Salyangoz Fan yerine Alternatif cihaz: Blower

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Salyangoz Fan yerine Alternatif cihaz: Blower

Mesaj #1 gönderen gürhan » Cum Oca 10, 2014 5:39 pm

Salyangoz Fana Alternatif Blower

Merhaba arkadaşlar bu günkü çalışmamızda 1303 lerimizin bulunamayan , bulunsa da alınamayan bir parçası olan ön cam hava üfleyici fanı için alternatif bir parça uydurdum.
Bazı arkadaşlarımız bu fan konusunda şanslı. S, LS kodlu 1303 lerde bu parça fabrikasyon olarak mevcut. Ancak bizim gibi düz 1303 lerde hatta benim gibi A kodlu 1303 lerde maalesef yok. Piyasada yokmu? Var elbet ancak iyi para istiyorlar bu parça için. En son 400 lira gibi bir rakam alınca, kafa alternatif üretmek için çalışmaya başladı.

İnternetten yaptığım araştırmalar neticesinde Yat malzemesi satan firmaların blower denen cihazının bize uygulanabileceğini düşündüm. Aldığım ölçüler neticesinde Karaköy Perşembe pazarında uygun bir Blower buldum. Fiyatı 45 tl.

Resim

Bu arada yardımcım Tusi...Görüntü vermek istemediği için yüzünü çekmedim.

Ardından Yavuz arkadaşımızdan orijinal vw rölesi aldım 25tl. Arzu oto Apo’ danda orijinal arka cam rezistans düğmesi aldım. Lambası yanmıyordu, ampulünü değiştirdim.

Resim

Önceden parçaların hazırlığını yaptım, kabloların uçlarına klemens taktım, ek yerlerine makaron taktım. Röle bağlantılarının fazla karışıklığa neden olmaması için Röle yi, Blowerin üzerine sabitledim. 4 amperlik birde sigorta taktım cihazın girişine.

Resim
Resim

Cam rezistans düğmesinin orijinal simgesinin çoğu silinmişti. Bende 220 no zımpara ile ıslatarak kalanınıda sildim. Temiz bir yüzey haline geldi. Boncuk işi yapılan tel ve pense yardımı ile basit bir pervane resmi yaptım.

Resim

Ateşte kızdırarak düğmenin üzerine hafifçe değdirdim. Pervane şekli çukur olarak düğmenin üzerinde belirdi, beyaz boya ile çukurun içini boyadım, silinme riski ortadan kalktı. Düğmede orijinalmiş gibi bir görüntüye sahip oldu.

Resim

Dün Bloweri öndeki havalandırma boşluğunda en uygun yere sabitledim, içeri hava gönderen parça ile bağlantısını şimdilik emaneten yaptım. Tuhsi’nin toplanma aşamasında daha derli toplu bir bağlantı kuracağım. Şimdilik altına boru üstüne gri bant yapıştırarak hallettim.

Resim

Bu günde elektrik bağlantılarını hallettim. Akünün bağlantılarını çıkardım ki; yanlış bir yere değip farklı sistemlere zarar vermeyelim. Elektriğide 10 numaralı sigortadadan aldım. Düğme lambasının şasisini yandaki cam rezistans düğmesinden aldım. Kontak kapalı iken çalışmıyor, sadece kontak açık iken çalışıyor.

Resim

Sesi salyangoz fan gibi hafif değil, ancak tahamül edilebilir bir ses. Kışın soğuk havalarda buğuyu dağıtana kadar sabır gösterilebilir.

Evet bu günkü çalışmamız bu kadar. Bir sonraki çalışmamızda görüşmek üzere. Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Turna

Cvp: Salyangoz Fan yerine Alternatif cihaz: Blower

Mesaj #2 gönderen atakan77 » Cum Oca 10, 2014 7:38 pm

Emeğine sağlık Gürhan çok güzel olmuş. özellikle düğme üzerine yaptığın pervane işareti çok yaratıcı. :) Bu arada fanın baş tarafına ufak bir hava filitresi de takarsan polen filitren de olur :)
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör

Mesaj #3 gönderen gürhan » Cum Oca 10, 2014 8:07 pm

Filtre olayı aklıma gelmemişti. Çok güzel fikir.
Kullanıcı avatarı
big1303
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: Leylâ

Mesaj #4 gönderen big1303 » Cum Oca 10, 2014 10:59 pm

Ellerine sağlık Gürhan abi,harika olmuş. Zaten akıllı adamsın maşaAllah:)
uqur91
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: SU

Mesaj #5 gönderen uqur91 » Cmt Oca 11, 2014 4:02 am

Ellerine sağlık gürhan abi. Güle güle kullan paylaşımın için de teşekkürler. Ben yapamasam da babama yaptırırım malzemeleri bulabilirsem eğer. :D Yalnız düğme konusuna değinmeden geçemiyeceğim, bu işi ancak bir vosvoscu yapabilirdi. :D :D

Abi birde sıcak hava üflüyor demi yoksa sadece pervane mi dönüyor? Cam buğusunun gitmesi ne kadar sürüyor etkili mi tahmin ettiğin gibi denedin mi hiç?
En son uqur91 tarafından Cmt Oca 11, 2014 4:08 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
ilkeer
Vosdost
Kan Grubu: A Rh -
Vosvosumun adı: firuze

Mesaj #6 gönderen ilkeer » Cmt Oca 11, 2014 11:36 am

güzel çalışma olmuş bende geçen sene yapmış bu uygulamayı faydalı oluyor
Resim
Muhtaç olduğun kudret,damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi M.Kemâl ATATÜRK
20.10.1927
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör

Mesaj #7 gönderen gürhan » Cmt Oca 11, 2014 8:14 pm

uqur91 yazdı:Ellerine sağlık gürhan abi. Güle güle kullan paylaşımın için de teşekkürler. Ben yapamasam da babama yaptırırım malzemeleri bulabilirsem eğer. :D Yalnız düğme konusuna değinmeden geçemiyeceğim, bu işi ancak bir vosvoscu yapabilirdi. :D :D

Abi birde sıcak hava üflüyor demi yoksa sadece pervane mi dönüyor? Cam buğusunun gitmesi ne kadar sürüyor etkili mi tahmin ettiğin gibi denedin mi hiç?

Fan normalde soğuk hava üflüyor, yani dışarıdan aldığı havayı veriyor. Ancak ön konsola yanlardan gelen sıcak havanın tazyiğini arttırıp camdaki buğuyu çok daha hızlı giderebilir. Yarın sabah tam sonucu göreceğiz. Paylaşırım sonucu.
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör

Mesaj #8 gönderen gürhan » Cmt Oca 11, 2014 8:16 pm

ilkeer yazdı:güzel çalışma olmuş bende geçen sene yapmış bu uygulamayı faydalı oluyor
Resim

Blowerin çıkışındaki mavi parça berabermiydi, yoksa farklı bir parçamı uydurdunuz.
uqur91
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: SU

Mesaj #9 gönderen uqur91 » Pzr Oca 12, 2014 12:21 pm

gürhan yazdı:
uqur91 yazdı:Ellerine sağlık gürhan abi. Güle güle kullan paylaşımın için de teşekkürler. Ben yapamasam da babama yaptırırım malzemeleri bulabilirsem eğer. :D Yalnız düğme konusuna değinmeden geçemiyeceğim, bu işi ancak bir vosvoscu yapabilirdi. :D :D

Fan normalde soğuk hava üflüyor, yani dışarıdan aldığı havayı veriyor. Ancak ön konsola yanlardan gelen sıcak havanın tazyiğini arttırıp camdaki buğuyu çok daha hızlı giderebilir. Yarın sabah tam sonucu göreceğiz. Paylaşırım sonucu.

Anladım abi. Benim ön cama sıcak hava gelmiyor. Hortumları çıkmış/çıkarmış olabilirler. Gerçi sıcak hava gelmesede bu fan çok faydalı olur.
Resim
Kullanıcı avatarı
ilkeer
Vosdost
Kan Grubu: A Rh -
Vosvosumun adı: firuze

Mesaj #10 gönderen ilkeer » Pzr Oca 12, 2014 8:27 pm

gürhan yazdı:
ilkeer yazdı:güzel çalışma olmuş bende geçen sene yapmış bu uygulamayı faydalı oluyor
Resim

Blowerin çıkışındaki mavi parça berabermiydi, yoksa farklı bir parçamı uydurdunuz.

farklı bir parça uydurmuştum
Muhtaç olduğun kudret,damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi M.Kemâl ATATÜRK
20.10.1927

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir