Karburatör-LPG ilişkisi

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
aqustic
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Lavinya

Karburatör-LPG ilişkisi

Mesaj #1 gönderen aqustic » Prş Kas 28, 2013 8:48 am

Aracımı sürekli olarak LPGde kullanıyorum ve ustamın dedigine göre aracımın karbüratörü iyi değil...
Karburatör değiştiginde LPG tüketimi azalır mı?Genelde çevremdeki bazı arkadaşlar LPGde biniyorsan karburatör değiştirmeye gerek yok diyor.Sizce?

Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Cvp: Karburatör-LPG ilişkisi

Mesaj #2 gönderen gürhan » Prş Kas 28, 2013 10:34 am

Lpg takılacağı zaman karbüratör delindiği için, eski uyduruk bir karbüratör takılır genelde...Yeni karbüratöre yazık etmemek için. Çok yakıyor ise onun, Lpg sisteminin ayarları ile ayarlatmanız gerekiyor. Ancak motor bitik ise bundan dolayıda çok yakıyor olabilir.
aqustic
Vosdost

Mesaj #3 gönderen aqustic » Prş Kas 28, 2013 11:46 am

Uzun yolda az yakıyor.Elektronik ateşlemede var.Şehir içi 40 kuruş şu anda.Havalar soguk oldugu için de olabilir.Günlük 3 km falan yol yapıyorum işe gelip gitmek için.LPG 2.66dan alıyorum.Aracın motor kondisyonu orta vaziyette şu an.
Birde lpg ayarını deniz seviyesinden yüksek bir şehirde yaptırdım.Şu an İzmirdeyim.Atmosfer basıncı farklı oldugu için olabilir mi?
Karburatör değiştirmeye gerek yok o halde.Hafta sonu yeniden bir LPG ayarı yaptırıyım İzmirde.
Teşekkür ederim cevap için
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Turna

Mesaj #4 gönderen atakan77 » Prş Kas 28, 2013 2:31 pm

Gürhan'ın dediklerine karbüratör konusunda katılıyorum. Vosvosunun motoru isinamadığı için kısa mesafede çok yakması normaldir. Büyük ihtimalle termostatta yoktur. Termostatsız 3 km de gereken sıcaklığa ulaşması da kış mevsiminde neredeyse mümkün değil. Benim emektar benzinli , motor da 1.6. Neredeyse aynı yakıyor seninkiyle Mustafa :)
aqustic
Vosdost

Mesaj #5 gönderen aqustic » Prş Kas 28, 2013 3:04 pm

Konyaya git gel lpgde kmde 22 kuruş yakan aracı şu ara sadece sabahları kullanıyorum bi de bazen akşamları kullanıyorum.Biraz fazla yakıyor ama benım tedirgin oldugum ilerde başka sorunlar çıkıp çıkmaması.
Konyadaki arkadaşlarım bizimki de öyle yakıyor diyor ama bence bir anormallik var.

Atakan abi termostat bulursan lütfen haber verir misin? Ziya ustaya taktırcam..Ben bu arabaya ömürlük binecegim için bekarken gücüm neye yetiyorsa o kadar masraf edicem...Evlenmeden bütün eksiklerini gidermem lazım bu arabanın:)

Edit:
Atakan abi az önce Konyadaki ustamı aradım.Konyadaki bütün vosvosların termostatının sökük oldugunu ve termostatın kışın faydalı olurken yazın problem çıkarabilecegını söyledi...Flap mlap bişeyler dedi ama unuttum ne dedigini? Bir de Ziya ustaya sorcam Çiğilide.
En son aqustic tarafından Prş Kas 28, 2013 9:36 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: PORTAKAL

Mesaj #6 gönderen subutay2006 » Prş Kas 28, 2013 8:27 pm

Aşağıdaki bağlantıda Yavuz ' un termostat ile ilgili çok faydalı bir çalışması var. İncelemek çok faydalı olacaktır. Usta muhtemelen flapların yerinde olmadığını termostat taktırmak istersen onları da bulman gerektiğini hatırlatmıştır bahsi geçen çalışmada flapların yerlerini ne işe yaradığını görebilirsin.

motor-f8/motor-termostati-montaji-t8959.html#p123591
En son subutay2006 tarafından Prş Kas 28, 2013 8:27 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir