Motor tekleme ve duman sorunu

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Falcons
Vosdost
Kan Grubu: A Rh -
Vosvosumun adı: Deniz

Motor tekleme ve duman sorunu

Mesaj #1 gönderen Falcons » Cum Kas 27, 2015 12:10 am

Herkese merhaba arkadaşlar. 1974 model 1303 big modeli vosum var. Hem LPG'de hemde benzinde kullanıyorum yaklaşık 1 ay önce motorda ki yağ boşlukları silindir kapakları vs komple motor elden geçti. Ancak şu son 3 gündür aracımda benzinde çalışırken bir süre sonra bostayken motor tekliyor hem yağ lambası hemde güç lambası yanıp sönüyor devir dusuk çalışıyor ve motoru kontrol ettiğimde arkasında durup baktığımızda sol tarafından bi fısırtı sesi geliyor bariz bir şekilde duyulabilen bir ses. Ayrıcada sadece benzindeyken yağ koyulan yerdeki kapaktan ve altindan beyaz duman çıkıyor aracın içinde aşırı bir benzin kokusu oluyor. LPGde çalışırken herhangi bir tekleme veya duman sorunu yok. Usta motora sibop ayarı yapılması gerektiğini söylemişti 500 km sonra onu henüz yaptırmadım yaklaşık olarak 600 km oldu. Ustanın aracı bıraktığımda söylediği kapakların çatlak olduğu ama onları değiştirdiğini söyledi. Bu arada aracı Kayseri'de Ali ustaya yaptırdım. Şimdi tekrar is nedeniyle Kayseri'ye gidip gösterme gibi bi durumum yok Eğer kolay bir çözümü veya belli bir sebebi var ise bulunduğum şehirde yaptırabilirim(Sivas). Bilgisi olan veya daha önce böyle bir sorun yasamış arkadaşlar yardımcı olursa cok sevinirim. Tesekkur ediyorum şimdiden.

Kullanıcı avatarı
zekimert
Administrator
Administrator
Kan Grubu: B Rh -

Cvp: Motor tekleme ve duman sorunu

Mesaj #2 gönderen zekimert » Cum Kas 27, 2015 8:31 am

Merhaba,

Fısırtı sesi motorun bir yerden hava aldığını yahut kompresyon kaçırdığına işaret ediyor olabilir. Özellikle tek bir taraftan geliyorsa bujilerde bir gevşeme var mı diye kontrol edilebilir. Öte yandan manifold veya karbüratör-filtre bağlantısından da hava alıyor olabilir. Yalnızca benzinde yapıyor olması, akla karbüratör kaynaklı sorunları getiriyor.

Benzin kokusu için de önce benzin hortumlarını herhangi bir damlama veya ıslaklık var mı diye inceleyin. Genelde damlama durumunda boru çatlak zannedilir ancak hortum kelepçelerinin gevşemesinden kaynaklanmış da olabilir.

Yeni toplanan motorda beyaz duman çıkması normal diye biliyorum. Ancak yağ dolum ağzından değil, eksozdan beyaz duman çıkar.

Kapakların çatlak oluşu sıkla karşılaşılan önemli bir sorundur, genelde aluminyum kaynağı ile tamir yahut kurtarmıyorsa temiz bir çıkma kapakla değiştirilir. Alınacak performans çıkma kapağın ne kadar temiz olduğuna göre değişir.

İlk etapta hortumlar, bağlantılar yeterince sıkı mı diye kontrol etmekten başka yapılacak birşey yok gibi görünüyor.
Falcons
Vosdost
Kan Grubu: A Rh -
Vosvosumun adı: Deniz

Mesaj #3 gönderen Falcons » Cum Kas 27, 2015 8:18 pm

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Yarin ilk is dediğiniz gibi kontrol sağlayacağım. Bu yağ lambasının yanmasının nedeni ne olabilir ? Sadece benzinde yanıyor.
Kullanıcı avatarı
zekimert
Administrator
Administrator
Kan Grubu: B Rh -

Mesaj #4 gönderen zekimert » Pzt Kas 30, 2015 5:30 pm

Düşük rölantiden yanıyordur. Yoksa yağ lambası yakıt seçmez :)
Kısa vadede çözüm olması açısından benzinde rölantinizi yükseltebilirsiniz ancak nasıl yapılacağını bilmiyorsanız ellemeyin.

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir