kalorifer

Bu bölümde vosvosla ilgili her türlü teknik soru sorup cevabını bulabilirsiniz.
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
semih can inanır
Vosdost
Vosvosumun adı: sakine

kalorifer

Mesaj #1 gönderen semih can inanır » Çrş May 02, 2012 3:21 am

merhabalar. kalorifer açma kapama kollarından sağ taraftakini açtığımda arka koltuğun altındaki kalorifer deliklerinden ses gelmeye başlıyor. yani içerde motor sesi varken kaloriferi açtığımda motor sesi daha da fazla girmeye başlıyor o deliklerden. özellikle de sağdakinden... yakın zamanda motoru ve egzosu yeniledim ama bu durum değişmedi hala kaloriferi açtığımda kabine ses girişi oluyor. sorun neyden kaynaklı?

ayrıca konudan bağımsız olarak bşey daha sormak istiyorum.. ben motoru a'dan z'ye yenilettirmeme rağmen aracın içi arkadaşlarımın 72 model 1302leri kadar sarsıntısız ve sessiz olmadı. benm arabam 68 model 1500.. bu durum normal mi? yani motor şanzıman kulakları vs farklı olup da ondan mı kaynaklıdır?

[img=left]http://img405.imageshack.us/img405/1584/img0987b.jpg[/img]
1968 VW-1500
[email protected]
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Cvp: kalorifer

Mesaj #2 gönderen gürhan » Çrş May 02, 2012 7:18 pm

ses ne kadar artabilir ki? Rahatsız edecek boyuta ulaşıyor...Tek taraftan daha fazla gelmesi ilginç... soldaki kapak açılmıyor olabilir...kazanlar iki taraftada aynı özelliklere sahip, dolayısıyla sesin eşit gelmesi lazım diye düşünüyorum.

Sarsıntı hareket halindeykenmi yoksa dururkenmi ?...vibrasyonu kesen parçalar sağlammı? rölanti ayarının bozukluğu da sarsıntı yapar. tekerleklerdeki kırıklar sarsıntı yapar...aklıma gelenler bunlar.
semih can inanır
Vosdost

Mesaj #3 gönderen semih can inanır » Cum May 04, 2012 12:51 am

yok gürhan abi sarsıntı derken tekerleklerden geleni değil de motoru kastediyorum, yani arkadaşlarımın voslarına göre bnmkinde motorun titreşimi arabanın içinde daha fazlaca hissediliyor. mesela o araclarda sanki motor kabinden bağımsz dşarda bi yerde çalışıyormuş hissi yaratırken, benmkinde sanki motorla yanyana oturuyor gibiyiz. arkadaki ses yalıtım kartonu da yerinde üstelik.. vibrasyonu kesen parçalar neler? motor takozu kulağı vs. mi? motoru yenilerken usta onlara sağlam dedi değiştirmedik. benm arabama uygun daha yumuşak cinste motor kulakları bulablir miyim ki?
kalorifer de dediğim gibi o ekstra ses sadece sağdakinden geliyor. ama ikisi de sıcak hava üflüyor.
1968 VW-1500
[email protected]
şamkuteytsa
Vosdost
Vosvosumun adı: Haspağa

Mesaj #4 gönderen şamkuteytsa » Cum May 04, 2012 11:35 am

acaba rölantisi mi yüksek
"...olursanız belki Haspağa'yı bile görebilirsiniz..."
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #5 gönderen gürhan » Cum May 04, 2012 10:04 pm

söylediğim parçalar o kulaklar, takozlar filan...gaza bastığında sallantı artıyormu, azalıyormu?..azalıyorsa rölantidendir...bujilerinin hepsi çalışıyormu? ..yine usta çözecektir diye düşünüyorum, sorun varsa...o dediğin vosvoslardan biriyle git ustaya, bu böyle benimki niye böyle diye sor...
semih can inanır
Vosdost

Mesaj #6 gönderen semih can inanır » Cmt May 05, 2012 10:54 pm

bi tek rölanti değil ki gaza basınca da aracın içindeki sarsıntı ve motor gürültüsü diğer voslara göre fazla. dışarıdan kıyaslarsak daha az bile denebilir. ustaya sordum da, standartla süper arasında fark olur o kadar motor takozları farklı diyor. benim merak ettiğim konu tam olarak bu aslında.
1968 VW-1500
[email protected]
Kullanıcı avatarı
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #7 gönderen yavuzss » Pzr May 20, 2012 7:29 pm

Motorun sesi kalorifer kanalı ile kabine giriyorsa ses izolasyonu görevi gören parçalar değiştirilmiş olabilir. Normalde her iki tarafta da ikişer izolasyonlu boru oluyor bir tanesi arka koltuğun altında sarılı diğeri kalorifer kazanı çıkışlarındaki körüklü borunun içinde, bir de bunların kauçuk bağlantıları oluyor. Bu parçaların ses izolasyonu etkisi var.
semih can inanır
Vosdost

Mesaj #8 gönderen semih can inanır » Çrş Haz 06, 2012 1:16 am

yavuz abi aslında ben artık kaloriferi komple iptal ettirmek istiyorum. zaten adanada öyle soğuk hava olmuyor, bende de webasto var kışa onu taktıracam kısa mesafelerde çabuk ısınabilmek amacıyla. zaten benim kalorifer sisteminden de bıktım artık ne randıman veriyor ne de tangır tungur sesi kesiliyor. yeniden kalorifer parçaları almak da istemiyorum çok pahalı zaten. şimdi bunları iptal ederken hangi parçaları söküp çıkarmam gerekecek bilgi verebilir misin? mesela motor bölümünde 3 adet kağıt hortum var onlar da mı iptal olacak? ayrıca bunların iptal olması motorun hararet yapmasına vs. sebep olabilir mi?
1968 VW-1500
[email protected]
Kullanıcı avatarı
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #9 gönderen yavuzss » Sal Eki 02, 2012 11:56 pm

Hiçbirşeyi iptal etme, kalorifer koluna ellemezsin olur biter. Kağıt hortumları iptal edersen kalorifer kazanları aşırı ısınır ve deforme olur. Kazanları söküp atarım diyorsan ona göre borudan manifold yaptırman gerekir bu da fazladan masraf demek.

“Soru - Cevap” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir