin.. Bu yüzden tercihin kesinlikle düzgün kaportalı bi araçtan yana olmalı.. Sakın ha sakın "ben alırım kendim toplarım" fantazisine kapılma.. Çok canın yanar, çok paran gider.. Bu yüzden derli toplu, masraf açmayacak bir Bus bak her zaman..

Piyada 3-5 Bin Liralara alacağın Busların da çoğu sorunludur.. Kimse düzgün bir aracı bu fiyata vermez, zaten dikkat edersen satılamıyorlar da..

Kaportası boyası düzgün, aksesuarları tam (abidik gubidik aksesuarlar - örneğin, far, ayna, kapı kolu vs vs. dünya para tutabiliyor) içi dışı temiz, motor mekaniği düzgün, evrak problemi olmayan bir Bus'a 10 Bin Liraya kadar bütçe ayrılabilir.. 3-5 Liraya teneke parçası almaktansa 10 Liraya adam gibi alıp az sorunla yaşamak daha mantıklıdır..

T2A - T2B konusuna da aldırış etme, Birbirlerinden çoğu malzemeler bakımından farklı araçlardır ama bu bariz bir parça sıkıntısı yaratmaz, bi çok temel parçaya Türkiye içi ulaşırsın. Spesifik parçalar zaten her ikisi için de zor bulunuyo :)

1600cc (Typ1) veya 2000cc (Typ4) motorlar dersen, yeni başlayanlara 1600cc (Typ1) tavsiye edilir :)

Ruhsat ve Evrak İşleri; Bus'lar genelde Minibüs ruhsatlıdır ve 8 + 1 kişi olarak işlidir (Büyük bir çoğunluğu).. Bu da istihap haddinden dolayı biraz daha pahalı trafik sigortası demektir. Bulunduğun ildeki sigorta fiyatlarını öğrenmende fayda var...

Karavan ruhsatının hem istihap haddi daha azdır hem de sigortası daha ucuzdur ama öyle 8-10 kişi de binemezsin.. Zaten kampçılık yapmaktan bahsetmemişsin..

Yukarıda dönen ilanlardaki açılır tavanlı gri Bus, tavanı açılmasına rağmen (muhtemelen sonradan) Westfalia değildir... Dikkat etmek lazım... Zaten 10 Bin lira bütçeyle orjinal westfalia çok zorrr...

Şu sıra satılık ilanlarında çok da düzgün parçalar yok açıkcası, istersen bi süre daha aportta kal, ama şu maviye de işten anlayan birilieri ile gidip, bi de çingenelik yapıp fiyat kırdırılırsa güzel olabilir sanki.. Görmekte fayda var....

“VW Bus” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir